UniBlog

Multiagencja Ubezpieczeniowa: ubezpieczenia zdrowotne, na życie, turystyczne, samochodu - Unilink SA / UniBlog / Jak bezpiecznie uprawiać sport podczas wakacji?

Jak bezpiecznie uprawiać sport podczas wakacji?

W 2018 r. na wakacje wyjechał o 15% więcej Polaków w stosunku do roku 2017 r. Tendencja się utrzymuje i w tym roku ilość Polaków, która wyjedzie na wakacje także się zwiększy, zarówno te w granicach kraju jak i za granicę. Okazuje się, że nawet 34% „wakacjowiczów” nie zaprząta sobie głowy ubezpieczeniem.

Większość z nas pada łupem wakacyjnej euforii, przezorność i wyobraźnia często schodzą na dalszy plan. A przecież to podczas odprężającego, odstresowującego urlopu czasami opadają granice rozsądku, stajemy się bardziej aktywni i odważni. Często decydujemy się na uprawianie sportów, którymi na co dzień nie zaprzątamy sobie głowy. Nurkowanie, quady, skok z bungee, skok ze spadochronem, jazda na wielbłądzie – to tylko kilka atrakcji, które zwiększają ryzyko pojawienia się kontuzji. Nawet bieganie, czy jazda rowerem pod jaskrawym słońcem mogą nam szkodzić. Ale przecież wszystko jest dla ludzi. Jak robić to z głową, jak wykazać się odpowiedzialnością?

Chroń się – zadbaj o to, by organizm dał radę

Z raportu przeprowadzonego przez Centralne Badania Opinii Publicznej wynika, że nawet 40% Polaków ćwiczy raz w tygodniu. Nawet w wakacje mało kto „bierze urlop” od ćwiczeń. Jednak podczas gorętszych sezonów należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Biegając, wybierając się na piesze wędrówki czy jeżdżąc rowerem jesteśmy wystawieni na promienie UV. Z ich powodu powinniśmy smarować się filtrami UVA oraz UVB, by chronić skórę przed poparzeniem. Niezwykle istotna jest także ochrona oczu. Te także mogą odczuć negatywny wpływ promieni ultrafioletowych, które mogą doprowadzić do różnych chorób oczu. Poza tym oczy są także narażone na zaprószenie, kiedy prowadzimy rower czy jedziemy quadem. Najlepszą ochroną będą certyfikowane okulary przeciwsłoneczne z symbolem CE. Jeśli mamy wadę wzroku warto bliżej przyjrzeć się nowoczesnym okularom transitions, które wyposażone są w miliony cząstek fotochromowych i potrafią dostosowywać się do natężenia światła a przy tym można je dobrać pod kątem wady wzroku.

Nie można też zapominać o uzupełnianiu płynów. Nawet podczas spaceru po zalanych słońcem alejkach miast i miasteczek koniecznie miejmy przy sobie butelkę wody. Tym bardziej jeśli jesteśmy aktywni fizycznie. Wysokie temperatury automatycznie generują większą potrzebę na uzupełnianie wody w organizmie. Jeśli wolimy, zamiast wody, dobrym napojem będą herbata miętowa lub woda z dodatkiem mięty, ze względu na to, że mięta ma właściwości ochładzające organizm.

Sporty ekstremalne = zwiększone ryzyko

Wracając do sportów ekstremalnych. Te podczas wakacji mamy na wyciągnięcie ręki. Biura podróży kuszą atrakcjami w postaci skoków bungee czy wypraw quadem po pustyni, nie brakuje także chętnych na nurkowanie oraz lot paralotnią. Nie jest niczym niezwykłym, że podczas urlopu chcemy oderwać się od codzienności. Nikt też nie zakazuje spróbowania sił, rzucenia wyzwania własnej odwadze i pokonania lęków. Jednak nie możemy zapominać, że są to sporty o co najmniej podwyższonym ryzyku, zwiększające szansę nieoczekiwanego i nieszczęśliwego wypadku. Ale możemy tym ryzykiem zarządzać. Jak? Przede wszystkim, jeszcze w trakcie organizacji podróży, dowiedzmy się wszystkiego na temat ubezpieczenia turystycznego. Ono będzie naszym parasolem ochronnym w przypadku złamania nogi, doznania innego uszczerbku na zdrowiu. Trzeba jednak wiedzieć co zrobić, by taka turystyczna polisa zadziałała nawet w przypadku niestandardowych (dla ubezpieczyciela) atrakcji turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne – sprawdź wyłączenia, dowiedz się czy cię ochroni

Nie powinno być tak, że bez większej refleksji wykupujemy ubezpieczenie turystyczne i pozostajemy w przekonaniu, że w każdej niepożądanej sytuacji ono nas ochroni. Ubezpieczenia są różne, mają swoje regulaminy i zasady. Jeśli nie przyjrzymy się bliżej warunkom ubezpieczenia turystycznego, możemy się gorzko rozczarować, kiedy podczas nurkowania np. uszkodzimy sobie bark i trafimy do szpitala. Ubezpieczyciel odszkodowania nie wypłaci. Dlaczego? Bo nurkowanie zaliczane jest do sportów podwyższonego ryzyka, a nawet do sportów ekstremalnych.

Planując podróż przeważnie znamy nasze plany. Jeśli planujemy uprawiać jakiś nietypowy, niebezpieczny sport upewnijmy się, że nie jest on wyłączony z polisy. Sprawdzenie tego jest proste. Wystarczy zajrzeć do OWU, czyli do Ogólnych Warunków Umowy. Tam jest wszystko napisane.

Mimo, że nurkowanie czy jazda quadem to popularne aktywności to nie są one objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela. By te aktywności były objęte ubezpieczeniem turystycznym należy wykupić odpowiednie rozszerzenie oraz opłacić dodatkową składkę. Wówczas możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Najczęstszym powodem odmowy wypłacenia odszkodowania jest właśnie brak właściwego rozszerzenia.

W jaki sposób wybrać ubezpieczenie by być spokojnym o odszkodowanie?

Ciekawostką wydaje się fakt, że coraz więcej osób wyjeżdżających na wakacje decyduje się na ubezpieczenie, jednak nie do końca przywiązują wagę do zapisów, a tym bardziej do OWU. Pamiętajmy, że podczas podróży niczego nie uda nam się już załatwić. Ubezpieczyciele stosują często okresy karencyjne, po to by chronić się przed wypłatą odszkodowań za wypadki, do których doszło przed wykupieniem ubezpieczenia.

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne koniecznością powinno być zweryfikowanie wyłączeń. Jeśli na liście wyłączeń znajdzie się aktywność, którą zamierzamy podjąć rozszerzmy polisę, a jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów (przeważnie niewielkich) to profilaktycznie zrezygnujmy z tej aktywności. Zapoznajmy się także z dokumentem OWU. Na rynku jest tak wiele ofert, że bez trudu powinniśmy znaleźć takie ubezpieczenie turystyczne, które będzie odpowiadało nam cenowo oraz spełni oczekiwania pod kątem planów urlopowych. Szczególnie zwróćmy na aktywności o statusie podwyższonego ryzyka oraz te ekstremalne.

 

Data publikacji: 03-07-2019

Masz pytanie? Napisz do nas
Click to unlock the map
Unilink SA Lider Ubezpieczeń
Voxen
© 2020 CENTRALA UNILINK SA. Realizacja: ActiveDesign Polityka cookies

Unilink S.A. z siedzibą w Warszawie (02-284), al. Krakowska 2, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000341057, NIP 113-23-98-690, kapitał zakładowy w wysokości 554.991,00 zł, opłacony w całości.