UniBlog

Multiagencja Ubezpieczeniowa: ubezpieczenia zdrowotne, na życie, turystyczne, samochodu - Unilink SA / UniBlog / Poznaj cel MOTOMAJÓWKI 2018!

Poznaj cel MOTOMAJÓWKI 2018!

Wywiad z Emilią Ornat z Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska

Podczas tegorocznej edycji MOTOMAJÓWKI Unilink postanowiliśmy wesprzeć działania Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska. Emilia Ornat, Prezes Fundacji, odpowiedziała na kilka pytań, by przybliżyć Wam cele i działania, którymi na co dzień się zajmują. Zapraszamy do lektury!

 

Jakie są cele Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska?

Emilia OrnatNaszym głównym celem jest to, aby każda stacja pogotowia, która widzi potencjał w wykorzystaniu motocykli ratunkowych mogła z nich skorzystać, mimo braku możliwości finansowania takich działań z NFZ. W ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie uwzględniono motocykla ratunkowego, jako pojazdu, który mógłby być używany i finansowany w ramach standardowych działań Pogotowia Ratunkowego.  Mówimy, że zaganiamy motocykle do pracy w Pogotowiu Ratunkowym - i to właśnie robimy. Po pierwszym roku działalności Fundacji nasz pierwszy, sfinansowany ze środków Fundacji motoambulans właśnie zaczyna pełnić służbę w Pogotowiu Ratunkowym w Łodzi.

Tworzymy przestrzeń do wymiany informacji, doświadczeń i działań na skalę ogólnopolską.  Dzięki temu, wiemy o motocyklach ratunkowych prawie wszystko. Łączymy ludzi z różnych zakątków Polski wspierając ich w lokalnych działaniach. Wciąż zbieramy fundusze, aby kolejne motocyklowe karetki mogły nieść pomoc w kolejnych miastach w całym kraju.

Waszym flagowym projektem jest „Motocykl w pogotowiu”. Dlaczego jest on tak istotny?

W ratownictwie jedną z najważniejszych kwestii jest czas - im szybciej udzielona pomoc tym większa szansa na uratowanie życia i zdrowia. W czasach zakorkowanych miast i ogromnych problemów z tworzeniem przez kierowców samochodów "korytarza życia", motocykl jest skutecznym i sprawnym sposobem dotarcia tam, gdzie jest potrzebny ratownik. Jest mniejszy, szybszy i bardziej dynamiczny od karetki, toteż dociera na miejsce nawet o połowę szybciej. W najpoważniejszych stanach zagrożenia życia tych kilka minut robi ogromną różnicę.

Motoambulans wyposażony jest w sprzęt analogiczny do karetki pogotowia i ma za zadanie rozpocząć udzielanie pomocy. Nie zastąpi karetki pogotowia - ale jest jej znakomitym wsparciem, pozwalającym rozpocząć akcję ratunkową zdecydowanie wcześniej.

 

Szkolicie również dzieci i dorosłych z zasad udzielania pierwszej pomocy. Dlaczego edukacja w tym przypadku jest ważna?

Motoambulans jest szybszy od karetki, ale najszybciej pierwszej pomocy mogą udzielić ludzie będący świadkami zdarzenia. Oni już są na miejscu. Zbyt często jednak tworzy się tłumek gapiów, albo sznur zwalniających samochodów "żeby zobaczyć", a pierwszej pomocy nie udziela nikt.

Wkładamy mnóstwo czasu i pracy w to, aby każdego kto jest chętny, udzielania pierwszej pomocy nauczyć. Opanowanie podstaw zajmuje zaledwie kilka godzin, a dobrze poprowadzone zajęcia wcale nie muszą być nudne. Często prowadzimy zajęcia z podstawowej pierwszej pomocy wzbogacone o elementy ważne dla danej grupy - kierowców, biegaczy, rowerzystów, motocyklistów, fanów sportów wodnych etc. Takie szkolenie daje możliwość opanowania stresu i podjęcia działania wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Fundacja Ratownictwo MotocykloweSzczególną rolę odgrywa w tej kwestii edukacja najmłodszych - już dzieci w przedszkolu czy na etapie pierwszych klas podstawówki są w stanie opanować podstawy. A im wcześniej rozpoczęta edukacja tym lepiej ugruntowana wiedza i tym mniejszy stres i strach związany z udzielaniem pierwszej pomocy. Dobrze przygotowany program oswaja, uczy ale i bawi, więc wiedza "zostaje" na długo i stanowi doskonały fundament do jej dalszego pogłębiania w kolejnych etapach nauki.

Dziękujemy za rozmowę!

 

Źródło zdjęć: facebook. com/ratownictwomotocyklowe
Data publikacji: 2018-04-23

Masz pytanie? Napisz do nas
Click to unlock the map
Unilink SA Lider Ubezpieczeń
Voxen
© 2019 CENTRALA UNILINK SA. Realizacja: ActiveDesign Polityka cookies

Unilink S.A. z siedzibą w Warszawie (02-284), al. Krakowska 2, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000341057, NIP 113-23-98-690, kapitał zakładowy w wysokości 548 053,00 zł, opłacony w całości.