UniBlog

Multiagencja Ubezpieczeniowa: ubezpieczenia zdrowotne, na życie, turystyczne, samochodu - Unilink SA / UniBlog / Zimą rośnie ryzyko pożarów w domach, a co piąte mieszkanie nie jest ubezpieczone.

Zimą rośnie ryzyko pożarów w domach, a co piąte mieszkanie nie jest ubezpieczone.

Polacy najbardziej obawiają się pożaru, powodzi i innych żywiołów – pokazuje to sonda przeprowadzona przez Unilink.

Takie obawy nie dziwią bo aż 32 388 pożarów wybuchło w mieszkaniach i domach w 2017 r. - wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej. To o ponad tysiąc pożarów więcej niż rok wcześniej. Pocieszający jest fakt, że Polacy coraz chętniej kupują polisy mieszkaniowe, ale nadal wiele nieruchomości nie jest objętych ochroną.

Sezon grzewczy rozkręcił się na dobre, a za tym idzie ryzyko pożarów. Statystyki pokazują, że nieprawidłowe działanie pieców, grzejników, zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym oraz ludzka nieostrożność czyli pozostawienie włączonego do kontaktu urządzenia elektrycznego, to główne przyczyny pożarów.

 

Rośnie liczba polis

W Polsce jest 14,4 mln mieszkań, jak wynika z danych GUS, tymczasem polis mieszkań i domów letniskowych jest 11,7 mln. (dane za 2017 r.) to o 7,5% więcej niż w 2016 r.

O tym, że warto ubezpieczać nieruchomości, przekonują statystyki Komisji Nadzoru Finansowego, pokazujące skalę wypłat. W 2017 r. doszło do 305 851 zdarzeń skutkujących wypłatą odszkodowania z ubezpieczeń nieruchomości, a suma odszkodowań wyniosła 496 mln zł.

„Polacy najbardziej obawiają się pożaru, powodzi i innych żywiołów – pokazuje sonda przeprowadzona wśród klientów Multiagencji Unilink na przestrzeni września i październiku tego roku.”- mówi Agnieszka Błoch Dyrektor Dep. Marketingu i PR, Unilink SA.

I dodaje, że „aż 70 proc. zapytanych boi się tych zdarzeń. Na drugim miejscu, pod względem obaw znalazła się kradzież (57,5 proc. wskazań), a na trzecim przepięcia (35 proc. wskazań).”


Ważny jest zakres ochrony

Klienci doceniają możliwość ubezpieczenia dodatkowych ryzyk. Ponad 2/3 klientów zapytanych przez Unilink wskazuje, że jest zainteresowana rozszerzeniem ochrony. Największą popularnością cieszy się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, aż 78,6 proc. badanych wybrałoby taką ochronę. Mniej chętnych byłoby zainteresowanych ubezpieczeniem przedmiotów od stłuczenia (35,7 proc.) oraz ubezpieczeniem wyposażenia posesji (tylko 21,4 proc.).

Przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na zakres. Dobrze jest też porównać kilka ofert. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup polisy u agentów, którzy posiadają w swojej ofercie jak najwięcej zakładów ubezpieczeń i którzy podczas przeprowadzania Analizy Potrzeb Klienta uwzględnią wszystkie potrzeby ubezpieczeniowe i interesujące nas zakresy.

Pytani w sondzie klienci Unilink deklarowali, że są skłonni umieścić wydatek na polisę w swoim budżecie. Najwięcej osób, bo 52,5 proc. zapytanych, byłoby skłonnych zapłacić za ubezpieczenie nieruchomości do 49 zł miesięcznie, 27,5 proc. badanych zgodziłoby się wydać między 50 a 99 zł, a 20 proc – 100 zł i więcej (miesięcznie).

 

Na cenę polisy mieszkaniowej wpływają m.in. takie czynniki, jak: powierzchnia nieruchomości, rodzaj budynku, posiadane zabezpieczenia, wyposażenie, i oczywiście zakres ochrony. Składki przeważnie nie są tak wysokie jak nam się może wydawać, oczywiście finalnie to od nas zależy jakie sumy ubezpieczenia wybierzemy. Dla przykładu: cena ubezpieczenia 50-metrowego mieszkania w Warszawie to wydatek około 25 zł miesięcznie. Straty, jakie możemy ponieść w razie pożaru, są nieporównanie większe. 

 

Mieszkanie warto jest również ubezpieczyć z innego powodu, często bowiem jest tak, że nawet jeśli my sami zachowamy szczególną ostrożność to nie możemy być pewni, że nasi sąsiedzi są równie przezorni.

Opublikowano 29/11/2018

Masz pytanie? Napisz do nas
Click to unlock the map
Unilink SA Lider Ubezpieczeń
Voxen
© 2019 CENTRALA UNILINK SA. Realizacja: ActiveDesign Polityka cookies

Unilink S.A. z siedzibą w Warszawie (02-284), al. Krakowska 2, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000341057, NIP 113-23-98-690, kapitał zakładowy w wysokości 548 053,00 zł, opłacony w całości.