Jak i kiedy włączyć światła przeciwmgłowe?

Światła przeciwmgłowe to oświetlenie, które należy stosować tylko podczas jazdy we mgle. Używanie tych świateł jest ściśle regulowane przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Sprawdź, kiedy i jak włączyć światła przeciwmgłowe przednie i tylne. Dowiedz się, co ci grozi, jeśli będziesz używać tych świateł niepotrzebnie.

Spis treści:

  1. Przepisy dotyczące używania świateł przeciwmgłowych
  2. Jak włączyć światła przeciwmgłowe?
  3. Konsekwencje z niewłaściwego używania świateł przeciwmgłowych
  4. Technika jazdy we mgle

Kiedy światła przeciwmgłowe - przepisy

Zimowa i jesienna aura to czas, w którym kierowcy mają znacznie ograniczoną widoczność. Nagminnie można spotkać na drodze osoby, które używają świateł przeciwmgłowych nawet wtedy, gdy nie jest to konieczne. Takim kierowcom wydaje się, że zwiększają bezpieczeństwo jazdy. Niestety jest wręcz przeciwnie, ponieważ oślepiają innych uczestników ruchu. Zatem kiedy używać, a kiedy nie świateł przeciwmgłowych? Warunki ich używania znajdziesz w art. 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.):

“Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: (...) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”.

W dalszej części artykułu można przeczytać też, kiedy włączyć światła przeciwmgłowe tylnie:

“Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła”.

To nie wszystko. Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że można używać przednich świateł przeciwmgłowych na odpowiednio oznaczonej krętej drodze “od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”. Każdy, kto włącza światła przeciwmgłowe w takich sytuacjach robi to zgodnie z prawem i nie musi się obawiać mandatu ani tego, że powoduje zagrożenie na drodze.

Jak włączyć światła przeciwmgłowe?

Kierowcy, którzy rzadko jeżdżą w trudnych warunkach mogą nie wiedzieć nawet, jak włączyć światła przeciwmgłowe przednie i tylne. Jest to wiedza, którą trzeba mieć, aby zdać egzamin na prawo jazdy, ale z czasem można o niej zapomnieć.

W każdym samochodzie inaczej włącza się światła przeciwmgłowe. Tak samo są jednak oznaczone. Symbol świateł przeciwmgielnych tylnych to reflektor oraz odchodzące od niego poziomo równoległe kreski (oznaczają snop światła), a także falująca, przecinająca go pionowa linia. Kontrolka na desce rozdzielczej ma kolor pomarańczowy. Tylnie światła przeciwmgielne są obowiązkowe i musi je mieć każdy samochód. Przednie, nieobowiązkowe światła mają kontrolkę w kolorze zielonym. Ich symbol to reflektor z równoległymi kreskami - snop światła jest skierowany w dół, a przecina go falująca linia.

Istnieją różne rozwiązania dla różnych marek samochodów, więc nie da się jednoznacznie dla wszystkich określić, jak włączyć światła przeciwmgłowe. Zazwyczaj możesz znaleźć włącznik świateł przeciwmgłowych na dźwigni kierunkowskazów albo na panelu z przyciskami po lewej stronie kolumny kierownicy. Podczas kupowania auta poproś sprzedawcę, aby pokazał ci, jak włączyć światła przeciwmgłowe tylne i przednie (jeśli znajdują się w aucie).

Kiedy światła przeciwmgłowe przeszkadzają innym kierowcom - konsekwencje

Za włączenie tylnich i przednich świateł przeciwmgłowych niezgodnie z przepisami grozi mandat (200 zł) oraz dwa punkty karne. Po wjechaniu w strefę, gdzie mgła jest rzadsza, kara zmniejsza się do 100 zł, ale wciąż można “zarobić” dwa punkty karne. Jednak strach przed policją nie powinien być jednym motywatorem do prawidłowego używania świateł przeciwmgłowych.

Jeżdżąc w taki sposób stwarzasz realne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Jeśli dojdzie do wypadku, ponieważ włączysz światła przeciwmgłowe w złym momencie i zostanie ci to udowodnione (np. nagraniem z kamerki samochodowej innego kierowcy), to nie tylko zapłacisz mandat, ale też przy kolejnym opłaceniu ubezpieczenia OC wzrośnie wysokość składki.

Jazda we mgle - technika jazdy. Światła przeciwmgłowe to nie wszystko

Jazda we mgle jest równie niebezpieczna jak jazda podczas gołoledzi. Według ustawy o Prawie drogowym kierowcy muszą wtedy zachować “szczególną ostrożność” oraz “włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”. Jeśli będziesz wyprzedzać lub omijać inny samochód poza obszarem zabudowanym, musisz dawać krótkie sygnały dźwiękowe.

Z kolei kierowca omijanego przez ciebie pojazdu ma obowiązek zjechać na pobocze “a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu”.

Podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych nie jedź szybciej niż czujesz, że jest to bezpieczne. Obserwuj słupki przy drodze - są ustawiane co 100 metrów. Jeśli nie widzisz kolejnego, to znak, że widoczność spadła poniżej 50 metrów. Możesz wtedy spokojnie, zgodnie z prawem włączyć światła przeciwmgłowe. Unikaj włączania długich świateł. Podczas mgły użycie świateł drogowych sprawi, że widoczność spadnie praktycznie do zera. Jeśli mocno boisz się prowadzić w trudnych warunkach, znajdź bezpieczne miejsce (np. MOP albo leśną drogę), zjedź tam i przeczekaj.

Skontaktuj się z nami