Ubezpieczenie OC - czy musisz je mieć?! Uwaga! Kary za brak OC - sprawdź koniecznie!

źródło: Freepik.com

Ubezpieczenie OC chroni wszystkich użytkowników dróg, dlatego ustawodawca narzucił przymus jego posiadania na właścicieli wszystkich pojazdów mechanicznych, które nie zostały wyrejestrowane. Za brak OC grożą surowe kary, a sam mandat za brak OC to najmniejszy problem kierowcy, który został na tym wykroczeniu złapany.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czy to dobrze, że OC jest obowiązkowe?
  2. Jakie kary za brak OC przewiduje ustawa?
  3. Czy o braku ciągłości OC wyjdzie na jaw?
  4. Jak uniknąć kary za brak OC?
  5. Czy można wystawić polisę OC z datą wsteczną?

Ubezpieczenie OC musisz mieć, bez względu na to, czy poruszasz się swoim pojazdem, czy stoi on zepsuty w garażu. Jedyna szansa na uniknięcie tego obowiązku to wyrejestrowanie auta (lub motocykla, przyczepki itp.). Tu jednak ustawodawca nie przewidział wyrejestrowania czasowego, o które wnioskowało wielu kierowców. Reasumując: jeśli posiadasz pojazd, za OC płacić musisz.

Czy to dobrze, że OC jest obowiązkowe?

OC jest obowiązkowe właściwie na całym świecie. Kierowcy, którzy utyskują na ten fakt, rzadko zdają sobie sprawę, jakie kłopoty spowodowałby fakt nieposiadania takiego ubezpieczenia - tak przez nas, jak i przez innych kierowców.

Wyobraźmy sobie sytuację, których wiele na polskich drogach. Jedziesz do pracy, ruszasz spod świateł, ktoś za tobą rusza zdecydowanie zbyt dynamicznie i wjeżdża w zderzak twojego auta. Zbita lampa, zderzak do wymiany, uszkodzony czujnik parkowania i kilka innych elementów.

Koszt naprawy został wyceniony na 7 tys. złotych. Tymczasem pan Krzysztof, który spowodował to zdarzenie rozkłada ręce. Jest bezrobotny, jego pojazd wart jest zaledwie 1000 zł i deklaruje, że absolutnie nie ma środków na pokrycie kosztów naprawy. W aktualnym systemie prawnym za naprawę zapłaci ubezpieczyciel lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jeśli sprawca zdarzenia nie posiada ubezpieczenia.

Gdyby OC nie było obowiązkowe, konieczność dochodzenia roszczenia spoczywałby na tobie. Z pewnością wiele takich spraw trwałoby latami - a w przypadku poważniejszych zdarzeń – np. takich, w których wypłacane są odszkodowania w wysokości kilkuset tysięcy złotych, a możliwość uzyskania odszkodowania od sprawcy byłaby w wielu przypadkach znikoma. Za każde takie zdarzenie odpowiadałbyś całym majątkiem - a dodatkowo ryzykowałbyś popadnięciem w ogromne długi.

Brak ubezpieczenia OC - jakie kary za brak OC przewiduje ustawa?

OC jest więc obowiązkowe, a za jego brak grożą surowe kary. Jazda bez OC to "sport ekstremalny", bo po pierwsze ryzykujemy karą za nieposiadanie ubezpieczenia, mandatem, a także odpowiedzialnością finansową za wszystkie szkody, które wyrządzimy.

Poszkodowanemu zapłaci UFG, ale jeśli nie mieliśmy ubezpieczenia, zwróci się do nas z wnioskiem regresowym, a więc zażąda zwrotu wypłaconego świadczenia.

Średnia wypłata z OC sprawcy wynosi aktualnie około 8 tys. złotych - ale szkody bywają także wielokrotnie wyższe. Jeśli UFG wypłaci poszkodowanemu kwotę np. 100 tys. złotych, takiej samej kwoty będzie żądać od nas. Kary za brak OC zmieniają się co roku. W 2020 obowiązują następujące stawki:

kwoty kar za brak oc w 2020

Brak ciągłości ubezpieczenia OC – czy ktoś się dowie?

Myślisz, że brak ciągłości ubezpieczenia OC nie wyjdzie na jaw i że nikt nie zauważy, że nie posiadałeś ubezpieczenia przez tydzień lub dwa? Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę nie musisz nawet ruszać się z domu, aby UFG stwierdziło brak ważnego ubezpieczenia OC.

Jeszcze do niedawna, fakt ten mógł wyjść na jaw np. w czasie kontroli drogowej, aktualnie jednak UFG nie potrzebuje podobnych instrumentów kontrolnych, a braki w ubezpieczeniu sprawdza system internetowy.

Oznacza to, że jeśli nawet wykupisz ubezpieczenie po przerwie, za okres bez ważnego OC zapłacisz karę. Powiadomienie o jej nałożeniu zostanie Ci dostarczone listownie.

Kara za brak OC - jak uniknąć?

Najlepszym sposobem na uniknięcie kary za brak OC jest po prostu posiadanie ważnego ubezpieczenia.

Jeśli UFG nałożyło na ciebie karę za brak OC i faktycznie takiego ubezpieczenia nie posiadłeś, trudno będzie coś uzyskać, możesz jednak spróbować napisać odwołanie. Jeśli brak OC był spowodowany bardzo ważnymi przesłankami, być może UFG uwzględni Twój wniosek.

Odwołać warto się oczywiście także wtedy, kiedy posiadałeś ubezpieczenie, ale z jakiś powodów fundusz takiej informacji nie posiada. W takiej sytuacji warto przedstawić dowód zawarcia polisy.

OC z datą wsteczną - czy to możliwe?

Zapomniałeś o polisie i zastanawiasz się, czy możesz wykupić OC np. na tydzień wstecz? Niestety, jest to niemożliwe. Takiego rozwiązania nie może zaoferować żadne z towarzystw ubezpieczeniowych ani żaden z pośredników.

Warto więc zapisać sobie datę końca polisy np. w kalendarzu lub telefonie i pamiętać, że nie we wszystkich wypadkach odnawia się ona automatycznie.

Zapobiegliwość w tym zakresie oszczędzi nam wielu poważnych problemów. Jazda bez OC to ogromne ryzyko: nie tylko kary i mandatu, ale przede wszystkim ogromnej finansowej odpowiedzialności za wyrządzone szkody.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami