Kiedy należy zmienić opony na letnie?

Wymiana opon na letnie nie jest obowiązkowa, ale zwiększa bezpieczeństwo jazdy oraz żywotność ogumienia. Dlatego warto wiedzieć, kiedy zmienić opony na letnie. Oprócz tego trzeba też zdawać sobie sprawę, co ile wymieniać opony na nowe, aby jazda była na pewno bezpieczna. Dowiedz się, kiedy powinieneś wymienić opony i ile to kosztuje.

Spis treści

  1. Czy trzeba zmieniać opony zimowe na letnie?
  2. Kiedy zmienić opony na letnie?
  3. Ile kosztuje wymiana opon?
  4. Co ile należy wymieniać opony?

Czy trzeba zmieniać opony zimowe na letnie?

Nie ma prawnego wymogu wymiany opon na letnie. W związku z tym zawsze znajdą się kierowcy, którzy jeżdżą cały rok na oponach zimowych. Jest to jednak złe podejście. Przede wszystkim jazda na oponach zimowych latem jest niebezpieczna. Opony zimowe zawierają inną mieszankę gumową, która zwiększa bezpieczeństwo podczas warunków takich jak jazda w błocie i śniegu.

Dodatkowo “zimówki” to opony posiadają bieżnik o wysokich lamelach. To sprawia, że zapewniają lepszą przyczepność w temperaturach poniżej 4°C. Tymczasem w warunkach letnich takie opony będą ulegać odkształceniom, a więc szybciej się niszczyć. W konsekwencji doprowadzi to do wydłużenia drogi hamowania, czyli zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy.

Zdarza się też, że po kolizji, do której dojdzie latem na zimowych oponach ubezpieczyciel nie chce wypłacić ubezpieczenia. Opony niedopasowane do pory roku mogą być zatem uznane za niedostosowanie auta do warunków panujących na drodze.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Według ekspertów idealnym momentem jest okres, w którym temperatura powietrza jest wyższa niż 7°C. (i nie dotyczy to tylko jednego, cieplejszego dnia). W związku z tym oraz kapryśnością polskiej pogody nie można jednoznacznie wskazać miesiąca, w którym wymiana opon na letnie jest idealna. Dlatego należy śledzić prognozy pogody i zawczasu przygotować się do zapowiadanych warunków.

Co prawda czas wymiany opon na letnie można nieco przedłużyć, ale nie można przesadzać. Kolejki do wulkanizatora zawsze są najdłuższe na przełomie marca i kwietnia. Oczywiście opony można też wymienić samodzielnie, ale najlepiej jest to powierzyć specjalistom. Nieużywane opony zimowe można trzymać w bezpiecznym miejscu, w którym nie będą narażone na działanie warunków atmosferycznych. Może to być garaż albo piwnica. Jeśli nie posiadasz wolnego miejsca, możesz skorzystać z odpłatnego przechowywania opon w warsztacie albo w magazynie. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na odpłatne przechowywanie opon i które nie mają gdzie ich przechować, mogą pomyśleć o oponach całorocznych.

Ile kosztuje wymiana opon?

Ostateczna cena zależy m.in. od cennika warsztatu, w którym chcesz wymienić opony. Zazwyczaj koszt takiej usługi dla samochodów osobowych wynosi od 40 do 70 zł (dotyczy kół o średnicy 12-13 cali ze stalowymi felgami). Za większe koła (do 16 cali) zapłacisz średnio 20 zł więcej. Cenę mogą zwiększyć także aluminiowe felgi. W przypadku samochodów osobowych najwięcej kosztuje wymiana opon o średnicy do 18 cali z aluminiowymi felgami - za taką usługę można zapłacić nawet 120 zł.

Jeszcze więcej kosztuje wymiana opon w samochodach terenowych i SUV-ach. W tym przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 150-200 zł. Warto jednak zainwestować, bo samodzielna wymiana opon wiąże się z ryzykiem błędów, których naprawa może kosztować jeszcze więcej. Poza tym przy wymianie kół ważne jest ich odpowiednie wyważenie i sprawdzenie ciśnienia, co naprawdę lepiej zostawić specjalistom.

Co ile należy wymieniać opony?

Najlepszą odpowiedzią byłoby: wtedy, kiedy trzeba. Wszystko zależy od stanu opon. Jeśli opona jest łysa, tj jej bieżnik jest już prawie niewidoczny, to wyraźny sygnał, aby natychmiast zmienić opony na nowe. Wytarty bieżnik sprawia, że samochód traci przyczepność. Ponadto jazda na takich oponach grozi mandatem. Eksperci zalecają, aby opony letnie wymieniać na nowe, jeśli bieżnik osiągnie głębokość 3 mm. W przypadku opon zimowych zalecana do wymiany głębokość to 4 mm. Jeśli nie wiesz, czy to już czas na nowe opony, możesz o to zapytać np. podczas okresowego przeglądu technicznego.

Kolejnym sygnałem do kupna nowego ogumienia są wszelkie widoczne uszkodzenia: pęknięcia, wybrzuszenia i rozcięcia. Jazda na uszkodzonych oponach to poważne ryzyko wypadku z powodu wystrzału. Ostatecznie - jeśli nic złego się nie dzieje, a bieżnik jest w porządku - zaleca się wymianę opon średnio do 5 lat. Wynika to z procesów starzeniowych gumy. Jej jakoś naturalnie będzie się pogarszać i trzeba mieć na to uwadze, nawet wtedy, gdy samochód jest rzadko używany.

Skontaktuj się z nami