Polacy są coraz bardziej EKO…ubezpieczenia również!

źródło: Freepik.com

Świadomość ekologiczna Polaków stale rośnie. Nie jest to chwilowa moda, ale styl życia, który wybiera coraz więcej z nas - aż 89 proc. uważa, że ich działania mają wpływ na rozwiązywanie problemów środowiskowych – wynika z raportu „Wybory Polaków a zrównoważony rozwój”.[1] Za zmianą profilu konsumenta idą zmiany w sektorach handlu i usług. Nie inaczej jest w branży ubezpieczeniowej, która rozbudowuje swoje oferty z myślą o tych, którzy do swojego życia wprowadzają ekologiczne rozwiązania.

Na przestrzeni ostatnich lat oferta ubezpieczeń domów i mieszkań przeszła szereg zmian mających na celu zabezpieczenie nowych obszarów. Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał o ubezpieczeniu paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdowały się zapisy dotyczące ubezpieczenia kolektorów słonecznych, potocznie nazywanych „solarami”, ale to by było na tyle. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii i wzrostem zainteresowania tego typu rozwiązaniami wśród konsumentów, do zakresu ochrony zaczęto włączać panele fotowoltaiczne – jednak często tylko jako rozszerzony zakres ochrony, obwarowany dodatkowymi obostrzeniami i limitami odpowiedzialności.

Ekologiczna energia

Obserwując zmiany zachodzące w społeczeństwie i coraz bardziej świadome ekologicznie postawy klientów, towarzystwa ubezpieczeniowe musiały zareagować i wprowadzić znaczące zmiany do swoich produktów.

- Obecnie panele fotowoltaiczne są obejmowane ochroną w ramach standardowego zakresu ubezpieczenia domu. Ale nie tylko one znalazły dla siebie miejsce w ofertach ubezpieczycieli – pompy ciepła czy kolektory słoneczne również na stałe wpisały się w produkty towarzystw. Co więcej, na rynku dostępne są oferty szyte na miarę, które dedykowane są właśnie ubezpieczeniu ekologicznych urządzeń. – komentuje Maciej Łoboz z Unilink.

Jednak przedmiot ubezpieczenia to jedno, a zakres odpowiedzialności to druga ważna kwestia. Zatem jakie zdarzenia może obejmować ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy instalacji solarnych?

Przykładowe zdarzenia:

  • Pożar domu.
  • Przepięcie - czyli nagła zmiana napięcia w instalacji elektrycznej, która skutkuje uszkodzeniem urządzenia.
  • Grad, który spowoduje pęknięcia w panelach fotowoltaicznych lub kolektorach słonecznych.
  • Przegryzienie kabli instalacji fotowoltaicznej przez kuny.
  • Upadek drzewa.
  • Kradzież.

Infografika Ubezpieczenia urządzeń OZE final.png

Kto wyłączył światło?

Szkody powstałe w panelach fotowoltaicznych powodują oczywiście, że te przestają działać lub działają nieprawidłowo. Wiąże się to bezpośrednio ze zmniejszonym poborem energii lub jej brakiem. Jednak do takiej sytuacji może dojść nie tylko w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń. Pogorszenie pogody również bezpośrednio wpływa na wydajność instalacji.

- Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty należy się upewnić, że zakres ochrony został rozszerzony o świadczenie z tytułu niższej produkcji energii elektrycznej w wyniku niepogody. Najczęściej taki zakres jest uwzględniony w odrębnym produkcie, który dedykowany jest tylko ubezpieczeniu rozwiązań EKO.Maciej Łoboz z Unilink.

Energia odnawialna to nie wszystko

Ochrona ubezpieczeniowa skupiająca się na ekologicznych rozwiązaniach nie ogranicza się tylko do urządzeń mających na celu poprawę efektywności energetycznej. W ramach polisy można ubezpieczyć szereg dodatkowych elementów, które również stanowią nieodłączny element ekologicznego stylu życia.

Takim przykładem może być ubezpieczenie roślinności ogrodowej przy zakupie ubezpieczenia domu. Piękne drzewa i krzewy, to wspaniała ozdoba ogrodu. Często jednak anomalie pogodowe mogą skutecznie zniszczyć sumiennie i z miłością pielęgnowane rośliny. Co prawda ubezpieczyciel nie zwróci czasu, który poświęciliśmy na ich pielęgnację, ale w ramach polisy można liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli nasze rośliny zostaną zniszczone m.in. w wyniku gradu, ciężaru śniegu, powodzi, silnego wiatru czy pożaru. Wypłacone środki można przeznaczyć na nabycie nowych roślin ogrodowych i ponowną aranżację.

Coraz częściej w przydomowych ogrodach stawiane są także szklarnie, dla których szczególnie grad lub silny wiatr są bezlitosne. I na to ubezpieczyciele mają rozwiązanie. W ramach ubezpieczenia domu ochroną objąć można również szklarnie – zarówno te ze ścianami szklanymi, jak i plastikowymi. Szklarnie ze ścianami szklanymi można ubezpieczyć od zdarzeń losowych takich jak grad, huragan, ogień, powódź, upadek drzew lub masztów czy też działanie ciężaru śniegu lub lodu. Z kolei tunele foliowe ubezpieczymy od zdarzeń losowych, jednak warto wiedzieć, że w tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa nie obejmie zdarzeń spowodowanych huraganem lub ciężarem śniegu i lodu.

Infografika Ubezpieczenia szklarni, tuneli i roślin ogrodowych final.png

Analiza Unilink pokazuje, że nie tylko oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest coraz szersza, ale zainteresowanie takim zakresem ochrony ze strony klientów stale rośnie. Agenci Unilink potwierdzają, że klienci coraz częściej dopytują o możliwość ubezpieczenia paneli słonecznych, pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych.

[1] https://spolecznosc.ing.pl/-/Blog/Raport-Wybory-Polak%C3%B3w-a-zr%C3%B3wnowa%C5%BCony-rozw%C3%B3j-najciekawsze-wnioski/ba-p/35246

Materiały do pobrania:
Informacja prasowa >>