Raport „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa przestępczości w Polsce”

źródło własne

Unilink prezentuje nową odsłonę raportu z cyklu „Nawigator Ubezpieczeniowy”. Tym razem, eksperci Unilink omawiają rosnącą przestępczość w Polsce oraz rozwiązania ubezpieczeniowe, które mogą pomóc ochronić dobytek Polaków.

Według raportu „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa przestępczości w Polsce” wzrasta liczba przestępstw przeciwko mieniu. Działania przestępców stwarzają realne ryzyko dla majątku polskich rodzin, m.in. takich jak mieszkania, domy i samochody.

Niestety, dane Policji i Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że rosnąca aktywność przestępcza stanowi coraz większe zagrożenie dla najcenniejszych elementów majątku Polaków. Główny Urząd Statystyczny w swoim Banku Danych Lokalnych podkreśla, że w ciągu całego 2022 roku rodzime służby policyjne zanotowały 429 908 przestępstw przeciwko mieniu. Oznacza to roczny wzrost o około 3%. Porównując sytuację z 2022 roku do stanu z 2019 i 2020 roku, wynik jest jeszcze bardziej alarmujący, mówimy tu bowiem o wzroście liczby przestępstw przeciwko mieniu wynoszącym 14% - 16%. To znacząca zmiana, która budzi niepokój –podkreśla Aleksandra Friedel, Prezeska Zarządu Unilink, największej multiagencji ubezpieczeniowej w Polsce.

Najbardziej niebezpieczne lokalizacje

Na 380 analizowanych lokalizacji, przestępstwa przeciwko mieniu występowały najczęściej na terenie Włocławka, Katowic i Legnicy – komentuje Magdalena Gbiorczyk, doradczyni ubezpieczeniowa klienta premium w Unilink.

Ranking najbardziej niebezpiecznych regionów w Polsce

  1. Włocławek
  2. Katowice
  3. Legnica
  4. Jelenia Góra
  5. Wrocław
  6. Słupsk
  7. Sopot
  8. powiat polkowicki
  9. Świętochłowice
  10. Gdańsk

Więcej lokalizacji w rankingu 100 najbardziej niebezpiecznych regionów w Polsce w raporcie „Nawigator Ubezpieczeniowy- Mapa przestępczości w Polsce”.

Raport „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa przestępczości w Polsce” 2023: pobierz raport

Z pomocą przychodzą ubezpieczenia i Agenci

Na całe szczęście, Polacy nie pozostają bezbronni względem działań przestępców. Raport nie tylko przedstawia zagrożenia związane z przestępstwami, ale również podpowiada w jaki sposób Polacy mogą zadbać o swój majątek i go skutecznie zabezpieczyć.

Pierwsza forma obrony polega na zachowaniu elementarnej ostrożności. Pozostawianie otwartego samochodu przy załatwianiu różnych krótkich spraw lub niezamykanie drzwi wejściowych do mieszkania w czasie dnia - takich oraz podobnie nieostrożnych zachowań trzeba po prostu unikać. Tym bardziej, że mogą mieć one wpływ na skuteczność ochrony ubezpieczeniowej.

Zakup odpowiedniej polisy to drugi sposób zniwelowania strat w przypadku kradzieży mienia. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na konieczną pomoc agenta ubezpieczeniowego, który pomoże wybrać optymalną ochronę. Chodzi o ubezpieczenie z akceptowalną składką, które zapewnia jednocześnie jak największe bezpieczeństwo. Przezorny i zawsze ubezpieczony - takie powinno być motto właścicieli mieszkań, domów oraz samochodów.

Na krajowym rynku dostępna jest szeroka gama produktów ubezpieczeniowych, które mają na celu ochronę między innymi mieszkań oraz pojazdów. Obfitość propozycji ochrony ubezpieczeniowej jest zarówno atutem dla klienta, jak i wyzwaniem komplikującym wybór najlepszej oferty. W tym kontekście wsparcie doświadczonego doradcy ubezpieczeniowego staje się niezastąpione i fundamentalne. Profesjonalny agent ubezpieczeniowy, przeprowadzając Analizę Potrzeb Klienta (APK) nie tylko pomoże w selekcji najlepszego ubezpieczenia w najkorzystniejszej cenie, ale także zadba o kompletność ochrony i adekwatną sumę ubezpieczenia- podsumowuje Aleksandra Friedel, Prezeska Zarządu Unilink.

Raport „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa przestępczości w Polsce” 2023: pobierz raport

Poprzednia edycja raportu z cyklu „Nawigator Ubezpieczeniowy” koncentrowała się na zagadnieniach związanych ze zmianą klimatu, anomaliami pogodowymi i ochroną ubezpieczeniową.

Raport „Nawigator Ubezpieczeniowy- wyzwania pogodowe” 2022 pobierz raport