Czy istnieje ubezpieczenie od złamania serca? Święto zakochanych to dobra okazja, by podnieść świadomość na temat chorób serca

źródło: Freepik.com

Jak zauważył Minister Zdrowia Adam Niedzielski, pandemia zdominowała obecnie kwestie ochrony zdrowia. Jednocześnie największym wyzwaniem dla polskiego systemu ochrony zdrowia pozostają choroby sercowo‑naczyniowe. Wśród nich prym wiodą niewydolność serca – pierwsza przyczyna zgonów Polaków oraz choroby onkologiczne. Szybkie i skuteczne leczenie, szczególnie hospitalizacja, są bardzo kosztowne, w związku z czym warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek poważnej choroby.

Polska piastuje niechlubne pierwsze miejsce wśród krajów OECD pod względem liczby hospitalizacji z powodu niewydolności serca. W Polsce średnia liczba hospitalizacji z powodu niewydolności serca jest 2,5-krotnie wyższa niż w 34 krajach OECD i w 2018 r. wyniosła aż 594 hospitalizacji na 100 tys. mieszkańców. Natomiast średnia dla krajów OECD to łącznie 233 na 100 tys. mieszkańców. Redukcję liczby hospitalizacji można osiągnąć dzięki profilaktyce i wprowadzeniu zmian w organizacji systemu opieki zdrowotnej oraz zapewnieniu dostępu do nowoczesnych terapii.

Świadomość dotycząca poważnych chorób serca

Niewydolność serca to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia serca, a chory organ nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do aktualnych potrzeb. Przyczyny uszkodzenia serca są liczne, jednak najczęstsze z nich to nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, ale też nadużywanie alkoholu i innych używek. Niewydolność serca, która jest końcowym etapem wielu chorób krążenia dotyka obecnie ponad 1 mln 200 tys. Polaków. Zwlekanie podjęcia leczenia szpitalnego powoduje pogorszenie rokowań, a statystyki wskazują, że każde kolejne zaostrzenie choroby prowadzące do hospitalizacji w znacznym stopniu wpływa na rokowania chorego. Warto zaznaczyć, że są one często gorsze od rokowań w chorobach nowotworowych. Jest to bardzo istotny argument za zastosowaniem profilaktyki. Nie do przecenienia jest szybka diagnostyka i optymalna terapia. Najbardziej kosztowne jest leczenie szpitalne, niemniej należy również uwzględnić zabezpieczenie się w zakresie diagnostyki i badań profilaktycznych.

Warto robić wszystko, co możliwe, by zabezpieczyć się przed chorobami układu krążenia. Mimo, że są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków, świadomość na ich temat jest wciąż dramatycznie niska. Często pacjenci diagnozowani są już w zaawansowanym stadium choroby. Warto przypominać przy każdej możliwej okazji o tym, jak ważne są badania profilaktyczne oraz prowadzenie odpowiedniego styl życia, obfitującego w regularny wysiłek fizyczny, ze zbilansowaną dietą i ograniczającego stres. Bardzo wielu z nas zapomina, że nasze codzienne wybory, w wielkim stopniu determinują naszą kondycję zdrowotną. Możliwości diagnostyczne i terapeutyczne wciąż się rozwijają, niestety, nie wszystkie możliwe sposoby leczenia są refundowane przez NFZ. Warto więc być przygotowanym na różne sytuacje. Walentynki są doskonałą okazją, którą warto wykorzystać do edukacji społeczeństwa. Przecież najlepszym prezentem, który możemy dać ukochanej osobie i otrzymać to wspólne długie życie. mówi Marta Domańska ekspertka z Instytutu LB Medical.

Ochrona przed poważnymi zachorowaniami – Czy na pewno tylko w ramach ubezpieczenia na życie?

Poważne zachorowania, szczególnie te mające swoje podłoże w chorobach serca, są bardzo ważnym obszarem ubezpieczeniowym. Pakiety zapewniające ochronę i zabezpieczenie w przypadku tego typu zdarzeń są jednymi z najbardziej podstawowych i znajdziemy je w ofercie niemal każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Doświadczeni doradcy zaznaczają, że zakres ochrony związany przykładowo z ochroną na wypadek zawału serca jest często dostępny jako rozszerzenie innych typów ubezpieczeń.

Warto jednocześnie zauważyć, że podstawowy zakres najpopularniejszych polis, obejmujący zachorowania, hospitalizacje, rehabilitację, uszczerbek na zdrowiu czy też śmierć, choć od lat niezmienny, został ostatnimi czasy uzupełniony o zabezpieczenie na wypadek pobytu Ubezpieczonego w szpitalu wskutek COVID-19. Należy zwrócić uwagę, czy polisa obejmuje ten aspekt, a jeśli zawierana była przed pandemią – zaktualizować ją czym prędzej.

Oczywiście, składka za dobrze dobraną polisę, gwarantującą wypłatę świadczeń na wypadek potencjalnego zachorowania wiąże się z pewnym wydatkiem. Niezaprzeczalnie jednak, koszt leczenia, w tym także profilaktyki i diagnostyki dla poważnych zachorowań nigdy nie jest niski, i w każdym scenariuszu przewyższa koszt ubezpieczenia. Między innymi z tego względu warto poszukując najlepszego rozwiązania skonsultować się z Agentem, który zaproponuje najbardziej dopasowane i korzystne produkty różnych towarzystw. Szczególnie podczas zawierania popularnych polis majątkowych, takich jak zabezpieczenia domu czy mieszkania, warto dopytać doradcę, czy nie możemy rozszerzyć opieki również o bardziej szczegółowe ryzyka z obszaru chorób serca. Często obserwujemy wzbogacanie podstawowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń na życie i NNW również o tę część zdrowia naszego i naszych bliskich. I choć w ogólnych warunkach ubezpieczenia próżno szukać pozycji „złamane serce”, to w Walentynki wszystkim szczęśliwie oraz nieszczęśliwie zakochanym, polecam zabezpieczyć się na wypadek jego innych dolegliwości - podsumowuje Leszek Osiewacz, ekspert Unilink S.A.

Jakich rad warto słuchać wybierając ubezpieczenie od poważnych zachorowań?

Decydując się na polisę należy zwrócić szczególną uwagę na jakiej podstawie wypłacane są świadczenia oraz jaki jest ich rodzaj. Szczególnie istotne jest sprawdzenie czy polisa nie jest ograniczona do zdarzeń, które mają miejsce na terenie Polski. Koszt nawet podstawowego leczenia poza granicami RP może być wysoki. Nie inaczej jest z kosztem hospitalizacji oraz transportu medycznego – z całą pewnością w każdej polisie zawarte są limity, do których wypłacane będzie odszkodowanie. Co równie ważne, ubezpieczyciel najczęściej pokryje, poza wymienionymi wcześniej, również koszty niezbędnych lekarstw i innych środków pomocniczych, ale także koszty podróży, utrzymania i noclegów osoby towarzyszącej choremu.

Dlaczego o poważnych chorobach należy myśleć z wyprzedzeniem?

Każdy ubezpieczyciel posiada własną listę sytuacji, w których nie wypłaci świadczenia zdrowotnego z tytułu ubezpieczenia. Niemniej, jeśli nie zatai się ważnych informacji na temat swojego zdrowia, a zachorowanie odbędzie się z przyczyn naturalnych, wówczas kluczowe znaczenie ma zawarcie polisy przed pierwszym zachorowaniem. Przewidywanie i zapobieganie zachorowaniu to zdecydowanie najlepsza droga do dobrego zdrowia. Być może w to Święto Zakochanych najlepszym wyrazem uczucia będzie zwrócenie uwagi na profilaktykę i zachęcenie najbliższych do zabezpieczenia się na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń.

Materiał do pobrania poniżej:
Pobierz materiał prasowy >>

***

Unilink S.A. to wiodący dystrybutor ubezpieczeń na polskim rynku i właściciel czołowych spółek brokerskich w Bułgarii - I&G Brokers i Rumunii - Safety Broker de Asigurare (prowadzącego również działalność w Mołdawii). W swojej ofercie posiada produkty ponad 40 Towarzystw Ubezpieczeniowych, które oferuje za pośrednictwem 1000 oznakowanych placówek partnerskich i sieci 14 000 Agentów. W portfolio produktów multiagencji znajdują się ubezpieczenia indywidualne, komunikacyjne (OC, AC i assistance), ubezpieczenia domów i mieszkań, turystyczne czy ubezpieczenia na życie i zdrowie oraz produkty dla biznesu – między innymi ubezpieczenia firm, OC zawodowe, ubezpieczenia floty, ubezpieczenia CARGO czy OC przewoźnika. Misją marki jest tworzenie trwałej przewagi konkurencyjnej dla Partnerów – Agentów oraz Towarzystw Ubezpieczeń, poprzez organizowanie i zarządzanie nowoczesną strukturą sprzedaży ubezpieczeń. Unilink jest oficjalnym sponsorem Polskiej Ligi Siatkówki, a także organizatorem Olimpiady Wiedzy Ubezpieczeniowej Agentów.

Kontakt dla mediów:

LoveBrands Relations, Biuro prasowe Unilink S.A.

E-mail: unilink@lovebrandsgroup.pl