Ubezpieczenie na ferie w cenie przekąski na stoku. Jak wybrać dobrą polisę?

źródło: Unsplash.com

Szacuje się, że prawie jedna trzecia Polaków potrafi jeździć na nartach, a w kraju mamy ponad 4 miliony aktywnych narciarzy. To także ponad 4 miliony osób narażonych na kontuzje przy uprawianiu sportów zimowych. Dlatego wybierając się na aktywny wypoczynek warto pamiętać o dobrej polisie, która jest gwarantem pokrycia ewentualnych kosztów leczenia za granicą, a przede wszystkim wypłaty odszkodowania.

Najczęstsze kontuzje, do których dochodzi na nartach czy snowboardzie dotyczą kolan (ok. 30 – 40% wszystkich kontuzji), a do większości z nich należą zerwanie lub naderwanie więzadła stawu kolanowego. Równie powszechne są urazy kończyn dolnych (ok. 20%) szczególnie złamania, zwichnięcia i skręcenia. Jednak najgroźniejsze wypadki dotyczą obrażeń głowy.

- Nie wszystkie świadczenia związane z leczeniem, również pourazowym za granicą można zrealizować w ramach NFZ. Posiadanie Karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) uprawnia do skorzystania ze świadczeń w sytuacjach nagłych tylko w placówkach, które działają w ramach systemu publicznego. Posiadając Kartę EKUZ korzystamy ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach jak obywatele państwa, w którym realizujemy podróż. Należy pamiętać, że w większości krajów Europy obowiązuje zasada współfinansowania opłat medycznych, co oznacza, że w pewnych sytuacjach będziemy musieli dopłacić do leczenia z własnych środków. W niektórych przypadkach oczywiście jest możliwa refundacja, ale wymaga ona wielu formalności i oczekiwania na decyzje organu. Karta EKUZ nie gwarantuje pokrycia wysokich kosztów ratownictwa oraz transportu medycznego do kraju - zwraca uwagę Beata Borkowska, Ekspert Unilink S.A.

Leczenie, które może być droższe niż wyjazd

Przykładowo - wybierając się na urlop do Włoch, Francji czy Austrii będziemy musieli zapłacić za transport medyczny do Polski nawet 100 tys. zł. Z kolei doba pobytu w szpitalu we Włoszech, to koszt ok. 1700 zł, a jeszcze drożej jest w Norwegii, gdzie za dobę szpitalną trzeba zapłacić ok. 4800 zł. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje nie tylko leczenie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ale również sytuacje nagłego zachorowania czy zaostrzenia choroby przewlekłej. Należy pamiętać, że również w tych przypadkach mimo posiadania ubezpieczenia NFZ i karty EKUZ za pewnie świadczenia, jak wizyty lekarskie, badania diagnostyczne czy zabiegi chirurgiczne przyjdzie nam dopłacić z własnej kieszeni.

Podstawowa ochrona w ramach polisy turystycznej obejmuje zwrot kosztów leczenia, takich jak wizyty lekarskie, koszty transportu medycznego, zakupu niezbędnych leków czy pobytu w szpitalu. Z kolei assistance zapewni bezpłatną pomoc w nagłych wypadkach, transport do i ze szpitala, czy też organizację powrotu do kraju. By zapewnić sobie odszkodowanie z tytułu ewentualnego uszczerbku na zdrowiu należy również upewnić się, że polisa uwzględnia ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Są to podstawowe elementy, które powinna zawierać każda polisa turystyczna.

Dodatkowa ochrona – dopytaj się czy Twoja polisa to ma

Jednak aby ochrona była kompleksowa warto rozważyć dodatkowe opcje w postaci ubezpieczenia bagażu, które zapewni nam odszkodowanie w przypadku jego zagubienia lub zniszczenia, ubezpieczenia na wypadek odwołania podróży, które pokryje poniesione przez nas straty finansowe, wynikające z odwołania wyjazdu, gdy niespodziewane zdarzenie pokrzyżuje nam plany, czy wreszcie OC w życiu prywatnym. Szczególnie to ostatnie rozszerzenie ochrony jest wciąż mało popularne, a bywa jednak bardzo istotne. W trakcie urlopu nie tylko nam może przytrafić się szkoda czy nieszczęśliwy wypadek, ale sami również możemy je spowodować.

- OC w życiu prywatnym zabezpiecza nas na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub uszkodzenia jej mienia. Przykładowo, w razie spowodowania wypadku na stoku lub poza nim, zniszczenia wyposażenia pokoju hotelowego lub restauracji, czy uszkodzenia wypożyczonego sprzętu narciarskiego w ramach polisy z tym rozszerzeniem Ubezpieczyciel pokryje koszty tych szkód. Należy pamiętać, że ochrona w tym zakresie nie obejmuje tylko „przyziemnych” sytuacji, jak poplamiony fotel czy stłuczona szyba, ale również wypadki i urazy, które mogą wymagać specjalistycznego leczenia, pobytu w szpitalu czy nawet operacji. Jeśli ponosimy odpowiedzialność za wypadek, to ciężar pokrycia tych kosztów spoczywa na nas i poszkodowany ma prawo dochodzić roszczeń. Posiadanie ochrony w zakresie OC w życiu prywatnym zagwarantuje pokrycie takich szkód – komentuje Beata Borkowska, Ekspert Unilink S.A.

COVID-19 a polisa turystyczna

Nie można zapominać o rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Pandemia koronawirusa jest nowym obszarem, który musi być ujęty w ramach polisy ubezpieczeniowej. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe rozbudowały swoje oferty o pokrycie kosztów leczenia związanych z COVID-19, pokrycie kosztów kwarantanny lub izolacji, czy też rekonwalescencji po przebyciu COVID-19.

Polisa w cenie przekąski

Powszechnie ubezpieczenia uważane są za duży i często zbędny wydatek. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, ubezpieczenie jest niezbędne, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie i nie martwić się o koszty związane z leczeniem za granicą. Agenci największej polskiej multiagencji ubezpieczeniowej Unilink sprawdzili ceny ubezpieczeń od kluczowych towarzystw i przygotowali kalkulacje na tygodniowy wyjazd na terytorium Unii Europejskiej dla rodziny dwoje dorosłych plus dwoje dzieci.

Jak wynika z analiz cena ubezpieczenia za cały pobyt waha się od 112 zł do 457 zł w zależności od wariantu i towarzystwa. Jednak, jeśli podzielimy ten koszt przez liczbę dni pobytu, to okazuje się, że ubezpieczenie dla całej rodziny to równowartość przekąski na stoku – 16 zł/dzień lub obiadu w restauracji – 65 zł/dzień.

Te niskie kwoty pokazują, że zakup ubezpieczenia to drobny wydatek w skali pozostałych kosztów związanych z wyjazdem, szczególnie w świetle potencjalnych obciążeń finansowych związanych z wypadkiem czy innym zdarzeniem losowym, które mogą sięgać kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Materiał do pobrania poniżej:
Pobierz materiał prasowy >>

***

Unilink S.A. to wiodący dystrybutor ubezpieczeń na polskim rynku. W swojej ofercie posiada produkty ponad 40 Towarzystw Ubezpieczeniowych, które oferuje za pośrednictwem 14 000 Agentów.

Kontakt dla mediów:

Izabela Hoppe, Communications Consultant, Love Brands Relations

e-mail: izabela.hoppe@lovebrandsgroup.pl