Wakacje w liczbach–podsumowanie wypadków na drogach oraz zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych

źródło własne

Wakacje to zawsze okres wzmożonego ruchu na drogach, a co za tym idzie, większej liczby wypadków. Jak wynika z policyjnych statystyk[1] doszło do 4 949 wypadków komunikacyjnych, w których rannych zostało 5 918 osób. Liczby te, choć zmalały w porównaniu do ubiegłego roku (5 256 wypadków; 6 227 rannych), to nadal dochodziło średnio, do 71 wypadków dziennie.

Wśród przyczyn wypadków najczęściej wskazywane są: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Również rodzaj drogi, po której się poruszamy przekłada się na częstotliwość zdarzeń komunikacyjnych – ze statystyk policji za zeszły rok wynika, że najbardziej niebezpieczne są drogi dwukierunkowe jednojezdniowe.

Analizując policyjne zbiory danych, dotrzeć możemy również do tych najbardziej tragicznych - na polskich drogach, podczas każdych wakacji dochodzi także do wypadków ze skutkiem śmiertelnym W tym roku zabitych zostało 410 osób, rok wcześniej liczba ta była jeszcze większa – 485. Szczególnie niebezpieczne są drogi w województwach łódzkim i wielkopolskim – to na nich ginie najwięcej osób.

Wspólne bezpieczeństwo, to odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak o nie zadbać? Przede wszystkim respektując przepisy ruchu drogowego i zachowując szczególną ostrożność. Wypadki są jednak nieodłączną częścią naszej zmotoryzowanej cywilizacji i mogą przytrafić się każdemu - nawet doświadczonemu kierowcy, pewnemu swoich umiejętności. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, a zawsze coś lub ktoś może zawieść. Odpowiednie zabezpieczenie, które zapewni wsparcie finansowe i organizacyjne, to podstawa!

Ubezpieczenie komunikacyjne – więcej niż odszkodowania

Ubezpieczenie komunikacyjne z jednej strony zapewnia wsparcie finansowe w postaci wypłaty odszkodowania i realizacji świadczeń dodatkowych, z drugiej jest narzędziem, które motywuje kierowców do bezpieczniejszego stylu jazdy.

- Od lat ubezpieczyciele posługują się systemem zniżek bonus malus – jest to nic innego, jak mechanizm „nagród i kar”, w ramach którego bezszkodowi kierowcy zyskują zniżkę za każdy rok polisowy, a maksymalny poziom zniżek jaki można osiągnąć zależnie od Towarzystwa wynosi od 60 do 70 proc. Z kolei kierowcy, którym w danym roku polisowym przytrafi się szkoda, tracą zniżki- tłumaczy Maciej Łoboz, ekspert Unilink, największej multiagencji ubezpieczeniowej w Polsce.

Od niedawna ubezpieczyciele zyskali również dostęp do bazy mandatów i punktów karnych, co będzie miało wpływ na wysokość składek ubezpieczeniowych. Jest to kolejny mechanizm, promujący bezpiecznych kierowców, zaś Ci, którzy zagrażają bezpieczeństwu na drogach powinni przygotować się na wzrost opłat za OC i AC, które mogą sięgać nawet kilkuset procent.

- Takie rozwiązanie od lat działa już na rynku USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Teraz przyszła kolej na Polskę. Analizując dane i tworząc taryfy ubezpieczeniowe ubezpieczyciele będą zwracać uwagę m.in. na kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu czy znacznie przekraczających prędkość, ale także kierować się będą aktualną liczbą punktów karnych – dodaje Maciej Łoboz, ekspert Unilink, największej multiagencji ubezpieczeniowej w Polsce - nadrzędną rolą ubezpieczeń jest zapewnienie bezpieczeństwa. Realizowana jest ona poprzez wypłacane odszkodowania oraz dodatkowe świadczenia realizowane np. w ramach assistance. Wprowadzone zmiany zatem powinny wpłynąć pozytywnie na zachowania kierowców i poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Materiały prasowe: pobierz informacje prasową