Jak długo czeka się na dowód rejestracyjny?

źródło: Freepik.com

Wydanie dowodu rejestracyjnego powinno nastąpić w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Jak długo czeka się na ten dokument w praktyce? Urząd musi wystawić go maksymalnie w ciągu 30 dni, chociaż jego odebranie może być opóźnione przez niedopełnienie formalności. Warto więc poznać cały proces rejestracji auta i dowiedzieć się, w jaki sposób bezbłędnie dopełnić wszelkich formalności. Podpowiemy również, jak sprawdzić status dowodu przez internet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Ile trwa oczekiwanie na dowód rejestracyjny?
  2. Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?
  3. Jak poprawnie złożyć wniosek o dowód rejestracyjny?
  4. Jakie dokumenty potrzebne są do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Jak długo czeka się na dowód rejestracyjny?

Na dowód rejestracyjny czeka się zazwyczaj 1-2 tygodnie od złożenia wniosku o jego wydanie. Wydział komunikacji urzędu miasta lub starostwa właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy rozpatruje pismo, a następnie wysyła zamówienie na produkcję dokumentu. Dowód rejestracyjny powstaje w formie fizycznej w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która na realizację zamówienia ma 7 dni roboczych od daty zgłoszenia potrzeby przez urząd. Będzie to stały dowód rejestracyjny, jednak już w dniu złożenia wniosku otrzymuje się dokument tymczasowy.

Tak zwany miękki dowód rejestracyjny wystawiany jest od ręki, oczywiście jeśli spełnione zostaną wszystkie wymagane formalności. To tymczasowy dokument potwierdzający rejestrację samochodu, obowiązujący przez 30 dni. W szczególnych przypadkach jego ważność może zostać przedłużona o kolejne 14 dni. W tym czasie urząd wydać musi stały dowód rejestracyjny, więc maksymalny czas oczekiwania na dowód rejestracyjny może wynosić w teorii nawet 6 tygodni. Takie sytuacje są jednak ekstremalnie rzadkie.

Jak sprawdzić status dowodu rejestracyjnego?

Oczekując na dowód rejestracyjny, nie jest się całkowicie pozbawionym informacji co do przebiegu całego procesu. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała stronę, na której śledzić można status dowodu rejestracyjnego. Potrzebny będzie do tego numer rejestracyjny oraz numer VIN. Skorzystanie z usługi PWPW jest bezpłatne.

Aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru, należy:

  • Wejść na stronę internetową https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego
  • W formularzu wpisać numer rejestracyjny oraz 5 ostatnich znaków numeru VIN.
  • Kliknąć przycisk “Sprawdź”.

O możliwości odbioru poinformuje komunikat “Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”. Jeżeli pojawi się informacja “Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne”, należy dalej czekać. O możliwości odbioru daje znać też sam wydział komunikacji, najczęściej przesyłając odpowiednią informację SMS-em lub e-mailem.

Ile czasu zajmuje złożenie wniosku o dowód rejestracyjny?

Oprócz czasu oczekiwania na wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, warto uwzględnić także koszt czasowy samego procesu rejestrowania auta. O ile nie ma to znaczenia w przypadku chęci wyrobienia nowego dokumentu z powodu braku miejsca na pieczątki (od grudnia 2020 roku nie ma w takiej sytuacji obowiązku zmiany dowodu rejestracyjnego), sprawa komplikuje się w przypadku sprowadzania samochodu z zagranicy. Wówczas na rejestrację ma się zaledwie 30 dni, a czas oczekiwania na wizytę może być znacznie dłuższy.

To, ile czeka się na przyjęcie wniosku o dowód rejestracyjny, w dużej mierze zależy od konkretnego urzędu. Zdarzają się starostwa, w których najbliższy wolny termin przyjmowania petentów na wizytę umówioną telefonicznie lub przez internet sięga nawet dwóch miesięcy. Jedyną alternatywą jest przyjście “z ulicy”, jednak maksymalna liczba przyjmowanych w ten sposób wniosków jest zazwyczaj niska i kolejki ustawiają się od wczesnych godzin porannych.

Brak odpowiednich dokumentów może wydłużyć cały proces

Biorąc pod uwagę długie kolejki do wydziałów komunikacji, tym bardziej istotne staje się skrupulatne przygotowanie wszystkich dokumentów, aby nie musieć oczekiwać kolejny raz na możliwość złożenia wniosku. Co konkretnie należy przedstawić urzędnikowi? Do wyrobienia dowodu rejestracyjnego wymagane są:

  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie udzielenia pełnomocnictwa (jeśli samochód ma współwłaściciela),
  • wniosek o rejestrację pojazdu (do pobrania na stronie internetowej urzędu),
  • dowód własności pojazdu (oryginał umowy kupna-sprzedaży lub faktury VAT),
  • karta pojazdu,
  • świadectwo homologacji i pozytywnego badania technicznego,
  • dowód rejestracyjny i tablice (jeśli samochód je wcześniej miał),
  • potwierdzenie zawarcia umowy OC,
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub brak obowiązku jej uiszczenia (w przypadku samochodów z zagranicy).

Opłaty urzędowe związane z rejestracją pojazdu należy uiścić przed złożeniem wniosku. Można to zrobić w kasie urzędu lub nadać przelew, do którego dane znaleźć można na stronie internetowej odpowiedniego wydziału komunikacji. Standardowo za rejestrację nowego lub używanego samochodu osobowego płaci się łącznie 180,50 zł, jeżeli potrzebne jest wydanie nowych tablic rejestracyjnych.

W celu odebrania stałego dowodu rejestracyjnego oprócz pozwolenia czasowego należy przedłożyć urzędnikowi dowód osobisty, potwierdzenie zawarcia umowy OC, kartę pojazdu i ewentualne pełnomocnictwo. Będzie to koniec procesu, który przebiega zazwyczaj szybko i bezproblemowo, jeśli tylko uda się umówić na wizytę w wydziale komunikacji oraz dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami