Jak sprawdzić ilość punktów karnych przez internet?

Punkty karne przyznawane są za wykroczenia i przestępstwa popełnione w ruchu drogowym. Jeśli nie zastosujesz się do konkretnego znaku albo przekroczysz prędkość, oprócz mandatu możesz stracić kilka punktów. To o tyle bolesne, że po przekroczeniu granicy 24 punktów (lub 20 w przypadku niedoświadczonych kierowców) traci się prawo jazdy. Dlatego jeśli nie wiesz, ile punktów udało ci się już “zebrać”, konieczne dowiedz się, jak sprawdzić punkty karne przez internet i osobiście.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak sprawdzić punkty karne przez internet?
 2. Gdzie jeszcze można sprawdzić, ile mam punktów karnych?
 3. Ile można mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?
 4. Jakie są konsekwencje przekroczenia maksymalnej liczby punktów karnych?
 5. Czy ilość punktów karnych wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

To wyjątkowo proste - wystarczy założyć profil zaufany. Takie konto zakłada się bez wychodzenia z domu i bez żadnych opłat. Wystarczy wejść na oficjalną stronę rządową, czyli www.gov.pl i wybrać opcję “profil zaufany”, a następnie postępować według wskazówek. Najprościej jest założyć profil za pośrednictwem konta bankowego (jako potwierdzenie swojej tożsamości). Można też wypełnić formularz i potem osobiście potwierdzi go w urzędzie, okazując urzędnikowi swój dowód osobisty.

Po założeniu profilu zaufanego wystarczy:

 • wejść na stronę www.obywatel.gov.pl,
 • znaleźć zakładkę „Kierowcy i pojazdy”,
 • znaleźć opcję „sprawdź swoje punkty karne”,
 • zalogować się,
 • po wyświetleniu się komunikatu „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl" trzeba wybrać opcję Podpisz profilem zaufanym",
 • następnie trzeba kliknąć przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument" jako potwierdzenie zamiaru podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych,
 • potem trzeba wprowadzić jednorazowy kod, który wygeneruje się automatycznie,
 • na koniec system sam przekieruje użytkownika na stronę w domenie gov.pl, na której wyświetli się liczba punktów.

Jeśli zbliżasz się do granicy maksymalnej liczby punktów karnych, pamiętaj, aby jeździć ostrożniej - nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo, ale też z uwagi na szybką możliwość utraty prawa jazdy. Możesz sprawdzić tylko swoje punkty - nie ma możliwości dowiedzieć się, ile punktów ma inna osoba. Pamiętaj, że za jedno wykroczenie można otrzymać od 1 do 10 punktów karnych. Najwyższą karę otrzymuje się za np. nieustąpienie pierwszeństwa lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Gdzie jeszcze można sprawdzić, ile mam punktów karnych?

Można osobiście udać się na najbliższy komisariat i tam zapytać o liczbę punktów karnych. Konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. Samo udzielenie informacji jest bezpłatne. Jednak za zaświadczenie o aktualnej liczbie punktów trzeba zapłacić 17 zł. Taki dokument wydawany jest na życzenie.

Wielu kierowców krępuje fakt osobistego pytania o liczbę punktów karnych, więc wolą ją samodzielnie sprawdzać przez internet. Nic dziwnego - to prostsza i szybsza metoda, dostępna w każdym momencie.

Ile można mieć punktów karnych, aby nie stracić prawa jazdy?

Górną granicą dla doświadczonych kierowców jest liczba 24 (w ciągu roku). Jeśli okaże się, że wraz z kolejnym mandatem ta granica została przekroczona, przychodzi pora na poważne konsekwencje.

Jeszcze bardziej prędkości muszą pilnować kierowcy, którzy mają swoje pierwsze prawo jazdy i to krócej niż rok. W ich przypadku limit punktów karnych wynosi 20.

Przekroczenie maksymalnej liczby punktów karnych - konsekwencje

Jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż rok, to otrzymasz skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje od starosty i skierowania na badania psychologiczne. Egzamin kontrolny należy zaliczyć w ciągu 6 tygodni od otrzymania decyzji administracyjnej. W przypadku braku dotrzymania tego terminu lub niezdania egzaminu, stracisz uprawnienia. To oznacza konieczność przejścia całej procedury ubiegania się o prawo jazdy od początku. Za to pozytywny wynik egzaminu wyzeruje twoje punkty karne.

W nieco trudniejszej sytuacji będą osoby, które mają prawo jazdy krócej niż rok. Wtedy starostwa cofa od razu uprawnianie, bez żadnego egzaminu kontrolnego i konieczne jest przejście całej procedury od kandydata na kierowcę do kierowcy. W tym czasie nie można oczywiście prowadzić pojazdów.

Czy ilość punktów karnych wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Nie, cena ubezpieczenia OC zależy od innych czynników, takich jak marka i rok produkcji auta, ale sam fakt małej lub wysokiej liczby punktów karnych nie ma znaczenia. Co prawda w 2018 roku w Polsce pojawił się pomysł, aby ubezpieczyciele otrzymali dostęp do baz danych punktów karnych, jednak ostatecznie nie wszedł on w życie.

Gdyby tak się stało, liczba punktów karnych byłaby czynnikiem decydującym o wysokości ceny OC. Na szczęście Ministerstwo Cyfryzacji wydało w tej sprawie decyzję korzystną dla kierowców, argumentując ją tym, że nie można karać ich dwa razy za to samo przewinienie.

Skontaktuj się z nami