Jak zdobyć prawo jazdy na motocykl?

Prawo jazdy na motocykl upoważnia nas do kierowania jednośladami o określonej pojemności. Wszystko zależy od tego, na jaką kategorię prawa jazdy zdajemy. Najpopularniejsza jest oczywiście kategoria A, która pozwala nam prowadzić każdy motocykl bez ograniczeń. Sprawdź, jak zdobyć prawo jazdy na motocykl krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak przygotować się do kursu na prawo jazdy kategorii A?
  2. Jak długo trwa kurs na prawo jazdy na motocykl?
  3. Kto może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A?
  4. Jaka jest cena za kurs i inne formalności związane z uzyskaniem prawa jazdy na motor?

Co przygotować, zanim zaczniemy uczyć się jazdy?

Żeby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy na motor, należy najpierw skompletować listę dokumentów, otrzymać numer PKK i przejść kurs w wybranej przez siebie szkole. Podstawą jest wypełnienie wniosku PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Wzór wniosku jest dostępny w internecie, w biuletynie informacji publicznej. Należy go wydrukować dwustronnie na kartce formatu A4.

Każdy kandydat na motocyklistę musi przygotować także zdjęcie paszportowe o wymiarach (35mm x 45mm) i przejść przez badanie lekarskie. Podczas takiego badania sprawdzany jest przede wszystkim wzrok, słuch i ogólny stan zdrowia. Jeśli nie chorujemy na żadne schorzenia wykluczające nas z grona kierowców, lekarz wyda nam orzeczenie, które upoważni do przystąpienia do kursu na prawo jazdy.

To orzeczenie wraz ze zdjęciem i wnioskiem musimy zanieść osobiście do Urzędu Miasta albo dzielnicy lub też Starostwa Powiatu. Warto wcześniej zarezerwować wizytę przez internet, aby uniknąć nieprzyjemnych kolejek. Samo wyrobienie numeru PKK trwa bardzo krótko. Z tym numerem możemy zacząć poszukiwania szkoły jazdy.

Ile trwa kurs na prawo jazdy na motocykl?

Wszystko zależy od tego, jak rozkładamy jazdy oraz godziny nauki teoretycznej. Cały kurs trwa zawsze 50 godzin. Składa się na niego 30 godzin teorii oraz 20 godzin nauki praktycznej, czyli jazdy z instruktorem. Zazwyczaj kurs na prawo jazdy na motocykl trwa miesiąc. Zawsze kończy się egzaminem wewnętrznym - niezależnie od szkoły. Wyniki tego egzaminu nie mają wpływu na to, czy zdamy - są jedynie wyznacznikiem naszego poziomu wiedzy. Im mniejszy, tym mniejsza szansa na powodzenie podczas oficjalnego egzaminu. Dlatego też szkoły jazdy, aby nie psuć sobie statystyk, nie dopuszczają do egzaminu osób, które nie osiągną pewnego pułapu punktów na egzaminach wewnętrznych. Na szczęście te egzaminy można za darmo powtarzać wielokrotnie. W tym przypadku procedura nie różni się od tej, która obowiązuje przy zdawaniu egzaminu na kat. B. Kursant nie wyjedzie ćwiczyć na ulicę, dopóki nie zda egzaminu teoretycznego. Znajomość przepisów to podstawa.

Godziny jazdy kursowej zawsze ustalane są indywidualnie. Dzięki temu 20 godzin można wyjeździć zaledwie w dwa tygodnie lub nawet tydzień, można też rozłożyć naukę na znacznie dłuższy okres. Wszystko zależy od naszych chęci oraz możliwości czasowych instruktora. Warto spróbować jazdy w każdych warunkach: jazdy dziennej, nocnej, w deszczu oraz na mrozie. Od razu “poczujemy na własnej skórze”, jak zachowuje się motocykl w niesprzyjającej aurze. Nie ma znaczenia, że sezon motocyklowy trwa tylko podczas ciepłych miesięcy - zawsze możemy załapać się na gorsze warunki pogodowe, niezależnie od pory roku.

Kto może ubiegać się o prawo jazdy na motor?

Nie każdy może zostać motocyklistą. Wymagania do co konkretnych kategorii prawa jazdy na motor prezentują się następująco:

  • Jeśli ubiegamy się o prawo jazdy kat. A, musimy mieć ukończone 24 lata lub 20 lat (w tej sytuacji kierowca musi od co najmniej 2 lat posiadać prawo jazdy kat. A2). To prawo jazdy uprawnia do kierowania motocyklem (bez ograniczeń).
  • Jeśli ubiegamy się o prawo jazdy kat. A2, musimy mieć ukończone 18 lat. To prawo jazdy daje nam możliwość kierowania motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, jak również motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW, a także skuterem.
  • Kategoria A1 wymaga ukończenia tylko 16 lat. Uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW oraz skuterem.
  • Ostatnia kategoria, AM, uprawnia do kierowania skuterami i quadami. Takie prawo jazdy mogą zdobyć osoby, które ukończył 14 lat.

Jak widać największe znaczenie ma wiek. Warto wyrobić prawo jazdy na motocykl kat. A2 jak najwcześniej. Dzięki temu, kiedy w wieku 24 lat lub później zdamy egzamin kat. A i będziemy chcieli kupić własny jednoślad o większej mocy, otrzymamy zniżki OC na motocykl. Warunkiem jest bezszkodowa jazda. W uzyskaniu zniżek ubezpieczeniowych pomoże nam też posiadanie własnego auta, prawa jazdy kat. B oraz bezszkodowa jazda autem.

Czy trzeba robić prawko na motor, jeśli posiadamy prawo jazdy kat. B?

Jeśli posiadamy prawo jazdy kat. B co najmniej trzy lata, mamy prawo do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. W pozostałych przypadkach musimy zdać egzamin na prawo jazdy kat. A. Jednak nawet jeśli nie musimy zdawać egzaminu i marzy nam się jazda motocyklem, nie powinniśmy od razu na niego wsiadać i wierzyć, że jakoś sobie poradzimy.

Motocykl to zupełnie inne warunki jazdy niż samochód i znajomość przepisów ruchu drogowego nie zastąpi nam m.in. poczucia równowagi na jednośladzie. Dlatego warto wziąć kilka lekcji jazdy na motocyklu, zanim zaczniemy na nim jeździć.

Prawo jazdy kat. A - cena

Koszt egzaminu na prawo jazdy kat. A to łącznie 210 zł. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł. Składa się z 20 pytań, na które należy odpowiedzieć tak albo nie. Trwa maksymalnie 25 minut. Jeśli zdamy egzamin teoretyczny, od razu przechodzimy do egzaminu praktycznego. Ten kosztuje już 180 zł. Trwa ok. 30 minut. Obejmuje nie tylko jazdę, ale też sprawdzanie stanu technicznego pojazdu.

Tu należy uważać, bo łatwo oblać egzamin, jeśli zapomnimy przed jazdą sprawdzić działanie świateł czy klaksonu. Ponadto jeśli podczas badania lekarskiego mieliśmy orzeczoną wadę wzroku, na egzamin powinniśmy przyjść w okularach. Można mieć soczewki kontaktowe, chociaż jeśli egzaminator o nich nie wie, będziemy musieli podkreślić fakt, że widzimy wyraźnie podczas prowadzenia.

Za sam kurs na prawo jazdy zapłacimy od 1 000 do 1 6000 zł, wszystko zależy od wybranej szkoły jazdy. Dodatkowe godziny jazdy to z reguły koszt ok. 50 zł. Warto je wykupić, jeśli już skończyliśmy kurs, ale chcemy jeszcze poćwiczyć. Pozostałe “ukryte” koszty prawa jazdy to koszt badania lekarskiego (200 zł) oraz koszt zdjęć (ok. 30 zł). Pozytywnie zakończony egzamin oznacza, że wszystko już za nami! W ciągu dwóch tygodni będziemy mogli odebrać we właściwym urzędzie nasze nowe prawo jazdy z kat. A!

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami