Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

źródło: Unsplash.com

Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe. Ile zapłacimy za OC na motocykl? Jak w przypadku OC samochodowego, wszystko zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę wiek kierowcy i pojazdu, to, czy mamy na koncie spowodowane wypadki czy też możemy pochwalić się bezszkodową jazdą… Dowiedz się więcej o koszcie ubezpieczenia motocykla - nie tylko w zakrese OC, ale też AC, NNW i assistance.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co wchodzi w skład ubezpieczenia OC motocykla?
 2. Jaki jest koszt ubezpieczenia motocykla?
 3. Ile kosztuje AC dla motoru?
 4. Jak można zyskać zniżkę na OC jednośladu?
 5. Czy warto kupić assistance i NNW dla motocykla?
 6. Co grozi za brak ważnej polisy OC motocykla?

Ubezpieczenie motoru - podstawowe informacje

Ubezpieczenie OC na motocykl, podobnie jak OC na samochód, jest obowiązkowe. Mimo tego, że sezon motocyklowy trwa tylko pół roku, nie ma możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdu z ubezpieczenia. Składkę OC płaci się raz na rok, ale można ją rozłożyć na raty, jeśli jest taka potrzeba. Konieczne jest utrzymanie ciągłości w składkach - nawet jeden dzień bez ubezpieczenia oznacza karę.

Polisa OC zapewnia nam ochronę finansową tylko w sytuacji, w której wyrządzimy szkodę innym osobom podczas użytkowania motocykla. Każde zdarzenie, którego jesteśmy sprawcami, wypływa na większą cenę składek OC w przyszłości. Jeśli chcemy mieć większy zakres ochrony, musimy wykupić ubezpieczenie AC. Warto je połączyć z usługami assistance oraz NNW. Trzeba jednak pamiętać, że składka AC w przypadku motocykla jest wysoka - może wynosić nawet 20 proc. ceny pojazdu. Dodatkowo nie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują AC na motocykl.

Może to wynikać z faktu, że jazda na motocyklu powszechnie uważana jest za bardziej niebezpieczną niż prowadzenie samochodu, a sami motocykliści ciągle zmagają się z łatką “dawcy organów”. Koszt likwidacji szkody poważnie uszkodzonego motocykla może być tak wysoki, że ubezpieczyciel chce mieć pewność, że zapewnienie ochrony AC w tym przypadku będzie dla niego opłacalne. Co ciekawe, z aktualnych statystyk policji (01.01 - 31.07. 2020 r.) wynika, że w ciągu ostatniego półrocza spadła liczba wypadków z udziałem jednośladów. W tym samym okresie w 2019 roku takich zdarzeń było o 343 więcej. Coraz mniej jest także rannych oraz zabitych motocyklistów.

Jaki jest średni koszt ubezpieczenia motocykla?

Standardowa cena polisy OC na motocykl może wynosić od 200 do 1200 zł.

Wszystko zależy od kilku czynników:

 • długości opłacania OC oraz wypracowanych zniżek (zazwyczaj motocykl jest drugim pojazdem, a kierowca ma już wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę samochodem),
 • wieku kierowcy - im młodszy kierowca, tym wyższa cena OC, ponieważ młodzi motocykliści uważani są za skłonnych do ryzykownych zachowań na drodze,
 • wieku pojazdu,
 • pojemności silnika - im mniejsza pojemność silnika, tym mniej zapłacimy za ubezpieczenie (pojemność skokowa silnika od 1000 cm3 oznacza już znacznie wyższą cenę składki),
 • marki motocykla,
 • miejsca zamieszkania (podobnie jak w przypadku OC samochodowego, pewne miasta i regiony uznawane są za miejsca, w których łatwiej o wypadek bądź stłuczkę),
 • czas posiadania prawa jazdy przez kierowcę.

Za pierwsze ubezpieczenie OC motocykla młody, 24-letni kierowca (minimalny wiek zdawania prawa jazdy na motocykl) bez wypracowanych zniżek zapłaci średnio 700-800 zł. To koszt tylko samego OC - w pakiecie z AC cena ta wzrośnie do ok. 2 tys. zł. Doświadczony motocyklista za OC zapłaci już “tylko” ok. 500 zł. Najmniej zapłacimy za ubezpieczenie motocykla 125 ccm - istnieje możliwość znalezienia oferty OC już za 140 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla jednośladu?

Za autocasco, w zależności od marki pojazdu i innych czynników, zapłacimy średnio min. 1 000 zł za rok. Szukając oferty połączonego OC i AC, musimy przygotować ok. 1500 - 2 000 zł. Jeśli mamy nowy motocykl, nie warto oszczędzać - rozbudowana polisa z pewnością nam się przyda, kiedy będziemy musieli coś naprawić. Jednak w przypadku starszych pojazdów trzeba przeanalizować, czy wartość ubezpieczenia nie przekroczy zaraz wartości motocykla.

Jak obniżyć cenę OC na motocykl?

Podstawą jest bezszkodowa jazda. Z każdym kolejnym rokiem cena składki będzie malała. Powodem będzie też nasz wiek - im jesteśmy starsi, tym bardziej doświadczeni, a więc mamy zmniejszoną skłonność do ryzykownych zachowań w trasie. Ponieważ prawo jazdy na motocykl możemy posiadać dopiero od 24 roku życia, zróbmy wcześniej prawo jazdy kat. B i jeśli to możliwe, kupmy lub stańmy się współwłaścicielem auta. Zniżki wypracowane podczas jazdy samochodem wpłyną na cenę OC motocyklowego.

Koszt ubezpieczenia motocykla można skutecznie zmniejszyć, wybierając odpowiedni model. Jeśli nie zależy nam na rozwijaniu jak największych prędkości, wybierzmy silnik o małej pojemności. W ten sposób obniżymy cenę OC. Dodatkowo zwracajmy uwagą na to, gdzie jesteśmy zameldowani, a gdzie naprawdę mieszkamy. Mieszkańcy dużych miast płacą więcej. Jeśli więc mieszkamy w małej miejscowości, ale jesteśmy zameldowani np. w Warszawie, to warto tę sprawę wyjaśnić ubezpieczycielowi. Nie powinniśmy jednak wykorzystywać tej wiedzy w drugą stronę i okłamywać ubezpieczyciela. Zameldowanie w małym mieście na nic się nie zda, jeśli na co dzień mieszkamy w stolicy. Kiedy dojdzie do wypadku, będą badane wszystkie okoliczności zdarzenia.

Czy opłaca się kupować assistance i NNW na motocykl?

Motocykliści nie są chronieni przez konstrukcję auta, a więc zarówno oni, jak i ich pasażerowie statystycznie mogą bardziej ucierpieć w wypadku niż osoby podróżujące autem. Dlatego motocykliści powinni zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego pakietu NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Ta polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Wypłacana jest procentowo. Im większy uszczerbek, tym większy procent wypłacony z sumy ubezpieczenia.

Z kolei pakiet assistance pomoże w przypadku awarii i innych zdarzeń, w których nic nam się nie stało, ale nie możemy kontynuować jazdy. Assistance pokrywa koszty holowania pojazdu, zastępczego motocykla itp. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia. Zarówno NNW, jak i Assistance można kupić jako dodatek do OC. Cena w składce to +/- 100-200 zł więcej rocznie.

Kary za brak OC na motocykl - ile zapłacimy za brak polisy?

Za brak ubezpieczenia motocykla zapłacimy niekiedy więcej niż za samą polisę. Towarzystwo Ubezpieczeniowe zauważy nawet jednodniowe opóźnienie i nie będzie miało znaczenia, że w tym czasie pojazd stał nieużywany w garażu. Dopóki nie zostanie sprzedany lub zezłomowany, musimy dbać o ciągłość składek.

Kara za brak OC motocyklowego wynosi obecnie:

 • 170 zł: przerwa w płatności do trzech dni.
 • 435 zł: przerwa w płatności od czterech do czternastu dni.
 • 870 zł: przerwa w płatności powyżej 14 dni.

Karę za brak OC nalicza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli spowodujemy jakiekolwiek zdarzenie drogowe i nie będziemy posiadali ważnego OC, to zapłacimy karę oraz będziemy musieli zwrócić UFG koszty poniesione na wypłatę odszkodowania wszystkim pokrzywdzonym. Jak widać nie ma co zwlekać z wyborem OC na motocykl!

W jakich sytuacjach można ubezpieczyć motocykl na mniej niż 12 miesięcy?

Mimo iż w większości przypadków musimy wykupić OC na cały rok, to w trzech sytuacjach mamy możliwość wykupienia tzw. OC krótkoterminowego:

 1. Jeśli motocykl jest pojazdem historycznym, możemy kupić OC na wybrany okres.
 2. Jeśli motocykl ma służyć tylko do jazd testowych, możemy kupić ubezpieczenie na ten czas.
 3. Jeśli motocykl został zarejestrowany czasowo w Polsce, to możemy wybrać wariant ochrony krótszy niż 12 miesięcy.

To oznacza, że nawet jeśli jeździmy motocyklem tylko przez trzy miesiące w ciągu roku, ale nie spełniamy powyższych warunków, to i tak zapłacimy pełnoprawną składkę OC. Ubezpieczenie krótkoterminowe daje dokładnie taki sam zakres ochrony jak roczne OC.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Skontaktuj się z nami