Obowiązkowe wyposażenie samochodu - co jest obowiązkowe w samochodzie w 2021?

źródło: Unsplash.com

Kupujesz auto? Poznaj obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jeśli nie wiesz, co jest obowiązkowe w samochodzie i nie będziesz posiadać tych elementów, grozi ci mandat. Karę możesz otrzymać także wtedy, gdy w przypadku kontroli okaże się, że obowiązkowe wyposażenie samochodu jest niesprawne. Czy koło zapasowe, gaśnica, apteczka i kamizelka odblaskowa są obowiązkowe?

Spis treści:

  1. Co jest w 2021 obowiązkowe w samochodzie?
  2. Czy koło zapasowe jest obowiązkowe?
  3. Czy apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa?
  4. Jak powinno korzystać się z obowiązkowego wyposażenia samochodu?
  5. Jakie grożą nam konsekwencje za brak obowiązkowego wyposażenia?
  6. Urządzenia monitorujące parametry jazdy - nowe wyposażenie samochodów od czerwca 2021

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2021

Co obecnie jest obowiązkowe w samochodzie? Lista obowiązkowego wyposażenia auta jest krótka i nie zmienia się od lat. To, co musisz mieć w aucie, aby bezpiecznie jeździć w Polsce, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Według niego musisz mieć w samochodzie:

  • czytelne tablice rejestracyjne,
  • trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji,
  • gaśnicę - eksperci zalecają gaśnicę co najmniej typu BC, która umożliwia gaszenie płynów i gazów lub typu ABC, która to służy do gaszenia płynów, gazów a także ciał stałych; gaśnice powinny mieć pojemność przynajmniej 1 kg oraz ważną homologację.

Tablice służą do identyfikacji właściciela pojazdu (w każdej sytuacji). Nie można specjalnie i nieumyślnie ich zasłaniać, dlatego jeśli są całe ubłocone, musisz je niezwłocznie wyczyścić. Jeśli odpadną - trzeba je jak najszybciej przytwierdzić, a na ten czas umieścić je w innym widocznym miejscu. Trójkąt służy ci podczas postoju w zakazanym miejscu, czyli głównie podczas wypadków, stłuczek i awarii. Ostrzega innych kierowców, że powinni zwolnić, ponieważ na drodze zaraz pojawi się przeszkoda.

Gaśnica to sprzęt, którego nikt z nas wolałby nie używać. Trzeba być jednak być gotowym na zgaszenie płomieni - na tyle, na ile to możliwe małą gaśnicą. To bardziej środek zapobiegawczy, czyli sprzęt do szybkiej reakcji, zanim płomienie na dobre obejmą auto. Gaśnica musi być w łatwo dostępnym dla kierowcy miejscu - to znaczy, że nie możesz jej wrzucać do bagażnika. Nie może też leżeć luzem po aucie.

Podczas kupowania ubezpieczenia OC raczej nikt nie spyta cię, czy masz te elementy, ale na pewno zostaniesz o nie zapytany podczas kontroli drogówki. Pozostałe wyposażenie jest tzw. wyposażeniem dodatkowym, ale warto je posiadać.

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe?

Nie, jednak warto je mieć. Koło dojazdowe przydaje się, gdy złapiesz gumę i musisz dojechać do domu albo do warsztatu. Nawet jeśli nie wiesz, jak zmienić koło, to zawsze znajdą się inni kierowcy, którzy ci pomogą. Pełnię poczucia bezpieczeństwa da ci rozszerzenie ubezpieczenia AC, czyli car assistance. Wystarczy, że zadzwonisz do ubezpieczyciela i wyjaśnisz, co się stało, a na miejsce zostanie przysłany mechanik i od ręki wymieni koło na właściwe. Jeśli nie masz koła zapasowego ani rozszerzenia assistance, zapłacisz za koszt lawety.

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?

To zaskakujące, ale prawo nie wymaga posiadania apteczki w samochodzie. Mimo tego jest to standardem - samochód prosto od z salonu zazwyczaj ma apteczkę w bagażniku. W razie wypadku masz wszystkie środki, aby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Pamiętaj o dokupieniu do tego kamizelki odblaskowej. Kosztuje zaledwie kilka złotych, ale zwiększa twoje bezpieczeństwo podczas poruszania się po miejscu wypadku.

Jak korzystać z obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Jeśli dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia drogowego, ustaw trójkąt ostrzegawczy w określonej przepisami odległości: na drodze ekspresowej czy autostradzie 100 metrów za autem, a poza obszarem zabudowanym od 30 do 50 metrów za samochodem. W obszarze zabudowanym możesz go ustawić bezpośrednio za pojazdem. Trójkąt ostrzegawczy przyda ci się też podczas holowania. Musisz go wtedy umieścić z tyłu holowanego samochodu.

W przypadku pożaru musisz natychmiast użyć gaśnicy, dopóki ogień jest mały. Jeśli pojawił się pod maską, nie otwieraj jej całkowicie! Wystarczy ją lekko uchylić i skierować strumień z gaśnicy na płomienie. Gaśnica musi co jakiś czas przechodzić przegląd - najlepiej co roku podczas okresowego przeglądu samochodu. Inaczej możesz otrzymać mandat za niesprawne, obowiązkowe wyposażenie auta.

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu - konsekwencje

Brak trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli nie wystawisz trójkąta w razie awarii i zauważy to policja, to zapłacisz dodatkowo 150 zł kary. Jednak poza mandatami istnieją znacznie poważniejsze konsekwencje. Rozpędzeni na autostradzie kierowcy po zobaczeniu trójkąta ostrzegawczego mają czas na reakcję. Bez niego mogą cię zauważyć dopiero w ostatniej chwili.

Jeśli dojdzie do wypadku, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności jako sprawca (po orzeczeniu policji). Najmniej poważną konsekwencją będzie mandat i podniesienie wysokości składki OC.

Co jest obowiązkowe w samochodzie od czerwca 2021?

Unia Europejska od kilka lat dąży do zmniejszenia emisji spalin produkowanych przez ruch uliczny. Dlatego od czerwca 2021 roku wszystkie nowe samochody będą musiały zostać wyposażone w urządzenia monitorujące parametry jazdy - szczególnie te umożliwiające analizę emisji spalin. Można to uznać za nowe, obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Skontaktuj się z nami