Zgubione tablice rejestracyjne - jak uzyskać wtórnik tablicy rejestracyjnej?

Zgubiona tablica rejestracyjna nie jest powodem do paniki. Wystarczy wiedzieć, co robić. Wszystko zależy od tego, czy uda ci się znaleźć zgubione tablice rejestracyjne czy nie. Jeśli nie, musisz wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej, tzw. duplikat. Ile wynosi czas oczekiwania? Ile to kosztuje? Kiedy “zgubione” tablice rejestracyjne są powodem zgłoszenia sprawy na policję?

Spis treści:

  1. Zgubiona tablica rejestracyjna - co grozi za jej brak?
  2. Zgubiłem tablice rejestracyjną - co teraz?
  3. Jak wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej?
  4. Jaki jest koszt duplikatu tablicy rejestracyjnej?
  5. Co robić w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych?

Zgubiona rejestracja - co grozi za brak tablic?

Tablice rejestracyjne mocowane są z przodu i tyłu pojazdu. Zazwyczaj są w kształcie białego prostokąta, na którego tle znajduje się czarny napis. Jeśli posiadasz samochód zabytkowy, to tablice będą mieć żółte tło i czarną czcionkę. Istnieją też inne odstępstwa od standardowego wyglądu tablic, ale są rzadko stosowane. Tablice nie mają wyglądać (chociaż są osoby gotowe sporo za to dopłacić podczas rejestracji auta), ale służyć do identyfikacji auta (ustalenia, gdzie pojazd jest zarejestrowany).

Wyrobienie tablic rejestracyjnych kosztuje 80 zł, a łączny koszt rejestracji samochodu ze standardowymi tablicami wynosi 180,50 zł (256 zł z kartą pojazdu). Za zgubione tablice można zapłacić do 5 000 zł mandatu. Niektórzy kierowcy, gdy nie mogą znaleźć tablic, spisują numer na kartce papieru bądź kartonie i umieszczają go za szybą. Niestety w świetle prawa nie ma to znaczenia - brak tablic wciąż będzie karany, więc jeśli możesz, nie jeździj tym autem do czasu zamontowania nowych.

”Zgubiłem tablice rejestracyjną” - co teraz?

Przede wszystkim sprawdź, czy nie ma jej w pobliżu twojego auta. Jeśli przejechałeś niewielki kawałek drogi, cofnij się i dokładnie rozejrzyj po poboczach. Może ktoś znalazł i umieścił twoją tablicę w widocznym miejscu? Bywa i tak, że znalazcy odnoszą tablice na policję, straż miejską albo do wydziału komunikacji. Zadzwoń tam i zapytaj, czy ktoś nie odniósł blach z twoim numerem.

Po dokładnym sprawdzeniu pozostaje ci tylko wyrobienie nowych tablic. Mogą to być duplikaty albo zupełnie nowe numery (przerejestrowanie pojazdu). Gdy przerejestrujesz pojazd, poinformuje o tym swojego ubezpieczyciela, aby mógł wprowadzić zmiany w umowie ubezpieczenia OC i AC (jeśli masz autocasco).

Wtórnik tablicy rejestracyjnej - jak go wyrobić, czas oczekiwania

Pomyśl o duplikacie, jeśli zgubisz tylko jedną tablicę. W przypadku dwóch lepiej (bezpieczniej) jest przerejestrować auto.

Aby wyrobić wtórnik tablicy rejestracyjnej:

  • Udaj się do wydziału komunikacji,
  • Weź ze sobą: drugą tablicę (zostanie opatrzona nową naklejką homologacyjną), dowód rejestracyjny, dowód osobisty, kartę pojazdu, oświadczenie o zagubieniu tablicy rejestracyjnej albo zaświadczenie potwierdzające kradzież, dowód uiszczenia opłaty za duplikat,
  • Przedstaw swoją sprawę,
  • Potwierdź chęć wyrobienia duplikatu,
  • Odbierz tablice tymczasowe (jeśli się na nie decydujesz).

Czas oczekiwania na wtórnik tablicy rejestracyjnej wynosi do 30 dni. Zazwyczaj trzyma się go w ciągu dwóch tygodni. Wydział Komunikacji poinformuje cię, gdy duplikat będzie gotowy do odebrania.

Pamiętaj, że nie zawsze można wyrobić tylko jeden wtórnik. Jeśli miałeś tablice wystawione w latach 2000-2006 (białe z polską flagą), to musisz od razu wyrobić dwie blachy. Po 2006 roku polską flagę na tablicach zastąpiła flaga Unii, więc nie da się już wyrobić takiego samego duplikatu, a tablice muszą do siebie pasować. Z kolei jeżeli zgubisz czarne tablice rejestracyjne, będziesz musiał przerejestrować pojazd. Tutaj także nie da się wyrobić jednego zamiennika.

Ile kosztuje duplikat tablicy rejestracyjnej?

Jeden duplikat standardowej, białej tablicy to koszt 53 zł (podane ceny uwzględniają opłatę za wydanie kompletu znaków legalizacyjnych - 12,50 zł - i opłatę ewidencyjną 0,50 zł). Za dwie tablice zapłacisz 93 zł. Nieco drożej kosztują tablice do aut zabytkowych: jedna 63 zł, dwie 113 zł. Najdroższe są blachy indywidualne, które kosztują 513 zł (jedna) albo 1013 zł (dwie).

Za tymczasowe, czerwone tablice rejestracyjne dostępne od ręki w wydziale komunikacji zapłacisz 62 zł. Możesz ich używać tylko podczas oczekiwania na duplikat. Warto ponieść ten koszt, bo dzięki niemu nie musisz zostawiać auta na parkingu na cały okres oczekiwania na wtórnik. Z tablic tymczasowych można korzystać do 30 dni.

Kradzież tablic rejestracyjnych - co robić?

Jeżeli zgubiłeś dwie tablice rejestracyjne jednocześnie, istnieje ryzyko, że zostały one skradzione. Na wszelki wypadek udaj się do najbliższego komisariatu i opisz sprawę. Policjanci spiszą zaświadczenie o kradzieży tablic, z którym musisz iść do wydziału komunikacji.

Możesz albo wyrobić duplikaty, albo zupełnie nowe tablice (z przerejestrowaniem pojazdu). Choć druga opcja jest droższa, to jest polecana. W ten sposób unikniesz nieprzyjemności związanych ze składaniem wyjaśnień, jeśli ktoś “pożyczy” twoje numery na czas łamania prawa, np. tankowania paliwa bez zapłaty.

Skontaktuj się z nami