Czy cena OC samochodu z LPG jest wyższa?

źródło: Freepik.com

Wielu kierowców, chcąc oszczędzić na wydatkach na paliwo, decyduje się na montaż instalacji gazowej. Nie każdy jednak wie, jak będzie kształtować się stawka za obowiązkowe ubezpieczenie OC dla auta z instalacją gazową. Czy wysokość składki OC stanie się wyższa niż w przypadku samochodów napędzanych tradycyjnymi paliwami? I o czym, oprócz ubezpieczenia auta, muszą pamiętać właściciele aut z LPG? Warto to sprawdzić!

Instalacja LPG to niższe koszty transportu

Ceny gazu były i są nadal o wiele niższe niż ceny benzyny lub oleju napędowego. Z tego powodu wielu właścicieli pojazdów decyduje się na zainwestowanie w instalację gazową. Dzięki niej każdy kierowca, a zwłaszcza ten, który dużo i często jeździ, zaoszczędzi. Koszty opłat za gaz są bowiem wielokrotnie niższe niż tradycyjnych paliw. Niekiedy w cenie 1 litra benzyny czy ON, kupimy średnio nawet 2-3 litry LPG! A to spora oszczędność i obniżone koszty eksploatacji samochodu.

Oczywiście najpierw musimy liczyć się z wydatkiem na zainstalowanie LPG w naszym aucie. Albo też z wyższą ceną zakupu nowego samochodu, jeśli chcemy, aby instalacja na gaz została w nim fabrycznie zamontowana. Dodatkowo musimy być świadomi, że w naszym pojeździe część bagażnika zajmie butla z gazem. Ewentualnie stracimy miejsce na koło zapasowe, gdyż butlę można zamontować także i tam.

Składka na ubezpieczenie OC za samochód na gaz

Składka na ubezpieczenie OC dla auta na gaz może być wyższa niż w przypadku hybryd, aut elektrycznych oraz pojazdów napędzanych benzyną lub olejem napędowym. Przy założeniu, że średnia cena OC to około 650 zł, właściciele samochodów z instalacją LPG zapłacą za nie o około 45 zł więcej, niż właściciele aut z silnikiem diesla lub "benzyniaków". Największa różnica jest pomiędzy pojazdami na gaz oraz hybrydami i "elektrykami". W ich przypadku cena polisy dla pojazdu zasilanego gazem może być wyższa nawet o 150 zł. Zdarza się jednak, że wartość składki na ubezpieczenie OC aut na gaz oraz benzynę, wynosi tyle samo. Wyższa cena ubezpieczenia OC jest raczej częściej zauważalna pomiędzy pojazdami z instalacją LPG a dieslem.

Nie powinniśmy zapomnieć, że właściciel pojazdu z instalacją LPG, może zapłacić wyższą składkę za dobrowolne ubezpieczenie AC. Dlatego przed kupnem polisy, powinniśmy sprawdzić i porównać oferty OC i AC od różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu znajdziemy zapewne towarzystwo ubezpieczeniowe, które zaoferuje nam ubezpieczenie pojazdu z gazem w tej samej cenie, co auta benzynowego. Nie zapomnijmy też, że na cenę polisy wpłynie nie tylko rodzaj paliwa wykorzystywanego w aucie. Innym istotnym parametrem jest choćby to, jak długo posiadamy prawo jazdy i czy nie należymy do kategorii młodych kierowców.

Dlaczego polisa OC dla samochodu na gaz jest wyższa?

Każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego. Im jest ono wyższe, tym wyższa jest wartość składki ubezpieczeniowej. Dotyczy to także OC dla auta na gaz. A dlaczego właściciele aut na LPG płacą więcej niż użytkownicy pojazdów na olej napędowy i benzynę? Są ku temu dwa główne powody:

  1. Zazwyczaj właściciele samochodów z gazem z to osoby, które często jeżdżą samochodem. Gaz, pozwala im oszczędzić na kosztach podróży. Dla ubezpieczycieli przekaz jest więc jasny. Im częściej ktoś jeździ, tym większe jest ryzyko kolizji lub wypadku. Oczywiście każdy z nas może z tym polemizować, zwłaszcza w kontekście zaporowych ceny paliw.
  2. Po montażu instalacji dochodzi do zmiany konstrukcji samochodu. Może to wpływać na jego awaryjność i bezpieczeństwo na drodze (na przykład podczas wypadku lub kolizji). Ryzyko to rośnie, jeśli instalacja została wykonana niestarannie.

Czy montaż instalacji LPG zgłaszamy do ubezpieczyciela?

Niektórzy kierowcy, kupując nowy samochód, zamawiają go od razu z instalacją na gaz. Wtedy też, automatycznie przy zakupie polisy OC, zostanie ona uwzględniona w wycenie składki na ubezpieczenie. Najczęściej jednak to pojazdy używane "przerabiamy na gaz", aby ] obniżyć koszty ich użytkowania. Nadaje się do tego prawie każdy silnik, dlatego nie jest to problematyczna czynność. Jednak w takiej sytuacji każdy właściciel samochodu z instalacją gazową ma obowiązek:

● przedstawić w Wydziale Komunikacji atest zbiornika na gaz oraz oświadczenie homologacji butli,

● dokonać stosownych zmian w dowodzie rejestracyjnym,

● zawiadomić TU o montażu LPG w samochodzie.

Informując ubezpieczyciela o nowej instalacji w samochodzie, musimy przedstawić mu skan nowego dowodu rejestracyjnego. Podczas rozmowy z agentem może też okazać się, że konieczna będzie rekalkulacja naszej składki. Decyzja ta zależy jednak od towarzystwa ubezpieczeniowego i jego oceny ryzyka.

Czy auto z instalacją LPG to dobry pomysł?

Zainstalowanie gazu w samochodzie ma swoje wady i zalety. Dla osoby, która posiada samochód z LPG oznacza on przede wszystkim tańsze paliwo i równie tanie przejazdy takim samochodem. Dodatkowo instalacja LPG do samochodu daje każdemu kierowcy dwa niezależne od siebie rodzaje paliwa do wyboru. Są to niewątpliwie plusy "przerobienia" auta na LPG. A jakie są wady lub problemy wynikające z tego przedsięwzięcia?

Jak już wspomnieliśmy, może okazać się, że składka OC nieco nam wzrośnie. Wyższa cena OC to jednak nie wszystko. Będziemy też musieli ponieść wyższe koszty przeglądu technicznego oraz opłacić badanie specjalistyczne instalacji gazowej. Do tego musimy też zapłacić za legalizację zbiornika. Czekają nas również pewne ograniczenia. Przykładowo - nie wolno nam będzie korzystać z podziemnych parkingów. Pamiętajmy, że ograniczy się również przestrzeń w naszym bagażniku.

Skontaktuj się z nami