Jak sprawdzić OC sprawcy? Wszystko o sprawdzaniu OC sprawcy kolizji!

Czy pojazd sprawcy kolizji ma ważne OC? To jedno z pierwszych pytań, które należy zadać po każdym zdarzeniu drogowym (a przede wszystkim upewnianiu się, że wszyscy są bezpieczni). OC sprawcy to finansowa podstawa do naprawy twojego auta oraz pokrycia szkód osobowych. Co się stanie, jeśli sprawca kolizji nie posiadał ważnego OC? Jak szybko i za darmo sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie?

Spis treści:

  1. Gdzie sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC?
  2. Jak sprawdzić OC sprawcy w UFG?
  3. Jak sprawdzić OC sprawcy w CEPiK?
  4. Co jeżeli sprawca nie ma ważnej polisy OC?

Gdzie sprawdzić czy pojazd ma OC?

Po kolizji lub wypadku, podczas spisywania oświadczenia o kolizji, masz prawo, aby poprosić sprawę o certyfikat ubezpieczenia. To podstawowy krok w sprawdzeniu, czy sprawca posiada ważne OC. Na certyfikacie ubezpieczenia muszą znajdować się dane samochodu, dane jego właściciela oraz czas trwania polisy. Chociaż takie sprawdzenie mogłoby się wydawać zupełnie wystarczające, to weź pod uwagę, że:

  • kierowca może nie mieć przy sobie certyfikatu
  • kierowca może mieć przy sobie fałszywy certyfikat (dokument propozycji ubezpieczenia - jeśli sprawca go nie opłacił i nie wysłał do ubezpieczyciela, to jego OC jest nieważne)

Dlatego nawet jeśli zobaczysz certyfikat, to po powrocie do domu powinieneś samodzielnie sprawdzić OC sprawcy.

Sprawdzanie OC sprawcy krok po kroku w UFG

Możesz sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony w dwóch systemach: Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W obu przypadkach można to zrobić za darmo.

Aby sprawdzić OC sprawcy w UFG, musisz wejść na stronę internetową instytucji. Następnie musisz znaleźć zakładkę “Sprawdź OC dla pojazdu”. Po kliknięciu w nią zostaniesz przekierowany do systemu, który poprosi cię o numer rejestracyjny sprawcy lub numer VIN. Dlatego pamiętaj, aby koniecznie spisać te informacje. Podczas sprawdzania podaj też miejsce i datę zdarzenia. W celu weryfikacji, że nie jesteś robotem, przepisz kod z obrazka. Gdy prawidłowo wypełnisz wszystkie pola, uzyskasz takie informacje, jak:

  • komunikat odnośnie posiadania lub braku ubezpieczenia OC,
  • marka pojazdu,
  • nazwa ubezpieczyciela.

Pamiętaj! Oświadczenie o kolizji to nie tylko podstawa podczas przekazywania właściwych dokumentów do ubezpieczyciela, ale także twoje źródło informacji na temat sprawcy. W przypadku drobnych zdarzeń i “dogadania się” można odpuścić wzywanie policji, ale oświadczenie musi powstać. Nie pozwól odjechać sprawcy bez oficjalnego odnotowania sprawy! Oświadczenia wymagać twój ubezpieczyciel. Jeśli nie będziesz miał tego dokumentu, TU straci podstawę do finansowania naprawy szkody z OC sprawcy. Sprawca kolizji, który nie zgadza się z tobą co do przebiegu zdarzenia, nie będzie chciał podpisać oświadczenia. Wtedy niestety konieczne jest wezwanie odpowiednich służb.

Sprawdzanie OC sprawcy krok po kroku w CEPiK

Podobnie jak w UFG, tak i w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wymagane są numer rejestracyjny albo numer VIN. Będzie ci potrzeba jeszcze dana pierwszej rejestracji pojazdy. Wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym sprawcy kolizji.

W CEPiK dowiesz się, czy pojazd posiada ważne OC - i tyle. Nie znajdziesz tam informacji o towarzystwie ubezpieczeniowym ani marce pojazdu. Ostatecznym sposobem weryfikacji ważności OC sprawcy jest telefon do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ten posiada wykupioną polisę. Jeśli powiesz o co chodzi i podasz fakty na temat zdarzenia (zweryfikujesz swoją wiarygodność), to ubezpieczyciel powie ci, czy dane auto było ubezpieczone.

Opcja “sprawdź OC” - czy dane kierowców są bezpieczne?

Każdy, kto posiada numer VIN twojego auta albo numer polisy, może sprawdzić, czy posiadasz ważne OC. Czy w związku z tym twoje pozostałe dane są bezpieczne? Tak, nie musisz się o to martwić.

Jeśli to ty będziesz sprawcą kolizji i ktoś będzie cię sprawdzał w UFG, nie dowie się więcej, niż potrzebuje. Twoje imię i nazwisko czy miejsce zamieszkania są niejawne. Znana jest tylko marka samochodu, nazwa ubezpieczyciela i informacja o aktualności składek. Pamiętaj, że każde zdarzenie, które ty spowodujesz, wpłynie negatywnie na przyszłą wysokość składki OC.

Co się stanie, jeśli sprawca wypadku nie miał wykupionego OC?

OC podczas wypadku to podstawa ochrony finansowej sprawcy. Dzięki ważnemu OC nie musi on płacić za usuwanie szkód z własnej kieszeni. Jednak jeśli ktoś spowoduje kolizję lub wypadek i nie będzie miał wtedy ważnego OC, to będzie musiał liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów naprawy i szkód osobowych. A trzeba podkreślić, że nie są to małe koszty!

Ponadto zapłaci karę za brak OC. Jeśli sprawca bez ważnego ubezpieczenia spowoduje kolizję z twoim autem, nie musisz się martwić o formalności. Otrzymasz wtedy odszkodowanie z UFG, więc będziesz mieć środki na usunięcie szkody. Za to sprawca już wkrótce otrzyma informację o tym, że ma oddać do funduszu całą wypłaconą tobie kwotę.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami