OC podczas wypadku – o czym należy pamiętać?

Powodując wypadek samochodowy nie musimy przejmować się kosztami związanymi z naprawą naszego auta lub samochodu pokrzywdzonego przez nas kierowcy. Tuż po zdarzeniu warto jednak pamiętać o kilku ważnych elementach, które znacznie usprawnią procedurę uzyskania odszkodowania.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Jakie są kolejne kroki postępowania w przypadku zdarzenia drogowego?
  2. Co zweryfikować u sprawcy zdarzenia?
  3. Jak właściwie opisać zdarzenie drogowe?
  4. Kogo powiadomić o zdarzeniu?

Ustal, kto jest sprawcą zdarzenia

Zdarzają się przypadki, w których nie do końca wiadomo kto zawinił. Ustalenie tego jest kluczowe, ponieważ to ubezpieczyciel winnego będzie pokrywał szkody osoby pokrzywdzonej.

Jeśli jednak nie jest to jasne lub sprawca nie chce przyznać się do winy, należy wezwać policję. Funkcjonariusze ustalą wtedy winnego zdarzenia, a następnie sporządzą notatkę, w której znajdą się dane kierujących pojazdami i opis zdarzenia. Jeżeli sprawca nie zgodzi się z oceną policjantów, ci skierują wniosek o rozstrzygnięcie sporu do Sądu Grodzkiego.

Upewnij się, że sprawca posiada polisę OC

W przypadku kiedy sprawca nie posiada ważnej polisy OC, po sporządzeniu notatki przez policjantów, poszkodowany może zgłosić się do dowolnego oddziału firmy prowadzącej likwidację szkód z OC czy też własnego ubezpieczyciela. Odszkodowanie zostanie wtedy wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To on wystąpi do sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania oraz dodatkowo nałoży karę za brak ubezpieczenia OC. Jeśli auto sprawcy jest zarejestrowane za granicą, należy zwrócić się do przedstawiciela jego ubezpieczyciela w Polsce. Można go ustalić w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub na stronie internetowej (www.pbuk.com.pl).

Spisz dokładnie wszystkie informacje

Jeśli żaden z uczestników nie został ranny, a sprawca jest znany, nie ma potrzeby wzywania policji. Wszystkie szczegóły zdarzenia powinny zostać spisane w formie oświadczenia oraz podpisane przez uczestników wypadku. Najważniejsze elementy to:

  • dokładny opis miejsca zdarzenia,
  • dane aut uczestniczących,
  • dane obu kierowców,
  • numery polis i nazwy ubezpieczycieli,
  • opis szkód,
  • szkic sytuacyjny,
  • pomocne będą także zdjęcia.

W oświadczeniu musi zostać wskazane także kto ponosi winę za zdarzenie. Warto skorzystać z gotowych wzorów dokumentów:

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym - Pobierz pdf >>
Oświadczenie sprawcy zdarzenia drogowego -
Pobierz pdf >>

Zawiadom ubezpieczyciela

Chcąc uzyskać odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń, należy jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. Wypłata przysługuje tylko poszkodowanemu w wypadku. Szkody sprawcy zostaną pokryte tylko jeśli posiada on dodatkowe ubezpieczenie AC. Jeśli to ty jesteś poszkodowanym, skontaktuj się z ubezpieczycielem kierowcy, który zawinił. Można to zrobić zarówno osobiście, telefonicznie, jak i online. Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń będzie wymagał przedstawienia spisanego przez obie strony oświadczenia. Na zgłoszenie wypadku masz nawet 3 lata. Zgodnie z przepisami firma ubezpieczająca powinna zakończyć likwidację szkody w ciągu maksymalnie 30 dni od daty zgłoszenia.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami