Jak wypowiedzieć umowę OC? Sprawdź i nie ryzykuj wydatków

Umowę OC zawieramy na rok i jeśli kupiliśmy polisę u agenta, w oddziale, to standardowo nie możemy z niej zrezygnować. Możemy natomiast odstąpić w terminie 30 dni od umowy ubezpieczenia OC zawartej przez internet lub telefon. Jeśli nasza umowa dobiega końca lub otrzymaliśmy OC po poprzednim właścicielu pojazdu - OC możemy również wypowiedzieć. Jak wygląda procedura wypowiedzenia OC i o czym musisz pamiętać?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy umowa ubezpieczenia OC przedłuża się automatycznie na kolejny rok?
 2. Jak wypowiedzieć umowę OC?
 3. Jak poprawnie napisać wypowiedzenie umowy OC?
 4. Jak i gdzie złożyć wypowiedzenie OC?
 5. O czym należy pamiętać po wypowiedzeniu umowy OC?
 6. Jak wygląda wypowiedzenie umowy przy podwójnym ubezpieczeniu?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdów i nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu może skutkować karą oraz sporymi kłopotami. Czasami jednak umowę wypowiadamy i warto wiedzieć jak zrobić to po pierwsze skutecznie, a po drugie bezpiecznie.

Automatyczne odnowienie a wypowiedzenie OC

Wypowiedzenie umowy OC pod koniec okresu ubezpieczenia jest najczęstszym przypadkiem, w którym mówimy o wypowiedzeniu umowy towarzystwu. Dlaczego należy to zrobić? Ustawodawca pomyślał o kierowcach zapominalskich i o tych, którzy lubią minimum formalności, dlatego OC co do zasady przedłuża się automatycznie.

Jeśli nie złożymy w stosownym terminie wypowiedzenia umowy, przedłuży się ona na kolejny rok. Oznacza to również, że będziemy zobowiązani zapłacić składkę – nawet jeśli będzie ona wyższa niż rok wcześniej.

Ustawodawca w tym wypadku przewidział procedurę poinformowania klienta o nowych warunkach zawarcia polisy, ale jeśli nie wyrazi on sprzeciwu i nie wypowie umowy, nowa umowa będzie obowiązującą.

Nie chcę korzystać z odnowienia OC - jak wypowiedzieć umowę?

Umowę OC możesz, a nawet powinieneś wypowiedzieć, jeśli nie chcesz z niej dalej korzystać. Omówmy tą sytuację na przykładzie:

45- letni pan Marek z Torunia, właściciel Forda Mondeo z 2012 roku korzystał do tej pory z oferty PZU i płacił za OC 700 zł rocznie. W poprzednim roku polisowym, pan Marek miał niewielką stłuczkę ze swojej winy, z tego też powodu otrzymał droższą ofertę odnowienia. PZU zaproponowało panu Markowi OC na kolejny rok za 870 zł. Ponieważ Pan Marek należy do osób oszczędnych, a dodatkowo w terminie do 6 miesięcy planuje sprzedać auto, stwierdził więc, że być może uda mu się znaleźć tańszą ofertę ubezpieczenia. Faktycznie, po wpisaniu danych w kalkulator OC/AC otrzymał oferty ubezpieczenia auta od 600 zł. Finalnie zdecydował się na OC za 650 zł z assistance i NNW. Umowę zawarł przez internet, ale zgodnie z prawem, starą umowę powinien wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed końcem starej polisy. Polisa pana Marka kończy się 20 stycznia, dlatego wypowiedzenie powinno zostać złożone maksymalnie do 19 stycznia.

Wypowiedzenie umowy - wzór wypowiedzenia

Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie wymaga wypowiedzenia na żadnym specjalnym druku. Wypowiedzenie powinno być raczej poprawne pod względem formalnym.

Co powinno zawierać wypowiedzenie OC?

 • imię i nazwisko osoby, która wypowiada umowę i ją zawarła;
 • adres zamieszkania;
 • markę i model samochodu, którego OC wypowiadamy;
 • numer polisy;
 • datę jej zakończenia oraz podstawę prawną, na podstawie której wypowiadamy OC;
 • własnoręczny podpis.

UWAGA! Bez podpisu wypowiedzenie nie jest ważne!

Wypowiedzenie umowy OC jak złożyć?

Wypowiedzenie możesz złożyć na kilka sposobów:

 • wysyłając je pocztą tradycyjną,
 • wysyłając je na adres e-mail przeznaczony do tego celu - znajdziesz go na stronie ubezpieczyciela,
 • w placówce ubezpieczyciela.

Wypowiadasz OC? Pamiętaj o zawarciu nowej umowy!

Pamiętaj, że jeśli złożysz wypowiedzenie umowa wygaśnie z dniem, w którym kończy się polisa. Oznacza to, że najpóźniej od kolejnego dnia powinieneś mieć nową polisę i formalności związane z jej zakupem należy załatwić odpowiednio wcześniej.

Jeśli właśnie zorientowałeś się, że Twoja polisa się kończy, znalazłeś tańsze OC i chcesz zmienić ubezpieczyciela, dokonaj zakupu nowego OC i złóż wypowiedzenie (Pobierz wzór wypowiedzenia >>) .

Jeśli między nową, a starą polisą będzie choćby jeden dzień przerwy, możesz zostać ukarany przez UFG.

Wypowiedzenie umowy OC poprzedniego właściciela pojazdu

Z OC możesz zrezygnować także wtedy, kiedy kupiłeś pojazd z ważnym ubezpieczeniem i z pewnych względów nie chcesz kontynuować tej ochrony, wolisz kupić nową polisę.

Zwykle opłaca się korzystać ze starej umowy ubezpieczenia, ale wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela warto rozważyć w dwóch wypadkach:

 • jeśli Twoje doświadczenie za kółkiem jest dużo mniejsze i istnieje ryzyko rekalkulacji składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe;
 • jeśli chcesz korzystać z ochrony AC, która nie przechodzi ze starego właściciela auta na nowego, a zakup samego AC jest mało opłacalny.

Taką umowę można wypowiedzieć w sposób standardowy - tak jak opisaliśmy to wyżej.

UWAGA!

Umowa ubezpieczenia OC otrzymana od poprzedniego właściciela auta nie przedłuża się automatycznie, nie ma też potrzeby jej wypowiadać na koniec okresu ubezpieczeniowego. W takim wypadku musisz odpowiednio wcześniej poszukać nowego ubezpieczenia i zawrzeć umowę w odpowiednim terminie.

Wypowiedzenie umowy OC przy podwójnym ubezpieczeniu

Zdarza się, że posiadamy podwójne ubezpieczenie OC. Taka sytuacja ma miejsce np. wtedy gdy kupiliśmy nową polisę, a wypowiedzenie starej nie zostało złożone w terminie lub zostało przekazane nieprawidłowo. W takiej sytuacji możemy powiedzieć umowę OC, jednak będziemy musieli zapłacić za te dni, w których polisa automatycznie odnowiona obowiązywała.

Jeśli oferta odnowieniowa opiewała na kwotę 1000 zł, a wypowiedzenie złożyliśmy 10 dni po terminie, zapłacimy 27 zł. Aby obliczyć kwotę do zapłaty należy podzielić składkę przez ilość dni w roku i uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę dni obowiązywania polisy.

Dokument do pobrania:
Wzór wypowiedzenia umowy OC: >> Pobierz PDF

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami