System eSCOR - jak działa punktowa ocena kierowcy?

źródło: https://www.freepik.com

Rodzimi kierowcy dość chętnie korzystają z możliwości, jakie zapewnia im stopniowa cyfryzacja procedur administracyjnych. Wiele osób już wie, że przez Internet mogą sprawdzić między innymi liczbę punktów karnych, datę wygaśnięcia swojej polisy OC i historię szkód komunikacyjnych. W trybie online można również wykonać niektóre czynności administracyjne związane z użytkowaniem samochodu (np. zawiadomić starostę o jego zbyciu). W 2023 r. pojawiła się nowa ciekawa usługa z zakresu e-administracji. Chodzi o system eSCOR, z którego korzystają ubezpieczyciele oraz sami kierowcy. Wspomniany system działa od niedawna, więc postanowiliśmy wyjaśnić na czym poleca ocena eSCOR (eSCORE). Tłumaczymy również, jak są ustalane oceny kierowców w systemie eSCOR. Najpierw warto jednak wyjaśnić, dlaczego został stworzony wspomniany system.

Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka to nowość

Na wstępie warto poinformować, że system eSCOR, czyli Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka utworzono na mocy rządowego programu trwającego przez trzy lata (od kwietnia 2020 r. do marca 2023 r.). Dzięki publicznemu dofinansowaniu o wysokości około 24 mln zł, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stworzył nowoczesny system oceny ryzyka. Ze wspomnianego systemu mogą korzystać zarówno ubezpieczyciele, jak i rodzimi kierowcy. Firmy ubezpieczeniowe zyskały kolejną możliwość wiarygodnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego generowanego przez klienta. Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka to szczególnie użyteczne rozwiązanie dla tych ubezpieczycieli, którzy nie dysponują odpowiednimi informacjami pomagającymi w ocenie ryzyka (np. w związku z niedawnym wejściem na rynek).

Natomiast jeśli chodzi o kierowców, to ocena eSCOR (eSCORE) pomaga im sprawdzić, jak są postrzegani przez ubezpieczycieli komunikacyjnych, a także lepiej zrozumieć przyczyny wysokiej lub niskiej składki OC i AC. Warto dodać, że system eSCOR przyczynia się również do poprawy jakości danych na temat szkodowości. Dzięki utworzeniu wspomnianego systemu, możliwe jest na przykład łatwiejsze wyjaśnienie z zakładem ubezpieczeń stwierdzonej rozbieżności danych w bazie UFG ze stanem faktycznym. Kolejnym celem budowy systemu UFG eSCORE jest łatwiejsze potwierdzenie poprawności danych, które zakłady ubezpieczeń pobierają z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego na potrzeby oceny ryzyka.

Ocena kierowcy eSCORE to odpowiednik scoringu w BIK …

W rządowym opisie systemu eSCOR można znaleźć stwierdzenie, że stanowi on odpowiednik systemu oceny kredytobiorców, który prowadzi Biuro Informacji Kredytowej. Przypomnijmy, że BIK udostępnia bankom, spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym oraz firmom pożyczkowym dane na temat klientów (np. wnioskujących o kredyt) oraz syntetyczną ocenę ryzyka. System eSCOR również pozwala na ocenę (scoring) ryzyka, ale w kontekście ubezpieczeń OC i autocasco. Podobnie jak w przypadku systemu prowadzonego przez BIK, konsument może wygenerować raport na swój temat i poznać ocenę punktową.

Ocena eSCOR dla kierowcy wnioskującego o swój scoring jest przedstawiana w skali od 1 punktu (najgorszy wynik) do 5 punktów (najlepszy wynik). Ocena eSCOR wskazuje, jak historia ubezpieczeń wnioskodawcy prezentuje się na tle historii innych kierowców z danej grupy wiekowo-geograficznej (w ramach tego samego rodzaju umowy oraz rodzaju pojazdu). Zindywidualizowany charakter oceny eSCOR sprawia, że porównywanie wyników dla dwóch kierowców należących do różnych grup wiekowych oraz geograficznych może prowadzić do błędnych wniosków. System eSCOR pozwala dokładnie sprawdzić, jak nasza ocena wygląda na tle średniej w tej samej grupie wiekowej oraz względem danych z powiatu. Kierowca może również dowiedzieć się, jakie czynniki pozytywnie i negatywnie wpływają na scoring ubezpieczeniowy (przykłady: krótki okres bezszkodowy i brak wcześniejszej historii OC).

Można samodzielnie sprawdzić jaka jest nasza ocena eSCOR

Z punktu widzenia kierowcy, dużą zaletą jaką posiada Elektroniczny System Centralnej Oceny Ryzyka jest możliwość szybkiego sprawdzenia swojego scoringu ubezpieczeniowego na portalu UFG. Dostęp do wspomnianego portalu jest możliwy na podstawie wcześniej ustalonego loginu i hasła, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-Dowodu. Duża liczba wyszukiwanych w Internecie fraz takich jak np. „sprawdzanie UFG” i „UFG sprawdzanie ubezpieczenia” sugeruje, że polscy kierowcy coraz częściej znają funkcjonalności portalu UFG. Jest tam dostępna nie tylko ocena kierowcy eSCOR oraz historia jego ubezpieczenia. W systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dodatkowo sprawdzimy np. status własnych polis oraz spraw związanych z karą za brak OC, regresem, likwidacją szkód komunikacyjnych i niezgodnością danych przetwarzanych przez UFG.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami