Pakiet ubezpieczenia z assistance - czy warto kupić assistance wraz z OC i AC?

Brak paliwa, konieczność wymiany koła albo holowania auta po wypadku? To stresujące sytuacje, ale z ubezpieczeniem assistance można liczyć na pełne wsparcie ubezpieczyciela. Co dokładnie daje assistance oraz czy warto wykupić je wraz z OC i AC? Ile kosztuje assistance osobno, a ile w pakiecie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest ubezpieczenie assistance?
  2. Co daje i jak działa assistance?
  3. Ile kosztuje assistance?
  4. Czy opłaca się rozszerzyć pakiet OC i AC o assistance?

Ubezpieczenie assistance - co to jest?

To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które można wykupić w pakiecie wraz z OC i AC bądź osobno. Taką polisę można kupić w każdym momencie, nie tylko w czasie zawierania umowy ubezpieczeniowej na OC. Zapewnia ona pomoc na wypadek każdego zdarzenia drogowego. Opiera się na świadczeniu niepieniężnym - czyli dotyczy sytuacji, w których kierowca nie ubiega się o zwrot środków po fakcie, a o realną pomoc taką jak m.in holowanie auta, naprawa usterki na miejscu czy otrzymanie auta zastępczego.

Ubezpieczenie assistance może być doskonałym uzupełnieniem autocasco, ale należy się mocno zastanowić przed jego wykupieniem. Chociaż daje najszerszy możliwy zakres ochrony, to po prostu nie każdy potrzebuje wsparcia w aż tylu sytuacjach. Z drugiej strony są kierowcy, dla których zakupienie assistance może być jedynym sensownym rozwiązaniem.

Co daje i jak działa assistance?

Aby skorzystać z ubezpieczenia assistance, należy skontaktować się z ubezpieczycielem w trakcie zdarzenia. Przykładowo, jeśli doszło do stłuczki, to nie szukamy na własną rękę firmy holującej auta i nie ubiegamy się potem o zwrot kosztów (tak jak może mieć to miejsce w przypadku autocasco, chociaż schemat działania tutaj także zależy od ustaleń z towarzystwem ubezpieczeniowym). W przypadku assistance zawsze dzwoni się do ubezpieczyciela, który ustala, jakie kroki należy podjąć. Po krótkiej rozmowie konsultacyjnej może wysłać na miejsce fachowca (naprawa na miejscu, wymiana koła), pomoc drogową do holowania auta albo jakiegokolwiek specjalistę, który będzie aktualnie potrzebny.

Zakres ubezpieczenia assistance może być bardzo szeroki - wszystko zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia danej polisy. Dzięki assistance można mieć zapewnione m. in.:

  • naprawy na miejscu zdarzenia (jeśli jest to możliwe),
  • holowanie auta,
  • auto zastępcze po wypadku lub stłuczce,
  • wymianę kół (ważne: zazwyczaj trzeba posiadać własne koło zapasowe),
  • dowóz paliwa, jeśli zabraknie go w trasie,
  • wsparcie techniczne (konsultację telefoniczną),
  • wsparcie prawne, informacyjne i medyczne (bardzo przydatne zwłaszcza w obcym kraju),
  • pomoc tłumacza,
  • organizację noclegu w danym miejscu, jeśli trzeba czekać na naprawę auta bądź dostarczenie samochodu zastępczego.

Podczas wybierania oferty trzeba sprawdzić, jak (i czy) w danym przypadku działa assistance za granicą. Część usług dostępna jest bowiem tylko w Polsce, a holowanie na terenie innych krajów może być dodatkowo płatne. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie ogólnych warunków ubezpieczenia.

Ile kosztuje assistance?

Cena assistance zależy od zakresu ubezpieczenia, zakresu terytorialnego oraz indywidualnych stawek danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Assistance wraz z OC i AC można wykupić na rok, a osobno - nawet tylko na 7 dni. Wtedy mamy do czynienia z tzw. assistance krótkoterminowym.

Ubezpieczenie assistance na 7 dni można mieć już nawet za 50 zł, ale takie ceny dotyczą bardzo okrojonych ofert. W przypadku połączenia assistance wraz z OC i AC (polisa na cały rok) do wysokości składki należy doliczyć średnio kilkadziesiąt złotych.

Rozszerzenie OC i AC o ubezpieczenie assistance - czy to się opłaca?

Nawet najmniej awaryjne samochody mogą wziąć udział w wypadku albo się zepsuć w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego kierowcy, którzy często podróżują (zwłaszcza za granicę) powinni pomyśleć o wykupieniu dodatkowego pakietu assistance bądź zawarciu go w pakiecie wraz z OC i AC. Osoby, które jeżdżą raczej rzadko i na stałych, krótkich trasach, raczej nie będą potrzebować tak skomplikowanej logistycznej pomocy jak osoby, które znajdują się w zupełnie nieznanym sobie miejscu.

Ubezpieczenie assistance warto wykupić w pakiecie z AC i OC, ponieważ dodanie tej polisy nie zmienia znacząco kosztów ubezpieczenia, a mamy dzięki temu dodatkową ochronę. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że pakiety dealerskie (zawierające wszystkie trzy elementy: OC, AC, assistance) mogą być mocno okrojone. Dlatego czasem można rozważyć zakup assistance osobno.

Skontaktuj się z nami