OC komisowe - co to jest i jak działa ubezpieczenie komisowe?

Kupno auta z komisu może skutkować przejęciem polisy OC poprzedniego właściciela. Zdarza się też, że komisy ubezpieczają sprzedawana auto na krótkoterminowe umowy. W takich sytuacjach mówimy o OC komisowym, ale należy pamiętać, że jest to potoczne określenie. Taki produkt jako osobna polisa nie istnieje. Dowiedz się więcej o OC komisowym!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest ubezpieczenie OC komisowe?
  2. Dla kogo jest OC komisowe?
  3. Czy trzeba wypowiadać OC komisowe?
  4. Czy kupno samochodu z komisu zawsze gwarantuje posiadanie ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC komisowe - co to jest?

To potoczna nazwa, która odnosi się do kilku produktów ubezpieczeniowych, a nie tylko do polisy na auto kupione w komisie samochodowym. Jednak większość kierowców traktuje to jako synonim krótkoterminowego OC. To polisa, która trwa krócej niż 12 miesięcy (czyli mniej niż tyle, ile standardowe OC).

OC komisowe można otrzymać, jeśli kupujemy auto w komisie i korzystamy z tego, że dany komis już wykupił niezbędną ochronę, umożliwiającą legalne poruszanie się danym samochodem po drogach. Zakres ubezpieczenia jest dokładnie taki sam, jak w przypadku zwykłej polisy. To samo dotyczy sumy gwarantowanej. Zmienia się jedynie okres obowiązywania umowy. Minimalny czas jej trwania to 30 dni. Ponadto to komis bierze na siebie formalności związane z podpisywaniem umowy, niekiedy także te związane z przerejestrowaniem samochodu. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy komis daje nam ubezpieczone auto (mimo zapewnień).

Dla kogo jest OC komisowe?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe można kupić tylko dla pojazdów zarejestrowanych czasowo, sprowadzonych z za granicy (UE) przeznaczonych do rejestracji w Polsce, wolnobieżnych, zabytkowych (historycznych), przeznaczonych do jazd testowych.

OC komisowe dotyczy pojazdów zarejestrowanych na stałe. Jednak jednocześnie dotyczy tylko samochodów będących w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży lub na kupnie oraz sprzedaży pojazdów mechanicznych.

Gdy do komisu trafia auto zarejestrowane i ubezpieczone w kraju, to przedsiębiorca zazwyczaj korzysta z przekazanej przez właściciela samochodu polisy OC. W tym przypadku do przedłużenia OC może być zobowiązany właściciel auta (ten, który oddał je do komisu). Warto o to zapytać pracownika bądź właściciela komisu podczas oglądania pojazdu.

Czy trzeba wypowiadać OC komisowe?

Polisa krótkoterminowa OC obowiązuje do końca jej trwania. Potem po prostu wygasa. Można ją spokojnie wykorzystać do końca, a potem kupić OC w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym.

Czy kupno samochodu z komisu zawsze gwarantuje posiadanie ubezpieczenia?

Nie. Bardzo często komis dba o to, aby auto było ubezpieczone, ale nie musi tego robić. Dlatego przed kupnem samochodu konieczne sprawdź OC. Możesz to zrobić w bazie UFG albo na stronie https://historiapojazdu.gov.pl. W drugim przypadku masz możliwość sprawdzić też takie informacje, jak wszystkie zdarzenia drogowe, w których auto brało udział oraz jego rzeczywisty stan techniczny (ostatni odnotowany przebieg), liczbę poprzednich właścicieli pojazdu.

Jeśli auto nie posiada OC komisowego, musisz uzgodnić przed zakupem, kto odpowiada za ubezpieczenie. Ponadto unikaj sytuacji, w której samochód będzie podwójnie ubezpieczony, bo rodzi to tylko niepotrzebne koszty i formalności.

Skontaktuj się z nami