Krótkoterminowe OC - czym jest i co warto o nim wiedzieć?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, standardowo zwieranym na okres jednego roku. W wyjątkowych przypadkach, umowa ubezpieczenia może być zawarta na okres krótszy niż rok, ale korzystanie z takiego ubezpieczenia przez osoby nieuprawnione, może się skończyć karą za brak OC i roszczeniem regresowym ze strony ubezpieczyciela. Kto i na jakich zasadach może wykupić krótkoterminowe OC?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest OC?
  2. Czym jest krótkoterminowe OC?
  3. Ile kosztuje OC na 30 dni?
  4. Czy krótkoterminowe OC przedłuża się automatycznie?
  5. Czym grozi nieuprawniony zakup krótkoterminowej polisy?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z niewielu ubezpieczeń, które musi posiadać każdy z nas - oczywiście pod warunkiem, że jest właścicielem zarejestrowanego pojazdu. Obowiązki związane z OC nakłada na kierowców ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami tej ustawy, każdy właściciel pojazdu mechanicznego, a więc samochodu, ciągnika, motocykla czy nawet przyczepy, jest zobowiązany ubezpieczyć swój pojazd. Obowiązek ten jest podyktowany ważnym interesem prawnym. Biorąc pod uwagę powszechność zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów mechanicznych, jest to z pewnością właściwy punkt widzenia.

OC - jak to działa?

Umowa ubezpieczeniowa w zakresie OC zobowiązuje ubezpieczyciela do pokrycia szkód wyrządzonych przez właściciela pojazdu. Mówiąc w skrócie: OC kupujemy dla poszkodowanego, nie dla siebie. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nas przed skutkami wyrządzonych szkód. Nie musimy odpowiadać za nie swoim majątkiem, a za nasze przewinienia (oczywiście w pewnych ramach OWU) zapłaci ubezpieczyciel. OC jest ubezpieczeniem o bardzo szerokim zakresie. Towarzystwo zapłaci nie tylko za naprawę uszkodzonego pojazdu, ale może także zrekompensować wiele innych szkód związanych z wypadkiem np. koszty leczenia osoby poszkodowanej, rehabilitacji czy utraconych przez nią korzyści związanych z wypadkiem i niemożnością pracy zawodowej. Umowa ubezpieczenia OC jest zawierana w okresach rocznych, a za brak OC nawet na dzień czy dwa grozi kara, nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Krótkoterminowe OC - o co chodzi, dla kogo?

Krótkoterminowe OC jest szczególnym rodzajem polisy i nie jest przeznaczone dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Jeśli standardowo użytkujesz pojazd, nie masz możliwości wykupienia 12 miesięcznych polis krótkoterminowych zamiast rocznej polisy OC! Takie ubezpieczenie jest przeznaczone dla:

  • właścicieli aut zarejestrowanych tymczasowo;
  • właścicieli pojazdów zarejestrowanych za granicą i np. sprowadzanych do Polski, oczekujących na rejestrację w kraju;
  • właścicieli aut zabytkowych i historycznych;
  • komisów samochodowych;
  • pojazdów wolnobieżnych.

Ile kosztuje OC na 30 dni?

OC na okres 30 dni zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych. Ubezpieczyciele oferują stawki od 50 do około 100 zł za miesiąc ochrony. Z tego powodu niektórzy kierowcy woleliby wykupić kilka krótkich polis niż jedną na okres jednego roku – zwykle takie ubezpieczenie wypada po prostu taniej. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie jesteśmy osobą uprawnioną do zakupu takiej polisy, oszczędności będą tylko pozorne!

Taką ofertę z krótkoterminowym OC ma w swoim portfelu między innymi LINK4 to 75 zł.

Gdzie kupić OC krótkoterminowe przez Internet?

OC krótkoterminowe najlepiej kupić przez agenta lub poprzez infolinię. Porównanie ofert takiego ubezpieczenia w Internecie może być trudne, podobnie jak zawarcie samej umowy. Wynika to z innej procedury weryfikacyjnej i nietypowego procesu zakupu polisy. Jeśli kupujesz auto w komisie, o takie OC powinieneś poprosić właściciela firmy.

OC krótkoterminowe – uwaga, nie przedłuża się!

Jedną z pułapek ubezpieczenia na 30 dni jest fakt, o którym zapomina wielu kierowców. Takie ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie, a to oznacza, że musisz wykupić przed jego końcem kolejną polisę. Jeśli tego nie zrobisz, trudno będzie uniknąć kary, a ta może być dotkliwa. Za brak OC w 2020 zapłacimy niemało. Kwota sankcji zależy od rodzaju pojazdu i czasu, w którym nie był on ubezpieczony polisą OC. W przypadku aut osobowych przerwa w ubezpieczeniu od 4 do 14 dni może skończyć się karą w wysokości 2600 zł, a jeden do trzech dni „obsuwy" karą w wysokości 1040 zł. Jak łatwo zauważyć, jest to przeważnie dużo więcej niż koszt rocznej polisy.

Uwaga na nieuprawnione użycie polis krótkoterminowych!

Masz na koncie sporo szkód i myślisz, że opcją na obejście systemu jest zakup polis krótkoterminowych? Uważaj! Popularność polis na 30 dni skłoniła Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego i same towarzystwa ubezpieczeniowe do zaostrzenia kontroli.

Czym grozi nieuprawniony zakup takiej polisy?

Przede wszystkim windykacją składki za pełen rok polisowy, karą od UFG za brak polisy, ale także, co gorsza, roszczeniem regresowym, jeśli spowodujemy szkodę.

Twoja polisa na rok jest za droga? Porównaj ceny!

Jeśli Twoje OC jest w tym roku bardzo drogie, zamiast szukać alternatywnych możliwości ubezpieczenia samochodu taniej, lepiej porównać ceny w różnych towarzystwach. Stawki u poszczególnych ubezpieczycieli mogą się różnić nawet o kilkaset złotych!

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami