Mandat dla pasażera samochodu - czy to możliwe?

źródło: Unsplash.com

O tym, że kierowca może otrzymać mandat za pewne wykroczenia, wie każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach policja może dać mandat także pasażerowi. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, w której pasażer ma niezapięte pasy. Kiedy jeszcze należy liczyć się z karą? Czy pijany pasażer w samochodzie może otrzymać mandat?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Za co pasażer może dostać mandat karny?
  2. Czy za pijanego pasażera grozi mandat?
  3. Jaka kara dla pasażera za pijanego kierowcę?
  4. Jak zapłacić mandat karny, jeżeli otrzymaliśmy go jako pasażer?

Za co pasażer może dostać mandat karny?

Według przepisów Kodeksu wykroczeń pasażer może otrzymać mandat za niezapięte pasy. Jeszcze kilka lat temu była to wyłączna odpowiedzialność kierowcy. Obecnie mandat za niezapięte pasy pasażera otrzymają dwie osoby: sam zainteresowany i kierowca. Kara za to wykroczenie wynosi 100 zł.

Warto przy tym pamiętać, że z obowiązku zapięcia pasów zwolnione są kobiety w widocznej (zaawansowanej) ciąży, a także osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie. W pozostałych przypadkach nie można uciec od tego obowiązku - i nie powinno się tego robić, ponieważ pasy są nam w stanie uratować życie. Po to je wynaleziono. Osoby, które nie zapinają pasów, tłumacząc się tym, że to “niewygodne”, narażają siebie i innych na duże niebezpieczeństwo w razie zdarzenia drogowego.

Pijany pasażer w samochodzie - czy to grozi mandatem?

Pasażer nie musi być trzeźwy, ale co do zasady nie powinien wpływać na bezpieczeństwo jazdy (przeszkadzać kierowcy). Pasażer może także swobodnie spożywać alkohol w samochodzie podczas jazdy. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że podczas kontroli drogowej nie zostanie to ciepło przyjęte przez policjantów. Nie mogą oni w żaden sposób ukarać pasażera, ale obecność alkoholu w aucie z pewnością skłoni ich do poproszenia kierowcy o “dmuchanie w balonik”.

Jeśli trafimy na gorliwych funkcjonariuszy, mogą oni sprawdzić wyposażenie i stan pojazdu - a nie ma co ukrywać, że w wielu przypadkach znajdzie się okazja do wystawienia mandatu. Kierowca raczej nie będzie nam wdzięczny, gdy przysporzymy mu takich zmartwień jako pasażer, dlatego z piciem alkoholu lepiej poczekać na dojazd do miejsca docelowego.

Jaka kara dla pasażera za pijanego kierowcę?

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy to pasażer jest trzeźwy, a kierowca - nie. prowadzenie pojazdów mechanicznych w Polsce po spożyciu alkoholu jest w Polsce surowo zabronione i nieodpowiedzialne. Grozi odebraniem prawa jazdy, spowodowaniem poważnego wypadku i szeregiem innych konsekwencji, na które lepiej się nie narażać (oraz innych użytkowników drogi).

Pasażer, który widzi, że pijany kierowca chce prowadzić auto, zobowiązany jest do uniemożliwienia mu tej czynności. Kwestię tę reguluje Art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń: “Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka podlega karze grzywny”.

Grzywna może wynieść maksymalnie 5 000 zł. Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem pijanego kierowcy, a pasażer pozwolił na prowadzenie auta takiej osobie, może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Jak zapłacić mandat karny, jeżeli otrzymaliśmy go jako pasażer?

Za mandat można zapłacić przelewem przez internet. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i wybrać typ przelewu do Urzędu Skarbowego. System podstawi nam do wypełnienia odpowiedni formularz. W nazwie organu podatkowego wpisujemy “Pierwszy Urząd Skarbowy”.

Typ identyfikatora to nasz numer PESEL. W odpowiednim polu wpisujemy kwotę z mandatu, a w “okresie rozliczenia” zostawiamy puste pole. W miejscu oznaczonym jako identyfikacja zobowiązania wskazujemy serię i numer mandatu. Następnie zatwierdzamy przelew. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapłacić całego mandatu (bo jest za wysoki), musimy złożyć wniosek o rozłożenia go na raty. Dopiero po przyjęciu wniosku możemy zacząć spłacać raty za mandat.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami