Bezpośrednia Likwidacja Szkód - co to jest?

System BLS znacząco wpływa na jakość obsługi klienta. W tym modelu wszelkie działania w imieniu poszkodowanego organizuje jego ubezpieczyciel. Daje to możliwość szybszego uzyskania odszkodowania i naprawy Twojego samochodu. System Bezpośredniej Likwidacji Szkód przyczynił się zarówno do skrócenia czasu likwidacji szkody, jak i zmniejszenia jej kosztów. Znajomość podstawowych założeń BLS może znacznie ułatwić nam plan działania w razie stłuczki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa system BLS?
  2. Kiedy można skorzystać z systemu BLS?
  3. Co jeśli ubezpieczyciel poszkodowanego obsługuje BLS, a sprawcy nie?
  4. Czy w ramach BLS otrzymuje się auto zastępcze?

Jak to działa?

Jeśli będziesz poszkodowanym w stłuczce drogowej, obsługą zdarzenia zajmie się Twój ubezpieczyciel. Nie musisz kontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Formalnościami, w tym wyceną szkody oraz wypłatą odszkodowania, zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego wykupiłeś polisę. To Ty decydujesz czy odbędzie się to w formie gotówkowej czy bezgotówkowej. Aby zgłosić szkodę, musisz po prostu skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem w dowolnej formie – osobiście, telefonicznie, czy przez internet.

Kiedy mogę skorzystać z BLS?

Z rozwiązania można skorzystać w przypadku większości szkód komunikacyjnych, w których występują dwa pojazdy. Istnieją jednak pewne wyłączenia. BLS nie obowiązuje bowiem szkód:

  • osobowych
  • które powstały poza Polską
  • o wartości przekraczających 30 tysięcy złotych.

Co jeśli mój ubezpieczyciel obsługuje BLS, a sprawcy nie?

Jeśli sprawca wypadku nie ma wykupionej polisy z możliwością Bezpośredniej Likwidacji Szkody, za sprawę odpowiada jego ubezpieczyciel. Możesz jednak zwrócić się do swojej firmy ubezpieczeniowej z pytaniem o możliwość skorzystania z tej opcji.

Czy w ramach BLS przysługuje samochód zastępczy?

Korzystanie z BLS jest dodatkową funkcją, która w żaden sposób nie wpływa na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dotyczy to zarówno samochodu zastępczego, jak i chociażby naprawy samochodu z użyciem oryginalnych części, czy kosztów holowania.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami