Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu bez zniżek?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, którą musi posiadać każde auto - nawet takie, które po prostu stoi w garażu i jest nieużywane na co dzień (wyjątek stanowią pojazdy historyczne). Za brak OC grożą wysokie kary, zazwyczaj znacznie wyższe, niż koszt ubezpieczenia auta (nawet bez zniżek). Ile kosztuje OC bez zniżek i jak można zmniejszyć cenę polisy, jeśli nie obejmują nas żadne zniżki?

Z treści tego artykułu dowiesz się:

  1. Co wpływa na koszt ubezpieczenia auta?
  2. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?
  3. Do jakiego wieku kierowca musi liczyć się z brakiem zniżek za OC?
  4. Jak można zmniejszyć koszt ubezpieczenia auta, jeśli nie masz zniżek OC?

Co wpływa na koszt ubezpieczenia auta?

Polisę OC musi posiadać każdy właściciel auta. Kara za brak ubezpieczenia samochodu osobowego to minimum 1120 zł, więc nie warto migać się od obowiązku zapłaty za podstawową ochronę - tym bardziej, że system UFG zazwyczaj wykryje, które auto jest nieubezpieczone. W większości przypadków koszt ubezpieczenia nie jest wysoki - zwłaszcza, jeśli kierowca posiada już zniżki za bezszkodową jazdę.

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zazwyczaj zniżki w wysokości 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy (takiej, w której nie jesteś sprawcą żadnego zdarzenia drogowego). Większość ubezpieczycieli posiada limit 60% na zniżki. Dlatego już po średnio 6 latach bezszkodowej jazdy można uzyskać najniższą możliwą cenę ubezpieczenia OC. Jednak po pierwsze - wypadki się zdarzają, a po drugie - nie tylko bezszkodowa jazda ma znaczenie. Na koszt ubezpieczenia OC wpływają także m.in. wiek kierowcy, to, jak długo posiada on prawo jazdy, pojemność silnika oraz rok produkcji i marka samochodu. W związku z tym wysokość składki można obniżyć poprzez samo kupienie konkretnego modelu auta! Jednak braku zniżek, jeśli doszło do wypadku albo w przypadku młodych kierowców bez doświadczenia, po prostu nie da się przeskoczyć. To ma i będzie mieć duży wpływ na wysokość OC aż do momentu wypracowania zniżek.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Wszystko zależy od cen proponowanych przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe oraz pozostałych czynników wpływających na koszt polisy. Młody kierowca bez żadnego doświadczenia (tuż po odebraniu prawa jazdy) płaci zazwyczaj za pierwszą polisę średnio od 1000 do 1500 zł.

Jeśli jeździ modelem auta, które uznawane jest za statystycznie najbardziej wypadkowe, to cena będzie jeszcze wyższa. Nieco taniej mają kierowcy, którzy mają prawo jazdy od kilku lat, ale nie posiadali wcześniej własnego samochodu. Dla nich średnia cena ubezpieczenia OC wynosi 1000 zł. Podane ceny należy traktować jako orientacyjne - koszt polisy jest zależny od tak wielu czynników, że zawsze warto sprawdzić kilka opcji przed ostateczny wyborem.

Do jakiego wieku kierowca musi liczyć się z brakiem zniżek za OC?

Według danych zbieranych na bieżąco przez Komendę Główną Policji, statystycznie za największą liczbę wypadków odpowiadają kierowcy znajdujący się w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. W związku z tym osoby do 24. roku życia przez towarzystwa ubezpieczeniowe uważane są za tzw. młodych kierowców. Jednak warto pamiętać, że to określenie może dotyczyć też osób starszych, które dopiero zdały egzamin na prawo jazdy - ponieważ czas posiadania tego dokumentu także ma znaczenie.

Z brakiem zniżek muszą liczyć się też starsi kierowcy, którzy spowodowali wypadek albo stłuczkę (lub inne zdarzenie drogowe). To, ile wyniesie zwyżka oraz jak długo będzie obowiązywać, zależy od ustaleń towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj stosuje się tu taką samą zasadę, jak w przypadku zniżek (10% za rok).

Jak można zmniejszyć koszt ubezpieczenia auta, jeśli nie masz zniżek OC?

Młodzi kierowcy, którzy chcą kupić pierwsze auto, muszą liczyć się z dużymi wydatkami. Jednak koszt OC mogą skutecznie zmniejszyć poprzez dopisane jako współwłaściciela auta starszego, doświadczonego kierowcy. Mogą także sprawdzić, jakie marki uznawane są za najbezpieczniejsze i na pierwszy samochód wybrać model, który zmniejszy im koszt ubezpieczenia.

Niektórzy stosują też takie rozwiązania jak kupno samochodu na inną osobę (rodzica, starsze rodzeństwo itp.), gdzie faktycznie posiadaczem auta są inne osoby niż te oficjalnie figurujące w dokumentach. W ten sposób prawdziwy posiadacz auta płaci znacznie mniej za OC przez kilka lat, a potem, gdy już zdobędzie doświadczenie (będzie posiadać prawo jazdy przez dłuższy czas), może przepisać umową kupna lub darowizny pojazd na siebie i samodzielnie kupić OC jako oficjalny właściciel samochodu. Ten sposób wymaga jednak dużego zaufania do drugiej osoby, ponieważ to właśnie oficjalny właściciel może decydować o samochodzie - sprzedaży, naprawach itp.

Skontaktuj się z nami