Kara za brak ubezpieczenia: co grozi za brak OC w 2021 roku?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe - każdy właściciel auta, który nie kupi OC na czas, musi zapłacić odpowiednio wysoką karę. Ile wynosi kara za brak OC w 2021 roku i czy poza nią kierowcom grożą jeszcze inne konsekwencje? Czy da się uniknąć kary za brak OC? Tak, ale trzeba napisać odwołanie do UFG i odpowiednio uzasadnić je swoją sytuacją życiową - a to nie zawsze się udaje.

Spis treści:

  1. Jaka jest kara za brak OC w 2021 roku?
  2. Konsekwencje braku ubezpieczenia
  3. Czy UFG zawsze wykryje brak OC?
  4. Jak uniknąć kary za brak OC?

Jaka jest kara za brak OC w 2021 roku?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna. Konieczność wykupienia takiej ochrony wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W związku z tym auto bez ważnego OC nie może poruszać się po drogach. W razie kontroli policji lub zdarzenia drogowego właścicielowi takiego samochodu grożą poważne konsekwencje. To przede wszystkim wysoka kara pieniężna, której wysokość zależy od kilku czynników: długości trwania przerwy w OC oraz rodzaju pojazdu.

Na wysokość kary ma wpływ także corocznie ustalana przez rząd wysokość płacy minimalnej. Ponieważ w 2021 ta płaca wzrosła, to wzrosła także kara za brak OC. Obecnie za brak ważnego ubezpieczenia dla samochodu osobowego zapłacisz 2800 zł brutto, czyli dwukrotność obowiązującej w danym roku płacy minimalnej (w 2020 roku było to 2600 zł) - jeśli nie posiadasz OC od czterech do 14 dni. W przypadku samochodów ciężarowych kara wynosi trzykrotność płacy minimalnej. Dla pozostałych pojazdów jest to jedna trzecia płacy minimalnej. Oto dokładne stawki za brak OC w 2021 roku dla samochodów osobowych:

  • Do trzech dni: 1120 zł.
  • Od czterech do 14 dni: 2800 zł.
  • Powyżej 14 dni: 5600 zł.

Wysokość kary za brak OC rośnie z roku na rok, a mimo tego wciąż nie brakuje kierowców, którzy decydują się na ryzyko i nie kupują tej obowiązkowej polisy. Tymczasem wysokość składki OC może wynieść tylko kilkaset złotych (jest to zależne od kilku czynników). Dlatego lepiej raz w roku zapłacić składkę, niż stresować się potencjalnymi konsekwencjami braku OC.

Kara za brak OC to nie wszystko - pozostałe konsekwencje braku ubezpieczenia

W przypadku kontroli policji i wykrycia braku ważnego OC można otrzymać mandat. Ponadto jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji (z twojej winy), to będziesz musiał zapłacić za skutki tego zdarzenia z własnej kieszeni. To oznacza, że nie tylko zapłacisz za naprawę samochodu osób poszkodowanych, ale możesz też zostać obciążony kosztami leczenia.

Nie oznacza to, że od razu po wypadku będziesz musiał przelać pieniądze na konto poszkodowanego. W pierwszej kolejności środki zostaną mu wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Potem jednak to ty będziesz musiał rozliczyć się z tą instytucją.

Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

Niektórzy nie kupują OC, ponieważ liczą na to, że UFG nie wykryje ich w morzu innych nieodpowiedzialnych kierowców. Tymczasem Fundusz posiada specjalny system do wychwytywania takich przypadków i może pochwalić się skutecznością na naprawdę wysokim poziomie.

Nie trzeba więc żadnej kontroli drogowej, aby otrzymać karę za brak ważnego OC - wystarczy, że system UFG wykryje, że twoje auto jest nieubezpieczone. Tylko w 2019 roku Fundusz odnalazł (wraz ze wsparciem policji) i ukarał prawie 130 tys. kierowców bez ważnego ubezpieczenia OC.

Jak uniknąć kary za brak OC?

Najprostszym rozwiązaniem jest terminowa płatność za polisę. Pamiętaj, że OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. Niestety czasem zapominalstwo albo przekonanie, że użytkowany pojazd nie potrzebuje ubezpieczenia sprawiają, że kara za brak OC staje się jak najbardziej realna. W wyjątkowych sytuacjach można jej uniknąć.

Można napisać wniosek do UFG o umorzenie lub zmniejszenie kary za brak OC. Argumentem przemawiającym na korzyść wnioskującego jest trudna sytuacja życiowa (finansowa). Należy wykazać niski dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny w roku nałożenia kary lub brak własnych dochodów (dotyczy osób do 25 roku życia). Takie działanie nie gwarantuje, że UFG odniesie się pozytywnie do twojej prośby. Dlatego podstawą jest pamiętanie o regularnych płatnościach składek za polisę OC.

Skontaktuj się z nami