Ubezpieczenie OC – kiedy przedłuża się automatycznie?

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czy każde OC przedłuża się automatycznie?
  2. Kiedy polisa OC nie przedłuży się na kolejny okres?
  3. Czy można kupić OC z datą wsteczną?
  4. Co w przypadku nie otrzymania oferty przedłużenia OC?
  5. Czemu odnowiona polisa bywa droższa od tej z poprzedniego okresu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. W celu zapewnienia ciągłości ubezpieczenia, ustawodawca przewidział możliwość automatycznego przedłużenia takiej umowy. Dzięki temu nie zapłacisz kary za brak OC. Uwaga! Ubezpieczenie nie przedłuża się jednak automatycznie we wszystkich wypadkach!

Umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na rok, a sam obowiązek posiadania takiego zabezpieczenia wynika z przepisów ustawy. OC chroni nie tylko osoby poszkodowane w wypadkach, które spowodowaliśmy, ale także nas samych. Dzięki posiadaniu takiej polisy, nie musimy się martwić odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody. Warto tu podkreślić, że te bywają bardzo kosztowne. Średnia kwota wypłaty z OC to aktualnie około 8 tysięcy złotych, ale w wielu wypadkach, mamy do czynienia z odpowiedzialnością sięgającą kilkuset tysięcy, a nawet miliona złotych! Brak ważnego OC może więc kierowcę zrujnować. Warto o tym pamiętać!

Automatyczne odnowienie OC – jak to działa? Czy moje OC przedłuży się automatycznie?

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu i nie zmieniał on właściciela w poprzednich miesiącach oraz sam zawierałeś umowę ubezpieczenia, Twoje OC może odnowić się z automatu. Jak wygląda ten proces przedłużenia polisy OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz ważną polisę OC, na maksymalnie 14 dni przed jej końcem poinformuje Cię o wysokości oferty odnowieniowej. Zwykle towarzystwa przysyłają taką ofertę listownie lub kontaktują się z Tobą telefonicznie.

Ofertę taką możesz przyjąć albo odrzucić. Możesz też nie robić zupełnie nic - ubezpieczenie po prostu przedłuży się - a towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiąże Cię do opłacenia składki na kolejny rok.

Ubezpieczenie będzie ważne – a Twoje interesy zabezpieczone. Nie zawsze jednak oferta odnowieniowa będzie najlepszą ofertą, jaką możesz znaleźć na rynku. Zdarza się, że oferta konkurencji będzie sporo tańsza, a automatyczne odnowienie, chociaż wygodne, z punktu widzenia finansów niekoniecznie będzie opłacalne. W takim wypadku warto rozważyć wypowiedzenie umowy OC i zawarcie jej w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Przedłużenie polisy OC - kiedy nie nastąpi?

Automatyczne przedłużenie OC jest wygodne z punktu widzenia zapominalskich kierowców, ale nie ma zastosowania do wszystkich przypadków.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie? Z automatu nie przedłuży się polisa krótkoterminowa - zawarta np. na 30 dni. Takie OC otrzymujemy czasem od komisów albo wtedy, kiedy auto zostało sprowadzone do Polski z zagranicy. Taka polisa nigdy nie podlega automatycznemu przedłużeniu i trzeba to brać pod uwagę przy zakupie.

Podobnie jest w przypadku zakupu auta z ważną polisą. To sytuacja, która wymaga szczególnej roztropności i pilnowania terminów. Możesz co prawda korzystać z OC poprzedniego właściciela, ale musisz pamiętać, że taka polisa nie podlega systemowi automatycznych odnowień!

Oznacza to, że przed upływem tego terminu, musisz zadbać o podpisanie nowej umowy OC. W przeciwnym razie ryzykujesz jazdą bez ważnego ubezpieczenia i karą za brak OC.

Przedłużenie OC po terminie - czy to możliwe?

Zdarza się, że kierowcy zapominają o końcu polisy OC lub nie mają świadomości, że ich polisa nie odnowi się automatycznie. W takiej sytuacji pada pytanie o to, czy można wykupić OC z datą wsteczną albo przedłużyć polisę po terminie jej obowiązywania.

Niestety, na oba pytania odpowiedź jest negatywna. OC nie można kupić z datą wsteczną. Jeśli przegapiliśmy termin ważności OC, powinniśmy kupić je niezwłocznie - ale niestety musimy się również liczyć z karą za brak ważnego ubezpieczenia. Taką karę może nałożyć na nas UFG. Niestety, nawet za 1 dzień braku ważności OC możemy zapłacić karę.

Nie dostałem oferty przedłużenia OC - co zrobić?

Jeśli nie otrzymałeś oferty przedłużenia polisy, a termin ważności niedługo się kończy, najlepiej będzie skontaktować się z ubezpieczycielem. Zapytaj o ofertę odnowieniową oraz o to, czy Twoja polisa w ogóle podlega automatycznemu odnowieniu.

Przed przyjęciem oferty warto sprawdzić, czy inne towarzystwo ubezpieczeniowe nie oferuje lepszych warunków. Ceny OC spadają od kilku miesięcy, a korzystając z przedłużenia polisy, nie zawsze stajemy się beneficjentami tych obniżek.

Pamiętaj, że za OC nie warto przepłacać, ponieważ wszędzie ma ono taki sam zakres. Bez względu na to, czy zapłacisz za nie 600 czy 900 zł, ochrona jest dokładnie taka sama.

Moje odnowienie jest dużo droższe niż wcześniejsza polisa. Czy tak musi być?

Nie. Odnowienie może być droższe, jeśli w bieżącym roku polisowym spowodowałeś szkodę. W takiej sytuacji towarzystwo może podnieść składkę za polisę. Nie oznacza to jednak, że tak musi być i jesteś skazany na wzrost ceny ubezpieczenia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do tej kwestii indywidualnie i cena w każdej firmie może być zupełnie inna. Oznacza to w praktyce, że nawet jeśli cena OC w Twoim towarzystwie jest wyższa o 200 zł niż w roku ubiegłym, u innego ubezpieczyciela możesz zapłacić nawet mniej niż przed rokiem! Warto sprawdzić kontrofertę!

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami