Ubezpieczenie auta - na co warto zwrócić uwagę?

źródło: Unsplash.com

Swoją wiedzą i doświadczeniem na temat ubezpieczeń komunikacyjnych dzieli się ekspert Unilink - Magdalena Kubalska.

Wielu klientów nie jest świadomych, że przy okazji zakupu obowiązkowego OC, za niewielką dopłatą może skorzystać z ubezpieczeń dodatkowych, które zapewnią im szerszą ochronę i szereg przydatnych świadczeń. Z naszych kalkulacji na przestrzeni ostatnich miesięcy wynika, że wystarczyłoby, dopłacić do OC średnio tylko 6% więcej, czyli ok. 57 zł, by oprócz ochrony związanej z OC, zyskać także assistsance w razie wypadku oraz NNW kierowcy i pasażera. Ceny OC w ostatnich latach nie rosły a wręcz spadły dlatego warto tę „nadwyżkę” w portfelu wykorzystać właśnie na dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku ubezpieczenia OC i AC, warto wykupić np. tzw. „ochronę zniżki”. Dzięki temu rozwiązaniu klient w przypadku szkody nie traci swoich zniżek na pojazd w danym towarzystwie.

Inna ciekawa opcja, to ubezpieczenie szyb, których wymiana w przypadku wybicia czy stłuczenia to koszt rzędu, nawet do 5000 tys. złotych. A ich ochrona w ramach polisy kosztuje zazwyczaj tylko 50 do 80 zł.(!) W momencie stłuczenia lub wybicia się szyby w pojeździe, klient może wymienić ją za pieniądze ubezpieczyciela, nie tracąc przy tym zniżek z AC.

Polecam również tzw. „assistance rozszerzony”. Pomaga nam w sytuacji kiedy auto ulegnie awarii, wypadkowi lub kradzieży. Dzięki temu produktowi mamy możliwość odholowania pojazdu w wyznaczone przez nas miejsce i skorzystania z pojazdu zastępczego na czas naprawy, co znacznie ułatwi nam organizację swojego życia w trudnej sytuacji i np. umożliwi dojazd do pracy lub kontynuację podróży w rodziną na wymarzone wakacje.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Przy wyborze „AC kosztorys”, klient dostaje odszkodowanie i naprawia auto we własnym zakresie, natomiast przy „AC warsztat partnerski”, klient naprawi auto w warsztacie współpracującym z danym towarzystwem przy wykorzystaniu zamienników. Klient może również wykupić „udział własny”, który potrafi obniżyć składkę nawet o ok. 1000 zł, a także zyskać dodatkową ochronę. Klient zapłaci wtedy mniej za składkę, ale ma dodatkową ochronę, jednakże w przypadku wystąpienia szkody, otrzyma mniejsze (o daną kwotę) odszkodowanie.

Jak widać porównanie wariantów i zakresów ubezpieczeń komunikacyjnych to niełatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa agenta ubezpieczeniowego, który zadba o wybór odpowiedniej dla nas ochrony na miarę możliwości domowego budżetu - komentuje Magdalena Kubalska, ekspert Unilink.

Tabela 1 Średni koszt składki rocznej za wybrane warianty ubezpieczeń auta

Dane na podstawie ponad 230 tysięcy kalkulacji przeprowadzonych od 1 lipca do 22 października 2021 r. Źródło: Unilink S.A.

Miesiąc / Wariant Mini Opti Maxi
lipiec 919 zł 980 zł 1 853 zł
sierpień 929 zł 987 zł 1 849 zł
wrzesień 936 zł 989 zł 1 853 zł
październik 935 zł 990 zł 1 861 zł
Średnia składka roczna 930 zł 986 zł 1 853 zł

Objaśnienia do wariantów oferty w Tabeli 1:

Mini - OC.

Opti - OC, AC w razie kradzieży i niektórych ryzyk, Assistsance w razie wypadku, NNW kierowcy i pasażera.

Maxi - OC, NNW, AC serwisowe, assistance w razie awarii, wypadku lub kradzieży.

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Skontaktuj się z nami