Miejsce zamieszkania a cena OC komunikacyjnego - w jakich miastach zapłacisz najwięcej?

źródło: Unsplash.com

Cena OC zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest miejsce zamieszkania. Patrząc na ceny OC pod tym kątem, najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacą mieszkańcy dużych miast. Z czego to wynika? I dlaczego nie należy aż tak przejmować się tym faktem? Sprawdź, jakie czynniki poza miejscem zamieszkania determinują cenę OC i dlaczego nawet mieszkańcy dużych miast mogą liczyć na tanią polisę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC komunikacyjnego?
  2. W jakich miastach zapłacimy najwięcej za OC komunikacyjne?
  3. Czy można zataić przed ubezpieczyciele zmianę miejsca zamieszkania?
  4. Czy można zarejestrować samochód poza miejscem zameldowania?

Dlaczego miejsce zamieszkania ma wpływ na cenę OC komunikacyjnego?

Zakres ochrony, jaki daje obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest zawsze taki sam. Jednak wysokość składki OC jest inna dla każdego kierowcy. Wynika to z kilku czynników, które wpływają na ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela. To m.in. czas posiadania prawa jazdy przez kierowcę, jego wiek czy bezwypadkowa i bezkolizyjna jazda. To dość oczywiste czynniki. Nieco mniej oczywistym aspektem, który wpływa na wysokość składki OC jest miejsce zamieszkania, czyli miejsce, w którym głównie używany będzie samochód.

Miejsce zamieszkania także związane jest z ryzykiem, jakie ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe. W większych miastach jest większa szansa na kolizje i wypadki, ponieważ panuje w nich bardziej intensywny ruch. Z kolei mieszkańcy małych miejscowości zazwyczaj płacą mniej za OC komunikacyjne - ubezpieczyciel bierze pod uwagę znacznie niższe natężenie ruchu.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że miejsce zamieszkania to tylko jeden z naprawdę wielu czynników wpływających na cenę OC komunikacyjnego. Nie zmienia to faktu, że kierowcy szukający oszczędności będą szukać każdej okazji, aby otrzymać jeszcze korzystniejsze oferty ubezpieczeniowe. To całkowicie zrozumiałe. Ważne, aby zawsze mieć aktualną polisę, ponieważ kary za brak OC są z roku na rok coraz wyższe. Unikanie obowiązku kupna OC to bardzo pozorna oszczędność!

W jakich miastach zapłacimy najwięcej za OC komunikacyjne?

W 2021 roku statystycznie najwięcej za OC komunikacyjne płacą mieszkańcy:

  • Wrocławia (średnio 840 - 860 zł).
  • Gdańska (średnio 800 zł).
  • Warszawy, Łodzi, Poznania, Szczecina i Bydgoszczy (średnio od 710 do 770 zł).

Najniższe ceny OC komunikacyjne obowiązują z kolei w:

  • Kielcach (średnio 600 zł).
  • Rzeszowie (średnio 590 zł).
  • Opolu (średnio 550 zł).

Jeszcze mniej zapłacą mieszkańcy małych miejscowości - średnie ceny OC w miastach do 50 tys. osób wynoszą 500 zł. Im mniejsza miejscowość, tym taniej, natomiast nie należy zapominać, że nawet mieszkanie w małej wsi nie zniweluje kosztów, jakie wynikają np. z braku zniżek OC.

Czy można zataić przed ubezpieczyciele zmianę miejsca zamieszkania?

Można, ale nie warto tego robić. Jeśli zmienimy miejsce zamieszkania (z małej miejscowości na duże miasto) i nie poinformujemy o tym ubezpieczyciela, to musimy liczyć się z tym, że zostaniemy posądzeni o naruszenie obowiązków informacyjnych.

W przypadku przeprowadzki do dużego miasta musimy dać znać o tej zmianie ubezpieczycielowi i rozliczyć się z ewentualnej dopłaty do OC. Inaczej TU może odkryć w końcu, że zmieniliśmy miejsce zamieszkania na “bardziej ryzykowne” dla samochodu i samo może poinformować nas o rekalkulacji składki. Ponadto posiadacze OC i AC muszą liczyć się z tym, że w tej sytuacji ubezpieczyciel może pomniejszyć wysokość odszkodowania z polisy AC. Może nawet odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli powstaną do tego odpowiednie przesłanki.

Czy można zarejestrować samochód poza miejscem zameldowania?

Tak. Przecież coraz częściej mieszkamy w zupełnie innych miastach niż te, w których jesteśmy zameldowani. Wystarczy więc udać się do wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć odpowiedni wniosek. Bywa i tak, że urzędnik może robić problem, widząc inny adres zameldowania w przedstawianych mu dokumentach, ale są to rzadkie sytuacje.

Wtedy należy podać podstawę prawną, jaka uprawnia nas do rejestracji pojazdu poza miejscem zameldowania. To art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kluczowy jest w niej zapis, który mówi o tym, że rejestracji pojazdu na wniosek właściciela dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, wydając dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, jeżeli jest ona wymagana.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Szukasz najlepszego ubezpieczenia OC dla swojego pojazdu?

Zostaw kontakt
Skontaktuj się z nami