Jak zapłacić za mandat i czy można to zrobić kartą?

źródło: Unsplash.com

Od 2018 roku kierowcy mają możliwość bezgotówkowej płatności za mandat na miejscu zdarzenia. Mogą więc zapłacić zarówno kartą, jak i smartfonem (np. BLIKiem). To duża wygoda, ale nie jest to obowiązkowe sposób płatności. Wciąż można używać gotówki albo w określonym czasie można po prostu opłacić grzywnę przez internet lub na poczcie. Poznaj wszystkie sposoby na to, jak zapłacić mandat i dowiedz się, ile masz na to czasu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak można zapłacić za mandat karny?
  2. Jak zapłacić za mandat przez internet?
  3. Ile dni mamy na zapłacenie mandatu?
  4. Jaki jest najlepszy sposób na opłacenie mandatu?

Mandat karny - jak można go zapłacić?

Gdzie i w jaki sposób można zapłacić za mandat za wykroczenie drogowe? Kierowcy mają do wyboru kilka opcji:

  • Zapłacenie mandatu na miejscu zdarzenia gotówką.
  • Jeśli nie mają przy sobie gotówki, mogą zapłacić kartą lub nawet BLIKiem.
  • Płatność przez internet w ciągu 7 dni od zdarzenia.
  • Zlecenie przelewu na poczcie (także w ciągu 7 dni).

Obecnie mało kto posiada przy sobie większą ilość gotówki. Nie każdy też chce tracić czas w kolejkach na poczcie i dodatkowo płacić opłatę manipulacyjną za zlecenie przelewu. Dlatego najczęściej wybieraną opcją zapłacenia mandatu jest przelew. Na początku 2018 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia dotycząca płatności bezgotówkowych, która jeszcze bardziej ułatwia życie kierowcom:

“Grzywna nałożona mandatem karnym, o którym mowa w § 1 pkt 1 i 2, może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń. Grzywnę uważa się za uiszczoną z chwilą potwierdzenia dokonania płatności uzyskanego z urządzenia do autoryzacji rozliczeń.”.

Dzięki tej nowelizacji za mandat można zapłacić kartą na miejscu zdarzenia. Ponadto od lutego 2018 roku w każdym radiowozie powinien być terminal płatniczy. Ważne! Można wybrać tylko jeden sposób zapłaty. Nie można opłacić części mandatu gotówką, a części kartą.

Jak zapłacić za mandat przez internet?

To bardzo proste. Obecnie większość osób posiada konto w banku. Wystarczy się do niego zalogować, a następnie wybrać opcję “nowy przelew” i jego rodzaj - “przelew do urzędu skarbowego”. Należy zaznaczyć typ formularza “mandaty”, a potem wypełnić dane Urzędu Skarbowego w Opolu (jeśli nie wygenerują się automatycznie). Dlaczego właśnie ten urząd? Ponieważ od 1 stycznia 2016 roku wszystkie wpłaty z tytułu grzywien nałożonych mandatem karnym mają być kierowane na rachunek Pierwszego Urzędu Skarbowego.

Podczas płatności wymagany będzie identyfikator - to twój numer PESEL. Potem wystarczy wpisać kwotę mandatu oraz jego numer i serię (w polu z identyfikatorem zobowiązania). Na koniec trzeba zatwierdzić płatność. Istnieje możliwość rozłożenia mandatu na raty, ale trzeba najpierw złożyć specjalny wniosek (nie można samemu ustalić rat).

Ile mam dni na zapłacenie mandatu?

Mandaty kredytowane należy opłacić od razu lub w ciągu 7 dni od ich otrzymania. Jeśli jednak zapomnisz o płatności, czekają cię konsekwencje. Właściwy organ wystawi tytuł wykonawczy, a wtedy sprawę przejmie urząd skarbowy, który może np. ściągnąć grzywnę z nadpłaty podatku dochodowego ukaranego mandatem kierowcy.

Gdy nie będzie to możliwe, urząd może zająć inne źródła dochodu w określonej wysokości. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę jest to 60% miesięcznego wynagrodzenia. Oczywiście nie stanie się to, gdy spóźnisz się z zapłata jeden czy dwa dni. Jednak im bardziej zwlekasz, tym bardziej prawdopodobne, że urząd skarbowy sam zajmie się twoją sprawą.

Jaki jest najlepszy sposób na płacenie mandatu?

Taki, który jest dla ciebie najwygodniejszy. Możliwość płatności bezgotówkowych na miejscu z pewnością jest ogromną wygodą. Większość osób posiada przy sobie kartę oraz telefon w czasie jazdy, więc mogą od razu z tego skorzystać podczas niefortunnego zatrzymania.

W przypadku mandatów z fotoradaru najszybszym sposobem będzie zapłacenie grzywny przez internet. Warto pamiętać, że podczas jazdy nie tylko kierowca może zostać ukarany. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest nawet mandat dla pasażera samochodu.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami