Co musisz wiedzieć o assistance za granicą?

Assistance za granicą

Assistance jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia, zapewniającego osobie ubezpieczonej pomoc – techniczną, medyczną, informacyjną. Jak wygląda kwestia assistance za granicą? Czy wyjeżdżając na wakacje musimy posiadać takie ubezpieczenie? Czy warto je dokupić, jeśli nie mamy? Sprawdzamy!

Assistance samochodowe to wsparcie dla kierowcy na wypadek awarii, wypadku czy innego zdarzenia drogowego. W przeciwieństwie do innych ubezpieczeń, np. OC czy AC, assistance zgodnie ze znaczeniem swojej nazwy (pomoc, ratunek), opiera się na świadczeniu niepieniężnym.

W ramach assistance możemy skorzystać z holowania, naprawy na miejscu (jeśli jest możliwa), wymiany koła, ale także wsparcia tłumacza, jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, organizacji noclegu, w razie awarii auta, czy innych form pomocy szczegółowo określonych w OWU.

Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym i w przeciwieństwie do OC, które ma wszędzie ten sam zakres, może się znacząco różnić nie tylko jeśli chodzi o ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych, ale nawet w ramach jednego towarzystwa.

Inny zakres będzie miało mini assistance dodawane gratis do OC, inny assistance pełne. Kwestie te warto każdorazowo sprawdzić przed zakupem produktu.

Wyjazd za granicę a assistance

Assistance bardzo przydaje się szczególnie w podróży. O ile poruszając się po mieście, jesteśmy w stanie szybko zareagować na usterki, a koszty drobnych napraw nie przyprawią zwykle o ból głowy, o tyle już w przypadku dalszych podróży, szczególnie tych zagranicznych, wyjazd bez wsparcia assistance może okazać się bardzo ryzykownym przedsięwzięciem.

Jakie są koszty pomocy drogowej, napraw w niektórych krajach europejskich?

 • Holowanie do najbliższego serwisu to zwykle koszt od 100 do nawet 300 euro. Najtaniej będzie w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, bardzo drogo będzie w Niemczech, Austrii lub we Francji.
 • Drobna naprawa na miejscu zdarzenia - podładowanie akumulatora, wymiana koła, może kosztować od 100 do 200 euro.
 • Jeśli auto zaliczy większą usterkę, koszt naprawy będzie prawdopodobnie również dużo wyższy niż w Polsce. Z bardzo wysokimi kosztami naprawy warto liczyć się we Francji, Szwajcarii czy w krajach skandynawskich.

Dlatego jadąc na wakacje lub podróżując służbowo po Europie, warto posiadać dobre assistance, które zadziała także za granicą. Taka ochrona zabezpieczy nas przed niespodziewanymi kosztami.

Assistance Europa - na co zwrócić uwagę?

Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, czy możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, a jeśli tak, jaki jest zakres ubezpieczenia, które posiadamy.

 • Jeśli otrzymałeś assistance do OC dokładnie przestudiuj zakres takiej polisy. Z dużym prawdopodobieństwem będzie ona przydatna tylko na terenie Polski. OC oczywiście jest ważne w całej Europie, ale samo assistance może nie działać poza granicami kraju. Jeśli assistance działa za granicą sprawdź limity holowania (do ilu kilometrów) i możliwy zakres pomocy.
 • Jeśli nie posiadamy assistance lub jego zakres jest niewystarczający, warto kupić nową polisę oraz zabezpieczyć pomoc ubezpieczyciela w razie wypadku i awarii.

Co powinno zawierać dobre assistance za granicę?

Zwyczajowo, assistance za granicą zawiera pomoc w wyszczególnionych krajach (lub np. na terytorium UE), holowanie, pomoc w razie awarii i wypadku.

Inne świadczenia, które dobrze mieć w assistance za granicę to także:

 • dostarczenie paliwa - taka usługa może być wbrew pozorom bardzo droga, a odległości między stacjami na autostradzie wynosić kilkadziesiąt kilometrów;
 • wymiana koła, pomoc w razie awarii akumulatora;
 • samochód zastępczy na okres naprawy;
 • organizacja i opłacenie transportu do domu lub celu podróży, jeśli zachodzi taka konieczność;
 • pomoc konsultanta lub tłumacza w kraju zdarzenia;
 • organizacja i opłacenie noclegów na miejscu zdarzenia, jeśli nie możemy kontynuować podróży.

Najlepsze oferty assistance za granicę zawierają:

 • limit holowania w wysokości nawet 1000 km lub do miejsca zamieszkania/ bez limitu – takie rozwiązanie pozwoli nam np. przetransportować auto z Francji do Polski, jeśli naprawa na miejscu nie będzie opłacalna;
 • organizację opieki nad dziećmi w razie wypadku i sytuacji, w której opiekunowie ucierpieli;
 • pojazd zastępczy na cały okres pobytu za granicą (zwykle do dwóch tygodni).

Assistance na cały rok czy krótkoterminowe?

Jeśli akurat planujesz urlop i zorientowałeś się, że nie posiadasz assistance, które byłoby wsparciem za granicą, możesz rozważyć zakup assistance krótkoterminowego, ważnego przez miesiąc lub tylko w trakcie trwania Twojej podróży.

Takie oferty znajdziesz w ofercie wielu towarzystw, cena będzie zależała od ilości dni ochrony, zakresu ubezpieczenia i krajów, do których się udajesz.

Jeśli podróżujesz za granicę sporadycznie, raz lub dwa razy w roku, taka oferta może być dla Ciebie korzystna. Przy częstszych podróżach warto jednak pomyśleć o assistance na cały rok. Z pewnością taka oferta będzie tańsza niż assistance krótkoterminowe kupowane kilka razy w czasie trwania roku polisowego.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie