Co musisz wiedzieć o assistance za granicą?

Assistance jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia, zapewniającego osobie ubezpieczonej pomoc – techniczną, medyczną, informacyjną. Jak wygląda kwestia assistance za granicą? Czy wyjeżdżając na wakacje musimy posiadać takie ubezpieczenie? Czy warto je dokupić, jeśli nie mamy? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co daje assistance za granicą?
 2. Na co zwrócić uwagę w zakresie assistance na terenie Europy?
 3. Jakie świadczenia powinno zawierać dobre assistance?
 4. Co bardziej się opłaca - krótkoterminowe czy całoroczne assistance?

Assistance samochodowe to wsparcie dla kierowcy na wypadek awarii, wypadku czy innego zdarzenia drogowego. W przeciwieństwie do innych ubezpieczeń, np. OC czy AC, assistance zgodnie ze znaczeniem swojej nazwy (pomoc, ratunek), opiera się na świadczeniu niepieniężnym.

W ramach assistance możemy skorzystać z holowania, naprawy na miejscu (jeśli jest możliwa), wymiany koła, ale także wsparcia tłumacza, jeśli do zdarzenia dojdzie za granicą, organizacji noclegu, w razie awarii auta, czy innych form pomocy szczegółowo określonych w OWU.

Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym i w przeciwieństwie do OC, które ma wszędzie ten sam zakres, może się znacząco różnić nie tylko jeśli chodzi o ofertę różnych towarzystw ubezpieczeniowych, ale nawet w ramach jednego towarzystwa.

Inny zakres będzie miało mini assistance dodawane gratis do OC, inny assistance pełne. Kwestie te warto każdorazowo sprawdzić przed zakupem produktu.

Wyjazd za granicę a assistance

Assistance bardzo przydaje się szczególnie w podróży. O ile poruszając się po mieście, jesteśmy w stanie szybko zareagować na usterki, a koszty drobnych napraw nie przyprawią zwykle o ból głowy, o tyle już w przypadku dalszych podróży, szczególnie tych zagranicznych, wyjazd bez wsparcia assistance może okazać się bardzo ryzykownym przedsięwzięciem.

Jakie są koszty pomocy drogowej, napraw w niektórych krajach europejskich?

 • Holowanie do najbliższego serwisu to zwykle koszt od 100 do nawet 300 euro. Najtaniej będzie w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, bardzo drogo będzie w Niemczech, Austrii lub we Francji.
 • Drobna naprawa na miejscu zdarzenia - podładowanie akumulatora, wymiana koła, może kosztować od 100 do 200 euro.
 • Jeśli auto zaliczy większą usterkę, koszt naprawy będzie prawdopodobnie również dużo wyższy niż w Polsce. Z bardzo wysokimi kosztami naprawy warto liczyć się we Francji, Szwajcarii czy w krajach skandynawskich.

Dlatego jadąc na wakacje lub podróżując służbowo po Europie, warto posiadać dobre assistance, które zadziała także za granicą. Taka ochrona zabezpieczy nas przed niespodziewanymi kosztami.

Assistance Europa - na co zwrócić uwagę?

Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, czy możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, a jeśli tak, jaki jest zakres ubezpieczenia, które posiadamy.

 • Jeśli otrzymałeś assistance do OC dokładnie przestudiuj zakres takiej polisy. Z dużym prawdopodobieństwem będzie ona przydatna tylko na terenie Polski. OC oczywiście jest ważne w całej Europie, ale samo assistance może nie działać poza granicami kraju. Jeśli assistance działa za granicą sprawdź limity holowania (do ilu kilometrów) i możliwy zakres pomocy.
 • Jeśli nie posiadamy assistance lub jego zakres jest niewystarczający, warto kupić nową polisę oraz zabezpieczyć pomoc ubezpieczyciela w razie wypadku i awarii.

Co powinno zawierać dobre assistance za granicę?

Zwyczajowo, assistance za granicą zawiera pomoc w wyszczególnionych krajach (lub np. na terytorium UE), holowanie, pomoc w razie awarii i wypadku.

Inne świadczenia, które dobrze mieć w assistance za granicę to także:

 • dostarczenie paliwa - taka usługa może być wbrew pozorom bardzo droga, a odległości między stacjami na autostradzie wynosić kilkadziesiąt kilometrów;
 • wymiana koła, pomoc w razie awarii akumulatora;
 • samochód zastępczy na okres naprawy;
 • organizacja i opłacenie transportu do domu lub celu podróży, jeśli zachodzi taka konieczność;
 • pomoc konsultanta lub tłumacza w kraju zdarzenia;
 • organizacja i opłacenie noclegów na miejscu zdarzenia, jeśli nie możemy kontynuować podróży.

Najlepsze oferty assistance za granicę zawierają:

 • limit holowania w wysokości nawet 1000 km lub do miejsca zamieszkania/ bez limitu – takie rozwiązanie pozwoli nam np. przetransportować auto z Francji do Polski, jeśli naprawa na miejscu nie będzie opłacalna;
 • organizację opieki nad dziećmi w razie wypadku i sytuacji, w której opiekunowie ucierpieli;
 • pojazd zastępczy na cały okres pobytu za granicą (zwykle do dwóch tygodni).

Assistance na cały rok czy krótkoterminowe?

Jeśli akurat planujesz urlop i zorientowałeś się, że nie posiadasz assistance, które byłoby wsparciem za granicą, możesz rozważyć zakup assistance krótkoterminowego, ważnego przez miesiąc lub tylko w trakcie trwania Twojej podróży.

Takie oferty znajdziesz w ofercie wielu towarzystw, cena będzie zależała od ilości dni ochrony, zakresu ubezpieczenia i krajów, do których się udajesz.

Jeśli podróżujesz za granicę sporadycznie, raz lub dwa razy w roku, taka oferta może być dla Ciebie korzystna. Przy częstszych podróżach warto jednak pomyśleć o assistance na cały rok. Z pewnością taka oferta będzie tańsza niż assistance krótkoterminowe kupowane kilka razy w czasie trwania roku polisowego.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami