Zgubiony bagaż: co zrobić, gdy zaginie bagaż na lotnisku?

Co zrobić w sytuacji, w której my sami dolecieliśmy do portu docelowego, ale nasze bagaż już nie? Niezbędne będzie zgłoszenie się do Biura Bagażu Zagubionego oraz wypełnienie odpowiednich dokumentów. Jeśli mamy szczęście, nasz bagaż znajdzie się w miarę szybko. Jednak im dłużej na niego czekamy, tym większa szansa, że już nigdy go nie zobaczymy. Co robić, gdy przewoźnik zgubi naszą walizkę i nie ma żadnej opcji na jej odzyskanie? I ile wynosi wysokość odszkodowania za opóźniony oraz zgubiony bagaż?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. W jaki sposób odebrać i ile czasu czeka się na bagaż na lotnisku?
  2. Co zrobić, gdy zgubimy bagaż?
  3. Czy można otrzymać odszkodowanie za zgubiony bagaż?
  4. Jak ograniczyć ryzyko zgubienia lub uszkodzenia bagażu na lotnisku?

Jak odebrać i ile się czeka na bagaż na lotnisku?

Pierwsza podróż samolotem zawsze jest stresująca - nie tylko z powodu samego lotu, ale także z powodu braku doświadczenia w tym, jak się zachować na lotnisku. Na szczęście lotniska posiadają bardzo dokładnie opisane strefy, a obsługa w razie wątpliwości jest w stanie skierować podróżnych we właściwe miejsce. Po przybyciu na miejsce należy nadać bagaż - przy czym jeszcze przed pakowaniem trzeba się zapoznać z regulaminem lotniska (co można, a czego nie można przewozić).

Przedmioty uznawane za niebezpieczne bądź nielegalne nie przejdą odprawy, a każdy bagaż jest prześwietlany przed przewiezieniem go na pokład samolotu. W momencie nadania bagażu tracimy go z oczu, a resztą zajmuje się przewoźnik. Swoje rzeczy odbieramy dopiero po przylocie w hali przylotów. Po wyjściu z samolotu wystarczy udać się do określonej hali z taśmami, na które wyładowywane są bagaże pasażerów. Łatwo sprawdzić, do jakiej hali należy się udać - informacje o tym, gdzie pasażerowie wybranego lotu mogą odebrać rzeczy znajduje się na elektronicznych tablicach.

Od momentu wylądowania na bagaż czeka się zazwyczaj ok. 45 minut (chyba że nastąpi opóźnienie - wtedy informacja o tym oraz o czasie oczekiwania znajdzie się na tablicy). Zdarza się jednak tak, że nawet gdy trafimy na właściwą halę i odczekamy wystarczającą ilość czasu, to na taśmie nie znajdziemy swojego bagażu. Jeśli wszyscy inni odbiorą swoje rzeczy, a na taśmie ciągle nie widać naszej walizki, to może to oznaczać, że mamy do czynienia z zagubionym bagażem na lotnisku.

Zgubiony bagaż na lotnisku - co robić?

Jeśli na taśmie nie ma twojego bagażu, skieruj się do Biura Bagażu Zagubionego. Znajdziesz je w strefie pasażerskiej. Następnie zgłoś zaginięcie bagażu - obsługa lotniska poda ci odpowiednie formularze oraz wyjaśni całą procedurę. Do zgłoszenia zaginięcia bagażu będą potrzebne: odcinek karty pokładowej, dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz kwit świadczący o nadaniu bagażu.

Po sporządzeniu protokołu cała procedura pozostaje w rękach obsługi. Niektórzy przewoźnicy udostępniają podróżnym zestaw survival kit na czas oczekiwania na zaginiony bagaż. Znajdują się w nim artykuły higieniczne oraz podstawowe ubrania (bielizna, koszulka). Część przewoźników zamiast tego proponuje podróżnym kupno niezbędnych artykułów na własną rękę, a następnie zwrot za poniesione wydatki. W tej sytuacji niezbędne jest zbieranie wszystkich paragonów.

Obowiązują też limity finansowe, zazwyczaj to 100 euro lub 100 dolarów. Jeśli przewoźnik odnajdzie twój bagaż, będziesz mieć możliwość odbioru go na wyznaczonym lotnisku lub zostanie on do ciebie nadany, np. do hotelu, w którym przebywasz (zależnie od regulaminu). Jeżeli bagaż przepadnie na dobre, możesz ubiegać się o odszkodowanie od przewoźnika. Dokładny opis całej procedury znajdziesz w regulaminie linii lotniczych (“warunki przewozu”). W tych zapisach znajduje się m.in. maksymalna wysokość odpowiedzialności finansowej przewoźnika za bagaże.

Odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku

Rekompensatę za zgubiony bagaż możemy otrzymać na dwa sposoby:

  • Składając reklamację u przewoźnika.
  • Zgłaszając się do swojego ubezpieczyciela - jeśli przed wyjazdem wykupiliśmy ubezpieczenie turystyczne wraz z ubezpieczeniem bagażu.

Ubezpieczenie bagażu nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, ponieważ zapewnia odszkodowanie w znacznie bardziej satysfakcjonującym zakresie niż odszkodowanie, jakie być może uzyskamy od przewoźnika.

Jeśli wykupimy dedykowane ubezpieczenie turystyczne, to do ubezpieczyciela zgłaszamy się w momencie, w którym jesteśmy pewni, że nie uda nam się odzyskać już swojego bagażu. Jako dowód sprawy przekazujemy kopię protokołu sporządzonego na lotnisku oraz inne wymagane dokumenty. W zależności od oferty można uzyskać także odszkodowanie za opóźniony bagaż. Tutaj będziemy musieli udowodnić, jakie konkretne szkody finansowe wyrządził nam brak bagażu w określonym czasie.

Ile wynosi wysokość odszkodowania za opóźniony lub zgubiony bagaż? To zależy od postanowień zawartych w regulaminie ubezpieczenia. Dlatego przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej należy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia.

Jak ograniczyć ryzyko zgubienia lub uszkodzenia bagażu na lotnisku?

Wbrew pozorom zagubiony czy zniszczony bagaż na lotnisku nie jest rzadkością. Zdarza się, że z powodu opóźnień czy różnego rodzaju zmian nasza walizka wyląduje w innym porcie niż my. Czasem jej zawartość zostanie zniszczona, ponieważ obsługa lotniska - nie ma co ukrywać - nie obchodzi się zbyt delikatnie z bagażami. W większości przypadków są one po prostu rzucane najpierw do samochodu, a potem do do luku bagażowego, ponieważ tak jest szybciej.

Obsługa lotniska po prostu nie ma czasu na to, aby delikatnie układać walizki jedna po drugiej. Dlatego większość doświadczonych pasażerów już na etapie pakowania myśli o tym, jak zabezpieczyć swój bagaż przed takimi zdarzeniami. Jest to szczególnie ważne, jeśli w środku przewozimy delikatne przedmioty (np. laptopa). Rzeczy, które mogą się zniszczyć lub stłuc, należy zabezpieczyć dodatkowymi warstwami (np. ubraniami czy folią bąbelkową).

Samą walizkę można owinąć streczem, co zwiększa prawdopodobieństwo, że nawet podczas uszkodzenia materiału przedmioty umieszczone w środku nie zaczną wypadać. Część podróżnych radzi, aby nie kupować zbyt drogo wyglądających walizek, ponieważ zmniejsza to ryzyko kradzieży. Dodatkowo kolorowe walizki łatwiej jest wypatrzyć na taśmie w hali, dlatego zawsze warto oznaczyć swój bagaż w nietypowy sposób. Większość osób przyczepia do uchwytów kolorowe tasiemki.

Na zewnątrz walizki można umieścić etykietę z danymi osobowymi oraz numerem kontaktowym. Z kolei przed zamknięciem bagażu warto zrobić zdjęcie jego zawartości - pomoże to w sytuacji, w której trzeba będzie zgłosić do ubezpieczyciela, co dokładnie nam zaginęło.

Skontaktuj się z nami