Jakie ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na wakacje?

źródło: https://www.freepik.com

Twoje dziecko jedzie na kolonię, obóz, zieloną szkołę lub inny zorganizowany wyjazd? Chociaż dla niego to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy, to ty powinieneś zadbać o jego bezpieczeństwo. Jedną z metod jest wykupienie ubezpieczenie turystycznego dla dziecka. Organizator wyjazdu powinien mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenia organizatora turystyki. Oprócz tego możesz wyrobić dziecku kartę EKUZ oraz wykupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy ubezpieczenie organizatora turystyki wystarczy jako ubezpieczenie wakacyjne dla dziecka?
  2. Jak się sprawdza EKUZ jako dodatkowe ubezpieczenie na wakacje dziecka?
  3. Czym jest indywidualne turystyczne ubezpieczenie dla dziecka na wakacje?
  4. Ile kosztuje ubezpieczenie organizatora turystyki, a ile indywidualna polisa na wakacje?

Ubezpieczenie wakacyjne dla dziecka - czy ubezpieczenie organizatora turystyki wystarczy?

Zdecydowanie nie! Chociaż jest to tania i obowiązkowa forma ubezpieczenia dziecka na wakacje, to nie powinno opierać się na niej bezpieczeństwa swojej pociechy. Jak podaje serwis Infor.pl, “Każdy organizator turystyki zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia na rzecz swoich klientów albo umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej zapewniającej pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju.” To oznacza, że w kosztach kolonii lub zielonej szkoły zawarta jest ochrona ubezpieczeniowa dla każdego dziecka.

Ubezpieczenie organizatora turystyki to polisa grupowa, która zawiera w sobie tylko podstawowe pakiety od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia. Są to jednak minimalne, wymagane prawne zakresu ochrony, o które organizator wycieczki musi zadbać.

Istnieje więc duża szansa, że w większości sytuacji nie otrzymamy odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek. Nie zmienia to oczywiście faktu, że takie ubezpieczenie i tak trzeba wykupić - zazwyczaj jest to jeden z warunków wyjazdu dziecka na kolonię albo inny zorganizowany wyjazd. Mimo tego nie powinno się opierać bezpieczeństwa najmłodszych tylko na ubezpieczeniu organizatora turystyki, tym bardziej, że coraz częściej wysyłamy dzieci za granicę.

EKUZ dla dziecka - dodatkowe ubezpieczenie na wakacje

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który można bezpłatnie wyrobić we właściwym wojewódzkim oddziale NFZ lub przez internet. W przypadku osób niepełnoletnich wniosek o wydanie karty składają rodzice lub opiekunowie prawni. Dzięki posiadaniu karty EKUZ dzieci są upoważnione do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych za granicą (a coraz więcej kolonii organizowanych jest w różnych krajach Unii Europejskiej).

Dzięki tej karcie nie musimy martwić się o koszty leczenia dziecka, jednak warto podkreślić, że jest to pomoc w ograniczonym zakresie. Na kartę będą dostępne tylko te usługi, które są bezpłatne również dla obywateli danego kraju. W pozostałych przypadkach trzeba będzie dopłacić.

Karta EKUZ nie jest obowiązkowa, ale bardzo pomaga podczas wszelkich kłopotów zdrowotnych w obcym kraju. Co ważne, jej zakres nie obowiązuje kosztów ratownictwa medycznego oraz transportu. Dlatego jeśli wyjazd wakacyjny dla dziecka odbywa się np. w górach, to tym bardziej warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Indywidualne turystyczne ubezpieczenie dla dziecka na wakacje

Taka polisa na wyjazd wakacyjny dla dziecka zawiera w sobie ubezpieczenie NNW oraz koszty leczenia (KL). W zależności od oferty może też obejmować OC w życiu w prywatnym, czyli ochronę finansową na wypadek, gdyby nasze dziecko dokonało szkody osobowej lub materialnej.

Warto także rozszerzyć polisę o ochronę bagażu na wypadek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia, a także pakiet assistance. Taki pakiet zapewnia m.in. wsparcie prawne, informacyjne, medyczne dla dziecka i rodziców. To bardzo przydatne w obcych krajach, w których często nie wiemy, jak powinniśmy zacząć działać w przypadku konkretnych problemów.

Rodzice, którzy chcą mieć pewność kompleksowej ochrony dziecka, zawsze powinni dokupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Koszt takiej polisy jest niewielki, a jednocześnie daje pewność, że dziecko podczas wyjazdu jest chronione w najlepszy możliwy sposób. Wszystkich sytuacji nie przewidzimy - ale z dobrym ubezpieczeniem na większość możemy się przygotować. Dodatkowo, aby zwiększyć swój spokój ducha, przed wypuszczeniem dziecka na kolonię zawsze należy sprawdzić referencje organizatora oraz wynajętej przez niego firmy przewozowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie organizatora turystyki, a ile indywidualna polisa na wakacje?

Dla rodzica to koszt średnio kilku złotych na dzień. Zazwyczaj jest on już zawarty w cenie całego wyjazdu. Z kolei indywidualne ubezpieczenie turystyczne dla dziecka może kosztować już od 2,5 zł za dzień. Może też kosztować znacznie więcej - do 20-30 zł za dzień. Wszystko zależy od jego zakresu oraz kraju docelowego. Im dalej od domu, tym drożej. Najwięcej zapłacimy za ubezpieczenia dziecka na wakacje w tzw. krajach egzotycznych, gdzie panuje zwiększone ryzyko konkretnych chorób.

Mimo tego indywidualna polisa wakacyjna dla najmłodszych nie jest niczym drogim i warto w nią zainwestować. Takie ubezpieczenie można kupić przez internet lub u agenta ubezpieczeniowego. Wystarczy podać odpowiednie dane, a nawet tego samego dnia podpiszemy umowę ubezpieczeniową i otrzymamy niezbędne dokumenty mailem. Warto jednak to zrobić nieco wcześniej niż na ostatni moment. Otrzymane dokumenty należy wydrukować albo zapisać w telefonie/tablecie dziecka - tak, aby zawsze miało przy sobie potwierdzenie, że jest ubezpieczone.

Ubezpieczenie turystyczne Zapewnij dziecku ochronę podczas podróży zagranicznych
Skontaktuj się z nami