Ubezpieczenie NNW dla sportowców - jakie wybrać?

Sport to zdrowie… i ryzyko. Dlatego każdy, kto regularnie uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną, powinien pomyśleć o ubezpieczeniu sportowym NNW. To polisa, która zapewni nam odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu podczas ćwiczeń albo zawodów. Aby kupić ubezpieczenie dla sportowców, nie trzeba być profesjonalistą. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie na zawody sportowe oraz polisę sportową na co dzień.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Dla kogo jest ubezpieczenie sportowe i co obejmuje?
  2. Jak wygląda ubezpieczenie sportowców ekstremalnych?
  3. Jakie są wyłączenia odpowiedzialności w umowie ubezpieczenia sportowców?
  4. Kiedy sportowiec powinien na pewno wykupić ubezpieczenie NNW?
  5. Co wpływa na cenę ubezpieczenia sportowca?

Czym jest ubezpieczenie sportowe? Jakie sytuacje obejmuje?

Ubezpieczenie dla sportowców to dobrowolna polisa, którą można wykupić na okres od jednego dnia do 12 miesięcy. Chroni nas w momencie uprawiania sportu albo przez cały okres obowiązywania. Wszystko zależy od tego, czy kupujemy polisę z ograniczonym czy pełnym zakresem ubezpieczenia. Ubezpieczenie dla sportowców nie jest zarezerwowane tylko dla profesjonalistów. Amatorzy sportu, uprawiający daną aktywność rekreacyjnie także powinni przygotować się na sytuacje, w których łatwo mogą doznać uszczerbku na zdrowiu.

W końcu sport to zdrowie, ale jednocześnie naraża nas na zdarzenia, które normalnie nie miałyby miejsca. Przykładowo, jeśli uprawiamy jeździectwo, to podczas każdego treningu czy na zawodach jesteśmy narażeni na upadek z konia. Może się to wiązać z poważnymi obrażeniami, wymagającymi długotrwałego leczenia. Najpoważniejsze upadki kończą się, niestety, śmiercią. Każdy sport cechuje się swoimi własnymi zagrożeniami. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o ubezpieczeniu dla sportowców z NNW.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków najczęściej stanowi jeden z elementów ubezpieczenia sportowego pokrywającego m.in. koszty leczenia, transportu i ratownictwa. Gwarantuje wypłatę pieniędzy w razie uszkodzenia ciała lub śmierci poszkodowanego (wtedy pieniądze otrzymuje rodzina zmarłego). Ten rodzaj polisy polecany jest szczególnie osobom preferującym aktywny wypoczynek – zarówno amatorom sportu, jak i osobom ćwiczącym zawodowo oraz wyczynowo. Ubezpieczenie NNW dla sportowców powinno mieć jednak w tym przypadku odpowiednio szeroki zakres ochrony. Warto także zadbać, by jego suma była jak najwyższa, ponieważ to m.in. od niej będzie zależała wysokość odszkodowania.

Ubezpieczenie dla sportowców… ekstremalnych - różnice

Podstawowa wersja ubezpieczenia sportowego obejmuje tylko standardowe sporty. Jeśli wykonujemy sporty uznawane za ekstremalne, czyli spadochroniarstwo, alpinizm, kolarstwo górskie albo nurkowanie, musimy rozszerzyć ubezpieczenie o te aktywności. Będzie wiązało się to z wyższą składką oraz jeszcze dłuższą niż zazwyczaj dokumentacją OWU.

Ważne! To, co zostanie uznane za sport ekstremalny, zależy od interpretacji Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Istnieją aktywności, które zwyczajowo określamy jako ekstremalne, ale za takie ćwiczenia może zostać uznane nawet narciarstwo. Wystarczy, że będziemy jeździć po nieoznakowanych stokach albo wykonywać akrobacje na snowboardzie. Nawet zwykłe chodzenie po górach bywa uznawane za sport ekstremalny, jeśli przekroczymy próg 2 000 - 2 500 tys. m n. p. m.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu dla sportowców

Nie każde zdarzenie, do którego dojdzie podczas uprawiania sportu, zostanie uznane za nieszczęśliwy wypadek. Tak jak w przypadku każdego ubezpieczenia, tak i w tym przypadku Towarzystwa Ubezpieczeniowe słusznie zostawiają sobie lukę, która chroni je od wyłudzeń odszkodowań. Lukę tę określamy jako listę wyłączeń odpowiedzialności.

Co zazwyczaj się na niej znajduje w przypadku NNW w ubezpieczeniu dla sportowców?

  • Wypadki, do których doszło po spożyciu alkoholu.
  • Zdarzenia, które miały miejsce po zażyciu środków odurzających.
  • Niebezpieczne sytuacje, do których doszło z powodu złego przygotowania do uprawiania sportu (brak kasku, odpowiedniego ubrania, innych zabezpieczeń).
  • Rażące niedbalstwo.
  • Prowadzenie pojazdu bez uprawnień (w przypadku pełnego ubezpieczenia, które ma działać nie tylko w momencie uprawiania sportu).
  • Udar, zawał, wylew krwi do mózgu, atak padaczki.
  • Następstwa chorób przewlekłych (chyba że rozszerzymy polisę o tę sytuację).

Co ciekawe, w przypadku niektórych sportów możemy rozszerzyć polisę o tzw. klauzulę alkoholową. Dotyczy to głównie jazdy na nartach. W tej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie NNW nawet jeśli do wypadku doszło po spożyciu alkoholu. Warunkiem jest nieprzekraczanie określonej w OWU ilości promili we krwi.

Ubezpieczenie NNW na zawody sportowe

Ubezpieczenie sportowe można wykupić tylko na jeden dzień, np. zawody sportowe. Taka oferta przydatna jest dla osób, które nie widzą potrzeby ochrony na co dzień, ale zawody traktują jako sytuację podwyższonego ryzyka. Jeśli podczas zawodów sportowych doznają kontuzji, która będzie trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania.

Taką polisę warto rozszerzyć o pakiet assistance, podobnie jak wszystkie ubezpieczenia, które wiążą się z wyjazdem z miejsca zamieszkania. Assistance to nie tylko pomoc medyczna, ale też całodobowa infolinia zapewniająca pomoc prawną i informację. Standardowo ubezpieczenia assistance dla sportowców zawierają w sobie takie elementy, jak zorganizowanie wizyty lekarskiej w domu poszkodowanego, a nawet organizację osoby pomagającej w prowadzeniu domu na czas leczenia.

Jeśli na co dzień nie jesteśmy ubezpieczeni, a jednak uprawiamy sport, to polisa na zawody sportowe będzie dobrym pomysłem. W końcu biegacze trailowi są narażeni na potknięcia, jeźdźcy na upadki, siatkarze na kontuzje rąk… Wszystkie te sytuacje warto przewidzieć - zwłaszcza że na zawodach działamy w stresie, więc łatwo jest popełnić błąd i zrobić sobie krzywdę.

Kiedy TU nie ubezpieczy nas na zawody sportowe?

Wszyscy ubezpieczyciele zawsze podkreślają, że nie ponoszą odpowiedzialności za uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło w wyniku działań wojennych. Dlatego jeśli impreza sportowa, na którą się wybieramy, odbywa się w kraju objętym wojną, konfliktami zbrojnymi czy protestami/ rozruchami - uważajmy. Każdy uszczerbek na zdrowiu, którego tam doznamy, nie będzie podlegał ubezpieczeniu (nawet jeśli zawody odbywają się w bezpiecznym miejscu).

Co wpływa na cenę ubezpieczenia sportowego?

Każdy sportowiec zapłaci inną składkę za ten sam zakres ubezpieczenia. Dlaczego? Ponieważ mamy dowolność wyboru (zgodnie z dostępnymi ofertami) sumy ubezpieczenia, czyli kwoty, jaką otrzymamy jako odszkodowanie w razie wypadku. Dodatkowo na cenę składki wypływa rodzaj wykonywanego przez nas sportu oraz jego poziom. Najmniej zapłacą sportowcy-amatorzy, ćwiczący aktywności niskiego ryzyka. Profesjonaliści jeżdżący konno bądź uprawiający sporty wodne zapłacą już więcej. Najwyższa składka przypada osobom, które uprawiają sporty ekstremalne.

Ważne są też wszystkie rozszerzenia. Każde dodatkowe ubezpieczenie poza NNW, czyli np. OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego albo assistance sprawią, że cena polisy wzrośnie. Z drugiej strony takie rozszerzenia zapewniają kompleksowe bezpieczeństwo. Zanim wybierzemy ubezpieczenie sportowe, przeanalizujmy dokładnie swoje potrzeby, a wszystko będzie jasne.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami