Jaki jest koszt ubezpieczenia psa?

Ubezpieczenie zdrowotne dla psa to nie fanaberia, a polisa, która może nas ochronić przed ogromnymi wydatkami. Ubezpieczenie może nam też pomóc w sytuacji, jeśli nasz pies kogoś pogryzie - wtedy odszkodowanie dla osoby poszkodowanej wypłaci ubezpieczyciel. Cena psiego ubezpieczenia może wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad 1 000 zł rocznie. Rozbieżności cenowe wynikają z sumy i zakresu ubezpieczenia, rasy psa oraz tego, czy w przeszłości bywał agresywny.

Z tej treści dowiesz się:

 1. Czy możliwy jest zakup ubezpieczenia dla psa?
 2. Co może obejmować takie ubezpieczenie?
 3. Ile kosztuje ubezpieczenie dla naszego pupila?
 4. Gdzie można wykupić polisę dla psa?
 5. Kiedy warto wykupić polisę dla naszego pupila?

Czy można ubezpieczyć psa?

Jak najbardziej! Pies oraz inne zwierzęta domowe mają dla swoich właścicieli ogromną wartość - i mowa tu nie tylko o cenie kupna zwierzęcia (w przypadku psa rasowego), ale przede wszystkim o przywiązaniu do niego. Większość osób traktuje psy jak członków rodziny, nic więc dziwnego, że chcą je chronić w każdej sytuacji.

Z tego powodu powstała usługa ubezpieczenia psa. W Polsce rzadko dostępna jest jako osobna polisa. Najczęściej znajdziemy ją jako element ubezpieczenia mieszkania albo OC w życiu prywatnym.

Każdy, kto chce ubezpieczyć psa, znajdzie następujące oferty Towarzystw Ubezpieczeniowych:

 • Ubezpieczenie weterynaryjne - osobna polisa pokrywająca koszty leczenia, wizyt u weterynarza, pobytu w klinice dla zwierząt, leków i opatrunków, uśpienia i kremacji.
 • OC na psa (zawarte w OC w życiu prywatnym) - polisa pokrywa wypłacenie odszkodowania dla zaatakowanej przez psa osoby. Ważne: cena tej polisy będzie wyższa, jeśli pies zaliczany jest do tzw. gatunków agresywnych (np. pit bull, rottweiler).
 • Ubezpieczenie NNW dla psa (zawarte w ubezpieczeniu na mieszkanie) - polisa, która traktuje zwierzę jako “element ruchomy” mieszkania. Jeśli pies ucierpi w razie pożaru, zalania, włamania z kradzieżą lub innych zdarzeń losowych, TU wypłaci poszkodowanemu właścicielowi odszkodowanie. Będzie ono zależało od wartości psa, uwzględnionej w sumie ubezpieczenia mienia ruchomego.
 • Dodatkowe usługi assistance dla psa (zawarte w innych ubezpieczeniach, zazwyczaj w polisie mieszkaniowej lub OC w życiu prywatnym) - obejmują one opiekę nad zwierzęciem w czasie hospitalizacji jego właściciela oraz zapewnienie mu opieki (hotelu dla psów lub osoby zajmującej się psem) na czas wyjazdu właściciela na wakacje.

Jak widać istnieje wiele możliwości ubezpieczenia psa. Taka usługa cieszy się popularnością wśród właścicieli psów rasowych, które kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie rzadziej ubezpieczenie dla psa wykupują osoby, które adoptują zwierzęta ze schronisk i innych miejsc. Od kilku lat świadomość właścicieli zwierząt w Polsce wzrasta, więc obecnie słowa “ubezpieczyć psa” nie dziwią tak jak kiedyś. Co więcej, teraz można ubezpieczyć nawet drobne zwierzęta, takie jak króliki i małe zwierzęta egzotyczne. Takie oferty są jednak rzadkością.

Co obejmuje ubezpieczenie dla psa?

Wszystko zależy od rodzaju ubezpieczenia oraz jego zakresu. OC dla psa obejmuje wszystkie sytuacje, w których ktoś może zostać skrzywdzony przez naszego pupila. Niestety nawet najłagodniejsze zwierzę może zaatakować, jeśli się czegoś wystraszy. Dlatego warto mieć OC na psa. Pogryzienie sąsiada, przechodnia, innego psa - zamiast pokrywać te koszty z własnej kieszeni, możemy opłacić je z polisy. Pamiętajmy, że każda pokrzywdzona osoba ma prawo ubiegać się od nas o zwrot kosztów leczenia, jeśli krzywda była spowodowana przez zwierzę znajdujące się pod naszą opieką.

Ubezpieczenie zdrowotne dla psa obejmuje wszystko, co wiąże się z leczeniem oraz badaniami. Ubezpieczyciel zwróci nam poniesione koszty wizyty u weterynarza, podanych leków czy operacji (sterylizacji kastracji itp.). W najgorszym przypadku ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty uśpienia pupila, kremacji, a nawet sekcji zwłok (jeśli chcemy sprawdzić, co było przyczyną zgonu).

Ubezpieczenie dla psa zawarte w polisie mieszkaniowej gwarantuje nam zwrot kosztów za wyrządzone przez niego szkody. Jeśli pies pogryzie nowe, kosztowne meble albo zniszczy instalację elektryczną przegryzając ważny kabel - możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Dodatkowo jeśli dojdzie do pożaru mieszkania, jego zalania czy też ktoś się włamie do naszego domu i skrzywdzi przy tym psa, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie. Wysokość rekompensaty będzie zależała od tego, czy zwierzę przeżyje i będzie wymagało leczenia czy też niestety zdechnie.

Dodatkowy pakiet assistance dla psa załatwi nam pomoc we wszystkich sytuacjach, w których nie będziemy mogli opiekować się swoim pupilem. Wyjazd na wakacje? Koszty hotelu pokryje ubezpieczyciel. Pobyt w szpitalu? Kompleksową opiekę nad psem musi załatwić Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Oczywiście zakres wszystkich ubezpieczeń dla psa zależy od wykupionej przez nas oferty.

Ubezpieczenie psa - cena. Ile kosztuje polisa dla zwierząt?

Osobna, dedykowana dla psa polisa weterynaryjna kosztuje od ok. 60 do nawet 1200 złotych rocznie. Istnieje możliwość wzięcia jej na raty - wtedy miesięczna składka zależy od sumy i zakresu ubezpieczenia. Najtańsze ubezpieczenia zdrowotne dla psa kupimy już od 30 złotych miesięcznie albo 60 zł rocznie. Pamiętajmy jednak, że najtańsze polisy zdrowotne mają bardzo ograniczony zakres. Z reguły obejmują maksymalnie dwa zdarzenia/dwie wizyty u weterynarza w ciągu roku.

Ubezpieczenie OC dla psa w życiu prywatnym to zazwyczaj koszt do kilkudziesięciu złotych rocznie. Cena takiej polisy zawsze zawierana jest jako jeden z elementów kosztu polisy OC w życiu prywatnym. OC na psa można wykupić już od 6 zł za miesiąc. Natomiast ubezpieczenie psa zawarte w polisie mieszkaniowej to koszt ok. 100 - 300 zł rocznie. Na rynku można znaleźć oferty, które zawierają w sobie pakiet ubezpieczenia weterynaryjnego, OC na psa oraz pakiety assistance. Takie oferty są jednak najdroższe.

Co wpływa na cenę polisy?

 • Suma ubezpieczenia.
 • Zakres.
 • Rasa psa (jeśli pies należy do tzw. agresywnych ras, zapłacimy więcej - podobnie w przypadku psów rasowych - są bardziej narażone na wady genetyczne).
 • To, czy wcześniej pies przejawiał zachowania agresywne (czy już kogoś zaatakował).
 • Obecny stan zdrowia pupila oraz przebyte choroby.
 • Aktualność szczepień itp.

Jak i gdzie można kupić ubezpieczenie zdrowotne oraz OC dla psa?

Ubezpieczenie weterynaryjne można kupić jako osobny produkt u wybranych ubezpieczycieli. Inne polisy znajdziemy w rozbudowanych ofertach Towarzystw Ubezpieczeniowych. Konieczne będzie sprawdzenie, która polisa na mieszkanie oraz które OC w życiu prywatnym obejmują także psy i koty.

Ubezpieczenie psa można kupić przez internet, podobnie jak wszystkie inne polisy. Może też kupić je stacjonarnie, w oddziale Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W obu przypadkach jest to szybki proces, który gwarantuje nam ochronę naszego pupila.

Czy warto jest ubezpieczać psa?

Każdy, kto kiedykolwiek musiał zapłacić za wizytę u weterynarza wie, jak duże potrafią to być koszty! Samo wejście do gabinetu i uzyskanie porady to koszt średnio 100 zł. Za USG zapłacimy ok. 300 zł, RTG - 400-500 zł, a za badanie krwi wersji rozszerzonej ok. 200-300 zł. Jeśli konieczna będzie operacja oraz długotrwałe leczenie, musimy szykować się na koszty powyżej 1 000 zł.

Pamiętajmy też, że psy rasowe są bardziej narażone na choroby niż zwykłe kundelki. Wynika to z faktu, że przez stulecia dane rasy hodowane były w tzw. czystości rasowej, aby jak najbardziej uwypuklić ich unikalne cechy. Obecnie “ceną” idealnie spłaszczonych nosów, opadających uszu i długich kręgosłupów są liczne wady genetyczne, wpływające na zdrowie psów.

To wszystko sprawia, że warto ubezpieczyć psa. Nie każdego stać na natychmiastowe zapłacenie za drogie leczenie zwierzęcia. Polisa dla psa skutecznie rozwiązuje ten problem. Warto jednak zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności w OWU. Znajdziemy tam sytuacje, w których ubezpieczenie psa nie zadziała. Trzeba mieć to na uwadze.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami