Ubezpieczenie mieszkania Poznań: tańsze niż w stolicy?

źródło: pixabay.com

Poznań z całą pewnością zalicza się do grupy krajowych metropolii. To ważne pod względem historycznym oraz gospodarczym miasto od pewnego czasu traci mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że spora część z nich po prostu przenosi się do powiatu poznańskiego. Okolice Poznania są jedną z najszybciej rozwijających się demograficznie części kraju. Sam Poznań wciąż pozostaje natomiast ważnym rynkiem mieszkaniowym, gdzie sporo budują deweloperzy. Dane Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wskazują, że wówczas na terenie Poznania znajdowało się około 288 000 lokali oraz domów. To piąty największy wynik w Polsce. Nie powinien zatem dziwić fakt, że ubezpieczenie mieszkania z Poznania (ubezpieczenie mieszkania Poznań) to temat często poruszany w Internecie. Postanowiliśmy sprawdzić, czy polisa chroniąca typowe poznańskie lokum będzie tańsza niż porównywalne ubezpieczenie mieszkania z Warszawy, Krakowa lub Wrocławia.

Poznańskie „M” są nieco tańsze niż np. wrocławskie i krakowskie

Na wstępie warto przypomnieć, że nasz cykl artykułów odpowiadających na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania obejmuje różne krajowe miasta. W przypadku każdego z nich, bierzemy pod uwagę polisę, która chroni przeciętny używany lokal o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2022 r. wskazują, że wówczas takie lokum z Poznania przeciętnie sprzedawano za cenę 8050 zł/mkw. To stawka niewysoka w porównaniu chociażby do wyników dotyczących Krakowa (11 037 zł/mkw.) oraz Wrocławia (10 178 zł/mkw.). Poznańskie używane mieszkania od lat są wyraźnie tańsze niż te z oferty rynku pierwotnego. Dlatego ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego kupionego w Poznaniu zwykle cechuje się wyższą składką.

Wspomnianą średnią cenę 1 mkw. poznańskiego używanego mieszkania (8050 zł) przyjęliśmy obliczając wartość przykładowego lokum, dla którego właściciel chce wykupić roczną ochronę. Ten lokal o powierzchni 50 mkw. znajduje się w zachodniej części osiedla Winogrady (kod pocztowy: 61 - 686). Właściciel mieszkania pochodzącego z 2000 r. zamieszkuje je razem z żoną i córką. Lokal znajdujący się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku służy tylko do celów prywatnych. Przykładowe mieszkanie z Winogradów posiada drzwi antywłamaniowe i domofon. W tym lokalu nigdy nie miały miejsca poważne szkody. Lokum jest ubezpieczane po raz pierwszy, a jego właściciel (40 lat) opłaci składkę za ubezpieczenie mieszkania jednorazowo - u sprawdzonego agenta ubezpieczeniowego, który pomagał wcześniej wybrać OC dla kierowców.

Ubezpieczenie mieszkania Poznań bywa tańsze niż w Warszawie

Niższe ceny 1 mkw. poznańskich lokali (również na rynku deweloperskim) względem stawek notowanych na terenie Warszawy, Krakowa i Wrocławia powinny znaleźć odzwierciedlenie w typowej składce, jaką cechuje się ubezpieczenie mieszkania z Poznania. Wyniki naszej analizy potwierdzają, że taka „poznańska” polisa będzie nieco tańsza niż porównywalne ubezpieczenie mieszkaniowe dla przeciętnego lokalu z trzech wymienionych wcześniej miast. Mianowicie, ubezpieczenie mieszkania z Poznania - Winogradów w najwęższym wariancie (np. ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny) kosztuje średnio 71 zł rocznie. W przypadku Warszawy, Krakowa i Wrocławia, podobna ochrona dla typowego lokalu kosztowała odpowiednio 90 zł, 87 zł oraz 82 zł. Warto oczywiście pamiętać, że mówimy o polisie chroniącej tylko mury mieszkania przed żywiołami i zdarzeniami losowymi (np. pożarem).

Ubezpieczenie mieszkania z Poznania zwykle cechuje się nieco szerszym zakresem. Jeżeli właściciel przykładowego lokalu z Winogradów zapłaci średnio 146 zł, to ochrona przed skutkami działania żywiołów i zdarzeń losowych obejmie również elementy stałe wycenione przez nas na 40 000 zł (między innymi: podłogi, meble w zabudowie, okna oraz armaturę łazienkową). Wydaje się, że optymalny zakres polisy dla osoby kupującej ubezpieczenie mieszkania z Poznania obejmuje również ochronę ruchomości domowych i elementów stałych przed skutkami włamania, wandalizmu oraz kradzieży. Warto też wziąć pod uwagę OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania), które jest bardzo przydatne np. w razie zalania lokalu położonego niżej.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Dobre ubezpieczenie mieszkania Poznań - na co zwrócić uwagę?

Sama wysokość składki, jaką cechuje się ubezpieczenie mieszkania z Poznania oczywiście nie powinna być decydującym kryterium przy wyborze dobrej polisy. Praktyka pokazuje bowiem, że różnice dotyczące składek i zakresu ochrony są duże pomiędzy poszczególnymi zakładami ubezpieczeń. Czasem w ramach podobnej składki można zatem wykupić szerszą i lepszą ochronę. Dobry agent ubezpieczeniowy porówna oferty od co najmniej kilku firm i podpowie, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku bez nadmiernych wydatków. Taki specjalista odpowie również na często zadawane przez internautów pytania dotyczące ochrony ubezpieczeniowej lokali (np. „Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?”, „Ubezpieczenie mieszkania - jakie dokumenty są potrzebne?” oraz „Od czego ubezpieczyć mieszkanie?”).

Znajdź placówkę, gdzie agent pomoże Ci wybrać ubezpieczenie mieszkania z Poznania:

Lista placówek Unilink - Poznań

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami