Ubezpieczenie mieszkania Bydgoszcz: da się je kupić tanio?

źródło: pexels.com

Czasem może rodzić się pytanie, czy Bydgoszcz należy do ścisłej czołówki krajowych miast. W mediach dość często mówi się o sześciu metropoliach, które liczą sobie co najmniej 500 000 mieszkańców. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań oraz Trójmiasto. Do grupy nieco mniejszych ośrodków miejskich zaliczamy Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok oraz Katowice. Według wyników spisu powszechnego z 2021 roku, stolica województwa kujawsko-pomorskiego posiadała około 338 000 mieszkańców. W czasie tego samego spisu, ustalono również, że na terenie Bydgoszczy znajduje się około 156 000 lokali i domów. To dziewiąty największy wynik w kraju. Nie można się zatem dziwić, że wiele osób pyta w Internecie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Bydgoszcz. Postanowiliśmy wyjaśnić na przykładzie, jaką składkę może mieć takie typowe ubezpieczenie mieszkania z Bydgoszczy.

Mieszkania z Bydgoszczy nadal kuszą względnie niskimi cenami …

Nasze artykuły, w których odpowiadamy na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, a także jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku są również ciekawą okazją do sprawdzenia cen lokali mieszkalnych z różnych miast. Przed obliczeniem średnich składek polis bierzemy bowiem pod uwagę przeciętną wartość używanego mieszkania o powierzchni 50 mkw. W przypadku modelowego lokalu z Bydgoszczy, taka wartość jest wynikiem przemnożenia 50 mkw. oraz średniej transakcyjnej ceny 1 mkw. używanego mieszkania. Taka stawka podawana przez NBP dla Bydgoszczy wynosiła 6565 zł/mkw. w III kw. 2022 roku.

W porównaniu do miast, które opisywaliśmy wcześniej pod kątem składek polis mieszkaniowych (a zwłaszcza Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia), stolica województwa kujawsko-pomorskiego prezentuje się atrakcyjnie cenowo. Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że nowe mieszkania oferowane na terenie Bydgoszczy są nieco droższe od używanych „M”. Właśnie dlatego ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego z Bydgoszczy będzie mieć trochę wyższą roczną składkę. Koszt ubezpieczenia mieszkaniowego jest bowiem mocno powiązany z wartością lokalu. Pewne znaczenie ma też lokalna szkodowość związana np. z ryzykiem powodzi.

Skoro wiemy, ile wynosiła wartość przykładowego mieszkania, dla którego zostały obliczone średnie składki polis, to warto wspomnieć, że ten lokal z 2000 r. znajduje się na terenie osiedla Błonie (kod pocztowy: 85-319). Składkę za ubezpieczenie (w jednej części) zapłaci czterdziestoletni właściciel, który mieszka razem z żoną i jednym dzieckiem. Ubezpieczany lokal znajduje się na piątym piętrze budynku liczącego dziesięć pięter. Mieszkanie jest używane tylko do celów prywatnych i nigdy nie było w nim poważniejszych szkód. Przykładowy bydgoski lokal posiada drzwi antywłamaniowe z atestowanym zamkiem oraz domofon.

Ubezpieczenie mieszkania Bydgoszcz - składka adekwatna do cen

W ramach odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Bydgoszczy możemy spodziewać się dość niskich składek, bo tak jak wspomnieliśmy wcześniej cena polisy mocno zależy od wartości rynkowej „M”. Nasza analiza wskazuje, że za najtańsze ubezpieczenie mieszkania z Bydgoszczy trzeba zapłacić tylko 64 zł rocznie. Mowa o ubezpieczeniu, które ochroni jedynie mury lokalu przed żywiołami i zdarzeniami losowymi. Taka polisa jest często kupowana jako ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny.

Wydaje się, że posiadacz mieszkania z Bydgoszczy powinien dodatkowo objąć ochroną przed żywiołami elementy stałe lokalu (np. okna, drzwi, meble w zabudowie oraz armaturę łazienkową). W przypadku przykładowego „M”, wspomniane elementy stałe wyceniliśmy na 40 000 zł, ponieważ są one już dość zużyte. Ubezpieczenie mieszkania z bydgoskich Błoń obejmujące mury oraz elementy stałe średnio będzie kosztowało 137 zł, czyli mniej niż polisa dla typowego lokalu np. z Warszawy i Krakowa. Oczywiście, właściciel lokum może rozszerzyć ochronę np. o kradzież i włamanie, a także wykupić ubezpieczenie OC mieszkania. Wspomniane ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest szczególnie przydatne w razie zalania przez nas sąsiada.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania Bydgoszcz - na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenia mieszkaniowe to temat, który wiąże się nie tylko z kosztem ochrony. Dlatego wielu właścicieli mieszkań zasadnie zadaje pytania takie jak na przykład „od czego ubezpieczyć mieszkanie?” lub „ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?”. Dobry agent ubezpieczeniowy to osoba, do której warto skierować wspomniane pytania. Trzeba bowiem pamiętać, że taki specjalista dobiera odpowiednie ubezpieczenie mieszkania lub domu nie tylko pod kątem ceny. Równie ważne jest zrozumienie potrzeb klienta. Inne potrzeby ma bowiem osoba kupująca ubezpieczenie mieszkania pod kredyt, a jeszcze inne właściciel wybierający ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego bez cesji na bank. Eksperta ubezpieczeniowego śmiało można zapytać, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania wydające się najlepszą ofertą. Dobry agent ubezpieczeniowy wyjaśni również po co ubezpieczać mieszkanie w szerszym zakresie (np. z uwzględnieniem ryzyka kradzieży i włamania).

Ubezpieczenie mieszkania Bydgoszcz - podpowiadamy, gdzie je kupić:

Lista placówek Unilink - Bydgoszcz

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami