Ubezpieczenie mieszkania Olsztyn może być tanie?

źródło: pexels.com

Olsztyn zalicza się do mniejszych miast wojewódzkich, co wpływa również na wielkość rynku i zasobu mieszkaniowego. Warto nadmienić, że wedle wyników ostatniego spisu powszechnego z 2021 roku, stolica Warmii oraz całego województwa warmińsko-mazurskiego liczyła sobie około 170 000 mieszkańców. Spisowe dane GUS wskazują również, że na terenie Olsztyna znajdowało się około 81 000 mieszkań (lokali i domów). W skali kraju to jednak spory wynik. Właśnie dlatego Olsztyn pozostaje dość istotnym rynkiem dla ubezpieczycieli oferujących ochronę lokali i domów. To samo można powiedzieć o powiecie olsztyńskim, na terenie którego rozwija się budowa prywatnych domów oraz działalność deweloperów. W ramach odpowiedzi na dość częste pytania internautów postanowiliśmy wyjaśnić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Olsztyn. Takie ubezpieczenie mieszkania nie będzie należało do drogich. Mimo tego, zalecamy porównanie kosztów polisy z pomocą dobrego agenta ubezpieczeniowego.

Olsztyńskie mieszkania są tańsze niż np. w Białymstoku

Olsztyn pod względem płacowym nie należy do krajowych liderów i w grupie miast wojewódzkich mocno ustępuje takim ośrodkom jak np. Warszawa, Kraków oraz Gdańsk. Stolica Warmii posiada jednak swoje atuty. Nie chodzi tutaj wyłącznie o bliskość malowniczych mazurskich krajobrazów. Warto pamiętać, że mieszkania z Olsztyna są wciąż stosunkowo tanie względem największych miast Polski (np. Warszawy oraz Krakowa). Dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2022 r. wskazują również, że olsztyński używany metraż kosztujący średnio 7154 zł/mkw. był wówczas tańszy względem mieszkań z Lublina oraz Białegostoku. To ważna obserwacja w kontekście naszej analizy, bo ceny lokali mają duży wpływ na składki jakie posiada ubezpieczenie mieszkania - zwłaszcza w podstawowym wariancie.

Cenowe dane NBP okazały się bardzo przydatne przy ustalaniu wartości modelowego mieszkania, dla którego zostały obliczone przeciętne składki ubezpieczeń. Mowa o olsztyńskim „M” o powierzchni 50 mkw., które jest położone na terenie Osiedla Kormoran (kod pocztowy: 10-437). Ten lokal z 2000 roku zamierza ubezpieczyć po raz pierwszy jego czterdziestoletni właściciel. Oprócz ubezpieczającego, to samo mieszkanie wykorzystuje jego żona i dziesięcioletnia córka. Przykładowy lokal jest używany jedynie na potrzeby własne. Co ważne, w tym „M” nigdy nie doszło do poważniejszych szkód. Warto dodać, że przykładowy lokal znajduje się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku. Ubezpieczyciele powinni również wiedzieć, że mieszkanie posiada domofon oraz atestowane drzwi antywłamaniowe.

Ubezpieczenie mieszkania Olsztyn - składki są przystępne

Nasze wcześniejsze analizy potwierdziły, że ubezpieczenie mieszkania o podstawowym zakresie jest tanie nawet w przypadku takich miast jak Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. Zatem trudno się spodziewać, że ubezpieczenie mieszkania Olsztyn będzie kosztowne. Wyniki obliczeń przeprowadzonych przez analityków Unilink potwierdzają niewielki koszt ochrony przykładowego olsztyńskiego mieszkania z Osiedla Kormoran. Najbardziej podstawowa polisa zapewniająca tylko zabezpieczenie murów (wartość: 317 703 zł) przed ogniem i innymi żywiołami generuje koszt na poziomie zaledwie 67 zł rocznie. Będzie to dobry wybór jako ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny. Osobom innym niż kredytobiorcy doradzamy natomiast rozszerzenie podstawowej ochrony również na podłogi, okna, drzwi, armaturę łazienkową i parapety oraz inne elementy stałe. Takie rozszerzenie ochrony oznacza łączny koszt polisy na poziomie tylko 148 zł rocznie.

Wszystkie większe miasta cechują się podwyższonym ryzykiem włamania do lokalu. Dlatego właścicielom mieszkań z Olsztyna zalecamy też wykupienie ochrony elementów stałych i mienia ruchomego przed skutkami włamań, kradzieży oraz wandalizmu. W przypadku bloków, problemem pozostają dość częste zalania. Warto zatem zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania), które zapewnia posiadaczowi ochronę finansową przed skutkami zalania osób mieszkających niżej (np. do sumy 50 000 zł).

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Agent nam wytłumaczy jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku

Duża liczba firm, które oferują ubezpieczenie mieszkania z Olsztyna może sprawiać kłopot podczas wyboru optymalnej polisy. Właściciele olsztyńskich mieszkań czasem mają też różne pytania związane z ochroną - na przykład: od czego ubezpieczyć mieszkanie, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego lub co obejmuje ubezpieczenie mieszkania. Takie pytania warto zadać agentowi ubezpieczeniowemu, którego zadaniem jest również rozwianie wątpliwości klienta. Dobry agent ubezpieczeniowy z Olsztyna pomoże wybrać polisę, która jest nie tylko niedroga, ale również wystarczająca pod względem zapewnianej ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania Olsztyn - tym agentom warto zaufać:

Lista placówek Unilink - Olsztyn

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami