Ile kosztują domy modułowe? Ubezpieczenie domu w budowie

źródło: Freepik.com

Domy z prefabrykatów to nowy trend w polskim budownictwie, zyskujący na coraz większej popularności. Buduje się je bowiem szybko i tanio, co jest niewątpliwą zaletą domów modułowych. Dodatkowo mogą one z powodzeniem pełnić funkcję nieruchomości całorocznych, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność. Osoby, które rozważają tego rodzaju inwestycję, mogą jednak zadawać sobie pytanie o realny koszt budowy domów modułowych oraz o to, czy można je ubezpieczyć. Sprawdźmy!

Czym jest dom modułowy?

Domy modułowe to budowle, których konstrukcja składa się z prefabrykatów, czyli przygotowanych wcześniej gotowych elementów. Po przetransportowaniu ich w miejsce budowy są łączone w jedną całość. Budowanie domu z gotowych elementów znacząco przyspiesza cały proces. Pomimo, że domy modułowe wykonane są z keramzytobetonu lub drewna, finalnie wyglądają identycznie, jak domy murowane (a dla których stanowią alternatywne rozwiązanie). Oczywiście budowane są one na fundamentach, czyli są trwale związane z gruntem.

Do tej pory domy te były popularne np. w Skandynawii. W naszym kraju służyły raczej jako tymczasowe lokum dla osób dotkniętych klęskami żywiołowymi a swoim wyglądem przypominały kontenery. Aktualnie wyglądem przypominają "zwykłe" domy lub przyjmują bardzo nowoczesny i futurystyczny design. Wiele osób interesuje się nimi, jako domami "poza miastem", do których można udać się na letni wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że dom modułowy, obłożony odpowiednimi tynkami zewnętrznymi, bez problemu spełni rolę domu całorocznego. Po jego wybudowaniu, podłączeniu mediów i wykończeniu wnętrz jest gotowy do zamieszkania.

Dom w budowie i postawienie domu modułowego

Konstrukcja z prefabrykatów bierze swój początek na hali produkcyjnej. To w niej są produkowane elementy w kształcie brył (konstrukcje przestrzenne). Każdy prefabrykat zbudowany jest tak, aby idealnie pasować do kolejnego, z którym będzie połączony. To pierwszy etap budowy. W drugim etapie prefabrykaty przewożone są na miejsce budowy, na której znajduje się przygotowany wcześniej fundament. To na nim odbywa się kolejna faza realizacji budowy domu, czyli montaż wszystkich elementów powstałych na hali produkcyjnej.


Czas budowy domu modułowego wynosi około trzech miesięcy. Najdłużej trwa przygotowanie modułów. Ich połączenie na placu budowy zajmuje natomiast kilka - kilkanaście dni. To o wiele krócej niż czas potrzebny do postawienia zwykłego domu, który może zająć nawet kilka lat. Oczywiście do czasu wznoszenia naszej "modułowej" nieruchomości, musimy jeszcze doliczyć czas potrzebny na przygotowanie działki pod budowę (np. jej wyrównanie), postawienie fundamentów oraz doprowadzenie mediów do posesji. Pamiętajmy, że potrzebne nam będzie także pozwolenie na budowę. Proces ten przebiega identycznie, jak przy budowie zwykłego murowanego domu.

Ile kosztują domy modułowe?

Na koszt domu modułowego składa się:

● cena prefabrykatów,

● koszt przygotowania działki (wylanie fundamentów, doprowadzanie mediów do działki i do budynku),

● cena transportu modułów (jeśli usługa ta nie jest już wliczona w cenę zamówienia domu).

Ale to nie wszystko. Cena domu zależy także od stawki za jego 1 m2. Na nasze wydatki wpłynie też:

● metraż,

● liczba pięter,

● sposób wykończenia domu,

● typy zastosowanych rozwiązań technologicznych,

● projekt, czyli wygląd domu,

● wykończenie i umeblowanie wnętrz.

Im większy dom, tym oczywiście droższy. Jego ceny mogą wahać się od 180 000 zł za powierzchnię 50 m2 do prawie 800 000 zł za budynek o metrażu 250 m2. Cena ta zależy oczywiście od wybranej przez nas konstrukcji i projektu. Możemy też kupić domy o powierzchni 70 m2 za cenę 135 000 - 150 0000 zł brutto. W cenie 100 000 zł postawimy natomiast z powodzeniem dom w stanie surowym zamkniętym. Niestety kupując dom z modułów nie mamy pełnej dowolności projektowej. Ich kształty są zazwyczaj narzucane z góry.

Na cenę naszej nieruchomości może też wpłynąć to, czy dana wersja domu posiada poddasze użytkowe czy nie, czy posiada dach dwu- czy czterospadowy. W zależności od naszej decyzji cena domu może wzrosnąć nawet o 20 000 zł. Kilka tysięcy drożej zapłacimy też za dom, w projekcie którego zdecydujemy się na dołożenie świetlików dachowych czy pomalowanie go na inny kolor, niż jest zaplanowane w oryginalnym projekcie. Ważne jest także to, jakimi materiałami zechcemy wykończyć elewację. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na dom o powierzchni do 35 m2 zostanie on prawdopodobnie w całości wybudowany w hali. Przeglądając ceny domów modułowych powinniśmy sprawdzić, czy uwzględniają podatek VAT.

Domy modułowe czy można je ubezpieczyć?

Domy z prefabrykatów można ubezpieczać na takich samych zasadach, co zwykłe nieruchomości. Polisy sprzedają też te same towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczenie mieszkania w bloku czy domu jednorodzinnego. Ochroną można więc objąć mury / ściany oraz przytwierdzone do nich (na stałe) wyposażenie. A dodatkowo - w ramach rozszerzenia polisy – ruchomości domowe.

Tak więc to my decydujemy czy interesuje nas jedynie ubezpieczenie murów i elementów stałych budynku (czyli tego, czego nie da się wynieść bez użycia siły i narzędzi) czy też dodatkową ochroną obejmiemy ruchomości domowe, które można swobodnie przemieszczać (czyli wyposażenie domu).

Ponieważ domy modułowe są trwale związane z gruntem, nie będziemy mieć problemu z uzyskaniem na nie odpowiedniej polisy. Jedynie co musimy zrobić to wybrać interesujący nas zakres ochrony, który chcemy zawrzeć w umowie ubezpieczenia. Im szerszy on będzie, tym oczywiście wyższa będzie cena ubezpieczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

Dom modułowy powinniśmy chronić od wszystkich zdarzeń, od których chronilibyśmy dom murowany. Może przecież uszkodzić go np. wichura czy zalać woda po nawalnych deszczach. Polisa ochroni nas także przed finansowymi skutkami zdarzeń takich jak pożar, gradobicie czy upadek drzewa. Pamiętajmy też, aby nasza polisa obejmowała takie zdarzenia, jak kradzież i kradzież z włamaniem, które często nie występują w jej podstawowej wersji. Dlatego ryzyka te należy wykupić, jako jej rozszerzenia, płacąc nieco wyższą składkę za ubezpieczenie.

Ubezpieczając dom najlepiej jest wybrać opcję All Risks, czyli wersję chroniącą nasz dom od wszystkich zdarzeń losowych (a nie wersję uwzględniającą jedynie ryzyka nazwane jak również zdarzeń niepewnych o charakterze nagłym). Da nam to pewność jego kompleksowej ochrony. Warto to zrobić, nawet za cenę wyższej składki. Koszt ubezpieczenia nie powinien nas bowiem zniechęcać do wybrania jego szerokiego zakresu. Pamiętajmy, że najtańsze ubezpieczenie może nie pokryć potencjalnych zniszczeń. Dlatego im więcej obejmuje ubezpieczenie, tym lepiej. Pamiętajmy też o wyborze wysokich sum gwarancyjnych, gdy pójdziemy ubezpieczyć nieruchomość. Im wyższe będą, tym wyższe odszkodowanie otrzymamy z tytułu szkód wyrządzonych w naszej nieruchomośc.

Czy warto ubezpieczyć dom jednorodzinny z prefabrykatów?

Oczywiście, że warto ubezpieczyć dom! Wszak powinniśmy go chronić w taki sam sposób, jak każdą inną nieruchomość. Przed wybraniem oferty ubezpieczeniowej warto jednak zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dlaczego? Otóż bardzo ważne jest, abyśmy znali wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Warto dokładnie je poznać, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach TU może odmówić nam wypłaty odszkodowania. Wszak zawierana umowa wiąże każdą ze stron do pewnych działań. Po naszej stronie może na przykład "leżeć" konieczność posiadania lub zamontowanych rolet przeciwwłamaniowych/krat czy systemu alarmowegow domu. Nie zapomnijmy też o wykonywaniu regularnych przeglądów instalacji elektrycznej i przeglądu kominiarskiego. Jeśli tego zaniedbamy, firma ubezpieczeniowa może odmówić nam wypłaty świadczenia, gdy dojdzie do powstania szkody.

Każdy właściciel domu powinien zdecydować się na ubezpieczenie. Tym bardziej, że wykupienie polisy może odbyć się drogą on-line (czyli bez wychodzenia z domu) a zakres ubezpieczenia możemy dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. Dla ubezpieczyciela nie ma też znaczenia, w jakiej technologii powstał nasz dom. Istotne jest, aby spełniał przepisy prawa budowlanego i był trwale związany z gruntem (pamiętajmy, że ubezpieczenie domu modułowego nie jest tożsame z ubezpieczeniem domu w budowie).

Dodatkowo możemy zapewnić także sobie ubezpieczenie, nabywając polisę OC w życiu prywatnym. Najczęściej oferują ją agenci przy sprzedaży ubezpieczenia na dom. Przyda się ona na wypadek, gdybyśmy wyrządzili szkody osobom trzecim. W takiej sytuacji koszty naprawy szkody poniesie ubezpieczyciel. Warto zakupić taką formę ochrony. Zwłaszcza, że kosztuje średnio tylko kilkadziesiąt złotych.

Skontaktuj się z nami