Ubezpieczenie domu

Posiadanie własnego domu to dla wielu osób ogromny powód do radości. Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę, jak kosztowną jest nieruchomością, dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć wybór właściwego ubezpieczenia, które zapewni nam najwięcej korzyści i zapewni rzeczywiste wsparcie w sytuacjach, które najbardziej tego wymagają. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia domu.

Przed czym chroni ubezpieczenie domu i ile kosztuje?

Ubezpieczenie domu zapewnia wypłatę odszkodowania w momencie, gdy poniesione przez nas szkody będą skutkiem zdarzeń losowych lub świadomą działalnością osób trzecich, na przykład złodziei. Umowa jest zawierana z ubezpieczycielem zwykle na okres 12 miesięcy, choć w niektórych towarzystwach można ubezpieczyć swój dom np. na 2 lub 3 lata. Kiedy umowa wygasa, można przedłużyć ją na tych samych warunkach lub

Cena ubezpieczenia domu może różnić się w zależności od kilku czynników. Zwykle jest to wartość ubezpieczanej nieruchomości, a także zakres wybranej przez klienta ochrony. Na wyższą cenę polisy wpływ może mieć konstrukcja budynku (dom wykonany z drewna) lub lokalizacja, np. teren, który zagrożony jest powodzią lub podtopieniami. Z kolei niższą kwotę ubezpieczenia możemy uzyskać w momencie, gdy posiadamy bezszkodową historię ubezpieczenia, a w naszym domu zostały zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

Ubezpieczenie domu – wyłączenia odpowiedzialności

Istnieją jednak sytuacje, w których mimo iż doszło do szkody, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Nazywamy to wyłączeniem odpowiedzialności. Informacje na ten temat znajdują się w każdych OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i warto zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy z wybranym ubezpieczycielem. Do najczęstszych czynników mających na to wpływ można zaliczyć:

  • celowe działania mające na celu wyłudzenie odszkodowania;
  • ewidentna wina ubezpieczonego (np. niezamknięcie drzwi na klucz przed wyjazdem na urlop);
  • zaniedbanie, np. brak właściwej konserwacji domu;
  • wyłączenie szkodliwego działania niektórych czynników atmosferycznych, np. mrozu, pleśni i wilgoci.

Jeśli nie wiesz, które towarzystwo ubezpieczeniowe posiada ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, odwiedź jedną z naszych placówek Unilink i zasięgnij porady naszych doświadczonych doradców ubezpieczeniowych.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: