Masz panele fotowoltaiczne? Sprawdź ile kosztuje ich ubezpieczenie

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w razie jej częściowego lub całkowitego zniszczenia w wyniku zdarzeń losowych. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu fotowoltaiki, ponieważ koszt takiej instalacji nie jest tani (to średnio 30 000 zł). A ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Z artykułu dowiesz się:

Od czego można ubezpieczyć panele fotowoltaiczne?

Koszt paneli fotowoltaicznych to średnio 30 000 zł. Wszystko zależy od powierzchni nieruchomości i liczby paneli. Nigdy nie są to jednak małe ceny. Także naprawa i wymiana paneli nie jest tania. W związku z tym każdy, kto inwestuje w fotowoltaikę, chce mieć pewność, że jego inwestycja jest dobrze chroniona. Taką gwarancję może dać ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Zapewnia rekompensatę szkód materialnych wywołanych przez zdarzenia losowe, takie jak:

 • grad, huragan, trąba powietrzna,
 • upadek drzewa, masztu,
 • powódź, pożar,
 • wyładowania atmosferyczne,
 • przerwy w pracy instalacji, w wyniku których poniesiemy straty finansowe.

Fotowoltaikę można ubezpieczyć także na wypadek aktów wandalizmu i kradzieży. Jest to rozszerzenie do standardowej polisy mieszkaniowej, w której panele potraktowane są jako elementy stałe.

Instalacja fotowoltaiczna a panele słoneczne - różnice

Panele fotowoltaiczne i panele słoneczne wyglądają podobnie, ale mają różne zastosowanie. Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną z promieniowania słonecznego. To sprawia, że możemy za pomocą paneli fotowoltaicznych zasilać działanie sprzętu elektronicznego w domu. Fotowoltaika najlepiej sprawdza się zimą. Latem, gdy jest wysoka temperatura, dochodzi do zaburzenia przepływu elektronów (drgań w sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych). Spadają wtedy napięcie i moc. Jeśli panele fotowoltaiczne zgromadzą więcej energii, niż potrzebujemy, możemy ją sprzedać dystrybutorom energii. Fotowoltaika jest więc inwestycją.

W ciepłych porach roku najlepiej sprawdzają się panele słoneczne, które produkują energię cieplną. Dzięki temu możemy podgrzewać wodę oraz otrzymujemy wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania. Nie można sprzedać nadmiaru wytworzonej energii cieplnej.

Mimo znaczących różnic panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są traktowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe w taki sam sposób. Podlegają podobnemu zakresowi ubezpieczenia. Można je ubezpieczyć jako osobny produkt, ale równie dobrze można je też włączyć w polisę mieszkaniową, a nawet ubezpieczenie ogrodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?

Nie ma jednej ceny dla wszystkich, którzy chcą ubezpieczyć fotowoltaikę. Na ostateczny koszt wpływa m.in. powierzchnia domu oraz liczba zamontowanych paneli. Im większa powierzchnia domu, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie.

Składkę płaci się zazwyczaj raz na rok. Standardowy koszt ubezpieczenia fotowoltaiki dla domu o powierzchni 100 m2 oscyluje zazwyczaj w granicach 250 - 600 zł. Cena może się zwiększyć, jeśli rozszerzymy zakres polisy i dodamy do niej usługi home assistance.

Jak wybrać ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Szukając dobrej oferty, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Zakres ubezpieczenia - w jakich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowania? Jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela?
 • Sumę ubezpieczenia - większość ubezpieczycieli wyznacza górną granicę sumy dla paneli fotowoltaicznych. Często jest to 30 000 zł. Jeśli koszt instalacji jest wyższy, nie odzyskamy całej jego wartości.
 • Cenę - dobre ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych kosztuje zazwyczaj od 250 zł wzwyż.
 • Możliwość rozszerzenia ubezpieczenia. Panele będą w pełni chronione, jeśli ubezpieczymy je w wariancie all risk, który zawiera m.in. ochronę przed złodziejami i aktami wandalizmu.
 • Możliwość pokrycia kosztów demontażu zużytych paneli fotowoltaicznych.
 • Podejście ubezpieczyciela. Czy dobrze nam się współpracuje z danym towarzystwem ubezpieczeniowym? Czy posiadamy już w nim inne polisy? A może jest możliwość uzyskania ciekawej zniżki z tytułu wykupienia kilku polis jednocześnie?

Ważne! Wybierając ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych warto porównać koszt polisy w trzech wariantach:

Może się okazać, że połączenie ubezpieczenia fotowoltaiki z polisą mieszkaniową będzie tańsze niż odrębna ochrona paneli. Wszystko zależy od indywidualnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

Czy ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Wszystko, co traktujemy jako inwestycję oraz co wymaga od nas głębszego sięgnięcia do kieszeni, warto ubezpieczyć. Zasada ta dotyczy również paneli fotowoltaicznych. Koszt ich zamontowania i zdemontowania jest bardzo wysoki. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na rachunkach, ale na początku trzeba zainwestować - a więc warto objąć fotowoltaikę pełną ochroną.

Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują rekompensatę w razie większości zdarzeń losowych, które mogą spotkać panele fotowoltaiczne. W ramach rozszerzenia home assistance możemy liczyć również na pomoc w naprawie sprzętu, co jest bardzo przydatne, kiedy właściwie nie wiemy, czemu panele przestały działać.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami