Ile kosztuje ubezpieczenie domu drewnianego?

Koszt ubezpieczenia domu zależy od wielu czynników, w tym nawet od technologii budowy. Konstrukcja domu drewnianego jest łatwopalna, dlatego ubezpieczenie na dom drewniany zawsze będzie droższa niż polisa na dom murowany. Jednak patrząc na to, ile kosztuje dom szkieletowy albo z bali trudno się dziwić, że mimo wszystko chcemy budować domy z drewna. Ile zapłacimy za ubezpieczenie takiej nieruchomości?

Z artykułu dowiesz się

Standardowe ubezpieczenie domu a konstrukcja domu drewnianego

Konstrukcja domu drewnianego sprawia, że cena ubezpieczenia domu jest wyższa niż w przypadku konstrukcji murowanej. Wynika to z faktu, że TU określają ceny polisy w tym przypadku m.in na podstawia podstawie klasyfikacji palności wyrobów budowlanych UE. W podziale znajdują się materiały łatwopalne, takie jak właśnie drewno oraz materiały mało podatne na działanie ognia, takie jak beton czy stal. Ponieważ drewniany dom ma większe szanse spłonąć, ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko, obejmując ochroną taką nieruchomość. Podwyższone ryzyko rekompensuje wyższą składką ubezpieczenia.

Palność konstrukcji domu określana jest przede wszystkim na podstawie słupów, ścian, ram i podciągów. Dlatego najdroższe do ubezpieczenia będą:

  • domy drewniane niemieckie,
  • domy kanadyjskie,
  • domy skandynawskie,
  • tradycyjne góralskie domy z bali.

Mimo wszystko biorąc pod uwagę fakt, ile kosztuje dom szkieletowy, coraz więcej osób chce budować domy drewniane. Jest to o wiele tańsze i szybsze.

Od czego zależy cena ubezpieczenia domu drewnianego?

Podstawą jest wspomniana już technologia budowy, która sprawia, że koszt ubezpieczenia jest większy niż w przypadku technologii murowanej. Oprócz tego TU weźmie pod uwagę powierzchnię użytkową domu oraz sumę i zakres ubezpieczenia. Im większa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Za roczną składkę ubezpieczenia domu drewnianego zapłacimy od ok. 130 do 600 zł.

Cena może być większa w zależności od liczby i zakresu dodatkowych rozszerzeń. Składkę można płacić co miesiąc albo raz na rok, w zależności od warunków umowy i możliwości finansowych. Nie warto pozostawić domu bez ubezpieczenia, zwłaszcza drewnianego.

Podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej zostaniemy poproszeni o podanie wartości domu i znajdujących się w nim ruchomości oraz elementów stałych (tylko jeśli wybieramy te rozszerzenia). Zawsze powinniśmy podać dokładną wartość nieruchomości, bez jej zaniżania i zawyżania. Zniżenie doprowadzi do niedoubezpieczenia, czyli w razie pożaru dostaniemy tylko takie odszkodowanie, na jakiej odprowadzaliśmy składki. Z kolei zawyżenie ceny nieruchomości doprowadzi do nadubezpieczenia. Będziemy płacić zbyt wysokie składki, a w razie wypadku i tak otrzymamy odszkodowanie za realną wartość zniszczonych rzeczy.

Co obejmuje ubezpieczenie domu z drewna?

W przypadku domów budowanych w technologii szkieletowej polisa dotyczy przede wszystkim ryzyka wystąpienia pożaru. Jednak należy pamiętać, że jednocześnie jest to standardowe ubezpieczenie domu, w którym można dodatkowo ubezpieczyć elementy stałe czy ruchomości domowe.

Podstawa ubezpieczenia domu drewnianego obejmuje:

  • upadek drzewa na dom,
  • uderzenie pojazdu,
  • upadek samolotu,
  • uderzenie pioruna,
  • wybuch,
  • osunięcie ziemi.

Dom z drewna można dodatkowo ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem. Wtedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania za mienie zniszczone podczas włamania oraz skradzione przedmioty. Warunkiem jest zawarcie ich w umowie polisy ubezpieczeniowej, ponieważ ruchomości domowe należy objąć dodatkową polisą.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu domu drewnianego

Tak jak każda polisa, tak i ubezpieczenie domu z drewna wiąże się z listą wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. To sytuacje, w których TU nie pokryje kosztów naprawy domu ani nie wypłaci nam odszkodowania za zniszczone mienie.

Kiedy nie możemy liczyć na świadczenie?

  • W przypadku pożaru, do którego dojdzie, gdy nie zadbamy o podstawowe bezpieczeństwo domu. Dlatego musimy wykonywać regularne przeglądy kominiarskie.
  • W sytuacji, w której konstrukcji kominka znalazły się wady wpływające na bezpieczeństwo jego użytkowania.
  • Jeśli sami, umyślnie lub nie, zaprószymy ogień.
  • Jeśli dojdzie do jakichkolwiek zniszczeń z naszej winy: celowo, pod wpływem alkoholu albo pod wpływem środków psychotropowych.
  • W przypadku zastosowania wadliwych materiałów konstrukcyjnych, co wpłynie na konstrukcję budynku.
  • W innych sytuacjach, ściśle określonych w OWU.

W przypadku szkody mamy określony czas na jej zgłoszenie. Zazwyczaj to 7 dni roboczych. Szkodę można zgłosić osobiście, listownie lub mailowo. Duża część rozszerzonych ubezpieczeń domów drewnianych (home assistance) gwarantuje tymczasowe miejsce do zamieszkania, jeśli dojdzie do całkowitego spalenia domu. Często TU opłacają wtedy nasz pobyt w hotelu, ale tylko przez określony czas. Takiej opcji nigdy nie znajdziemy jednak w podstawie ubezpieczenia domu drewnianego.

Czy warto budować dom z drewna, skoro jego ubezpieczenie jest droższe?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie osobiście. Technologia szkieletowa jest jedną z najtańszych w budowie. Dzięki niej powstają solidne domy. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą na domy z drewna przede wszystkim jako na nieruchomość, która może łatwo spłonąć. Drewno ma znacznie większą szansę zajęcia się ogniem niż beton.

Dlatego im więcej drewna w konstrukcji budynku, tym większy koszt ubezpieczenia domu jednorodzinnego. Może się zdarzyć tak, że za składkę zapłacimy 100 proc. więcej niż w przypadku, gdybyśmy wybudowali dom murowany. Z drugiej strony duża oszczędność na budowie w przypadku drewna daje nam pewną rezerwę, którą możemy przeznaczyć na składki.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami