Ubezpieczenie garażu - czy warto je wykupić?

źródło: https://www.freepik.com

Nieruchomości to nieodmiennie bardzo ważny element majątku polskich gospodarstw domowych. Pod tym pojęciem rozumiemy nie tylko domy i mieszkania. Warto również pamiętać o działkach i różnego rodzaju budynkach gospodarczych. Koszty wzniesienia i odbudowy takich budynków bardzo znacząco wzrosły przez ostatnie lata. W przypadku lat 2020 - 2022 mówimy o zmianie wynoszącej około 30% - 40% - podobnej jak tej obliczonej dla domów. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej osób rozważa ubezpieczenie garażu w odpowiedzi na wzrost kosztów budowlanych i coraz bardziej kapryśną pogodę. Postanowiliśmy zatem przybliżyć ciekawy temat, jakim jest ubezpieczenie nieruchomości pełniącej funkcję garażu. Nasz artykuł uwzględnia zarówno polisy, które chronią garaże zlokalizowane w domu, jak i budynek gospodarczy z garażem oraz różne garaże wolnostojące.

Garaż umieszczony w bryle domu oznacza ochronę w pakiecie

Pod pojęciem garażu można rozumieć bardzo różne nieruchomości, co sprawia, że ubezpieczenie garażu nie jest zupełnie jednoznacznym terminem. W praktyce wyróżniamy garaże stanowiące część domu (garaże w bryle domu), garaże w budynkach gospodarczych oraz garaże wolnostojące o konstrukcji tradycyjnej (np. z cegieł, bloczków lub pustaków) albo wolnostojące garaże drewniane i blaszane. Od garażu należy odróżnić wiatę, która zgodnie z przepisami prawa budowlanego i orzecznictwem sądów nie posiada co najmniej jednej ściany zewnętrznej.

Ubezpieczyciele w ramach odpowiedzi na potrzeby klientów oferują ubezpieczenie garażu w kilku wariantach. Jeżeli garaż znajduje się w bryle domu, to zwykle chroni go standardowa polisa obejmująca cały budynek mieszkalny. W tym kontekście warto pamiętać o właściwym podaniu powierzchni budynku wymaganej na etapie kalkulacji składki ubezpieczeniowej. Jeżeli kupujemy ubezpieczenie garażu i całego domu z pomocą dobrego agenta, to ta kwestia nie będzie miała znaczenia. Pośrednik dodatkowo poinformuje, czy ubezpieczenie garażu posiada jakieś dodatkowe opcje. W przypadku garażu zintegrowanego z domem, ochrona w zależności od pakietu dotyczy murów, elementów stałych oraz ruchomości (np. rowery, sprzęt ogrodniczy i sportowy).

Ubezpieczenie garażu może obejmować wolnostojący budynek

Jeżeli chodzi o budynek gospodarczy z garażem, to dość często jest on już objęty obowiązkowym ubezpieczeniem budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Takie ubezpieczenie gospodarcze (ubezpieczenie nieruchomości rolnika) chroni przed skutkami działania żywiołów. Dokładny zakres jego ochrony przedstawia ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Jeśli budynek gospodarczy z garażem nie został objęty obowiązkową ochroną ze względu na brak posiadania przez właściciela gospodarstwa rolnego, to istnieje możliwość dobrowolnego ubezpieczenia wspomnianego budynku (zwykle razem z domem). W takiej sytuacji, garaż gospodarczy nie będzie chroniony osobno. Przy zakupie ubezpieczenia domu można też objąć ochroną garaże wolnostojące o konstrukcji murowanej.

W przypadku popularnych „blaszaków”, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Ubezpieczyciele często nie chcą bowiem chronić takich konstrukcji - zwłaszcza, gdy nie posiadają one trwałego połączenia z gruntem. Bardziej nietypowe przypadki dotyczą również garaży w budowie oraz garaży znajdujących się na innej posesji niż ubezpieczany dom. Jeżeli chcemy objąć ochroną wspomniane obiekty, to tym bardziej warto skontaktować się z dobrym agentem ubezpieczeniowym.

Czy ubezpieczenie garażu może obejmować również samochód?

W kontekście ważnego tematu, jakim jest ubezpieczenie garażu, dość często pojawiają się pytania, czy taka polisa może obejmować również samochód znajdujący się we wnętrzu. Regułą jest to, że ubezpieczenie garażu (obejmujące garaże w bryle domu, budynek gospodarczy z garażem oraz garaże wolnostojące) nie zapewnia ochrony parkowanego samochodu. To dość zrozumiałe rozwiązanie, ponieważ zamiast dodatkowej ochrony auta działającej tylko w obrębie garażu kierowca może przecież kupić ubezpieczenie AC. Dobra polisa autocasco zapewnia wszechstronną ochronę samochodu przed skutkami kradzieży, działania żywiołów (w tym pożaru) oraz kolizji. Właśnie dlatego najlepiej jeśli ochrona samochodu jest gwarantowana przez osobną polisę autocasco.

Agent pomoże wybrać najlepsze ubezpieczenie garażu oraz domu

Osoba zamierzająca kupić ubezpieczenie garażu (innego niż garaż blaszany) zwykle będzie miała do wyboru całkiem sporo propozycji. Taka sytuacja jest korzystna finansowo, ale z drugiej strony może powodować kłopoty z dokonaniem optymalnego wyboru. Właśnie dlatego wiele osób nabywających ubezpieczenie garażu, ubezpieczenie domu oraz inne ubezpieczenie nieruchomości wcześniej konsultuje się z dobrym agentem ubezpieczeniowym. Taki ekspert zapewni porównanie polis z oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli i doradzi najlepsze ubezpieczenie garażu.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami