Ubezpieczenie mieszkania Łódź: dużo taniej niż w stolicy?

źródło: pexels.com

Łódź niedawno straciła tytuł trzeciego największego ludnościowo miasta w Polsce (na rzecz Wrocławia). Wydaje się jednak, że czwarta pozycja tej metropolii długo będzie niezagrożona - pomimo demograficznych problemów. Spadek liczby ludności Łodzi po części wynika z przenoszenia się mieszkańców do podmiejskich powiatów. To zjawisko, które dotyczy też innych największych polskich miast. Warto dodać, że obecnie Łódź jest obszarem ożywionego działania deweloperów. Na terenie tego miasta często pojawiają się więc nowe lokale. W 2021 r. według wyników spisu powszechnego, w Łodzi znajdowało się ok. 368 000 mieszkań. To nadal był trzeci największy wynik w Polsce. Przy tak dużym zasobie mieszkaniowym, trudno dziwić się, że wielu internautów sprawdza, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Łódź. Nasza analiza odpowiada na pytanie o składkę, jaką może mieć typowe ubezpieczenie mieszkania z Łodzi. Opisujemy też ceny łódzkich „M”.

Używane mieszkania z Łodzi są już nieco droższe niż kiedyś

Przykładowe wyliczenia potwierdzają, że ceny i wartości mieszkań to czynnik bardzo ważny w kontekście składek ubezpieczeń mieszkaniowych. Innymi słowy, ubezpieczyciele podczas kalkulowania rocznej składki zwracają dużą uwagę na wartość mieszkania - ustaloną samodzielnie lub określoną przez klienta. Nasza analiza prezentująca koszt, jaki może mieć ubezpieczenie mieszkania z Łodzi uwzględnia wartość przeciętnego łódzkiego „M” o typowej powierzchni 50 mkw.

W celu ustalenia wartości wspomnianego lokum sprawdziliśmy, jaka była przeciętna transakcyjna cena używanych łódzkich mieszkań w III kw. 2022 r. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że taka średnia stawka wynosiła 6887 zł/mkw. To wciąż niska kwota w porównaniu z mocno przekraczającymi 10 000 zł/mkw. cenami, które odnotowano dla Warszawy, Krakowa i Gdańska. Z drugiej strony, łódzki metraż też znacząco podrożał przez lata, co na pewno sprawia, że ubezpieczenie mieszkania z Łodzi jest droższe niż kiedyś.

Jeżeli chodzi o ważne cechy łódzkiego lokalu, dla którego oszacowaliśmy koszt ubezpieczenia mieszkania, to warto wspomnieć, że taki modelowy lokal znajduje się niedaleko Bałuckiego Rynku oraz Parku Staromiejskiego (kod pocztowy: 91-832). Założyliśmy, że mowa o mieszkaniu wybudowanym w 2000 roku, które obecnie tylko na cele prywatne wykorzystuje czterdziestoletni właściciel razem z żoną i synem. Rodzice są osobami niepalącymi.

Przykładowy lokal z Bałut znajduje się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku i posiada domofon oraz drzwi antywłamaniowe. W naszym modelowym „M” od początku użytkowania nie zdarzyły się żadne poważniejsze szkody. Natomiast elementy stałe mieszkania takie jak np. podłogi, płytki, wanna i okna są już nieco zużyte. Dlatego wartość elementów stałych oszacowaliśmy jako 40 000 zł.

Ubezpieczenie mieszkania Łódź kupimy taniej niż w Warszawie

Nasze wcześniejsze wyjaśnienia pozwalają sądzić, że ubezpieczenie mieszkania z Łodzi średnio jest tańsze niż analogiczna polisa dotycząca np. typowego warszawskiego lokum. Kalkulacje kosztu ochrony przykładowego lokalu z Bałut potwierdzają tę zależność. Okazuje się bowiem, że najtańsze ubezpieczenie mieszkania z Łodzi kosztuje tylko 66 zł rocznie. Analogiczny koszt ubezpieczenia dotyczący „M” z Warszawy to 90 zł. W obydwu przypadkach chodzi o ochronę dotyczącą wyłącznie murów i działania żywiołów oraz czynników losowych. Tak wąski zakres ochrony często ma ubezpieczenie mieszkania pod kredyt hipoteczny.

Osobom pytającym, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Łódź zalecamy dokupienie co najmniej ochrony elementów stałych przed działaniem żywiołów (m.in. ognia). Taka nieco szersza ochrona będzie kosztowała średnio 129 zł. Niski roczny koszt, jakim cechuje się ubezpieczenie mieszkania z Łodzi zachęca, aby dokupić np. ubezpieczenie OC mieszkania. Wspomniane ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dla właściciela lokalu chroni jego finanse np. w razie zalania mieszkania położonego niżej. W ramach odpowiedzi na pytania od czego ubezpieczyć mieszkanie z Łodzi przypominamy również o możliwości skutecznego ochronienia elementów stałych i wyposażenia (np. sprzętu elektronicznego) przed skutkami włamania oraz kradzieży.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Agent wyjaśni jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku z Łodzi

Łódź to duży rynek ubezpieczeń, na którym działa całkiem spora liczba agentów ubezpieczeniowych. Osoby zamierzające kupić ubezpieczenie mieszkania z Łodzi powinny jednak brać pod uwagę tylko renomowane agencje ubezpieczeniowe. W przypadku takich agencji, mamy bowiem pewność, że pośrednik dokładnie wyjaśni co obejmuje ubezpieczenie mieszkania i przedstawi co najmniej kilka konkurencyjnych propozycji. Dokładna analiza oferty rynkowej jest ważna, ponieważ nasze wyliczenia udowodniły, że ubezpieczenie mieszkania Łódź o podobnym zakresie ochrony może w jednej firmie kosztować nawet dwukrotnie więcej. Dobry agent proponujący ubezpieczenie mieszkania wyjaśni, czy w danym przypadku wyższa składka jest uzasadniona lepszą ochroną.

Dowiedz się, gdzie dobry agent pomoże wybrać ubezpieczenie mieszkania Łódź:

Lista placówek Unilink - Łódź

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami