Ubezpieczenie mieszkania Białystok: na wschodzie jest tanio?

źródło: pexels.com

Dla niektórych osób pewne zaskoczenie może stanowić fakt, że Białystok niedawno awansował do grupy dziesięciu największych polskich miast. Taka sytuacja jest związana z regresem demograficznym Katowic. Białystok wyprzedza obecnie stolicę Górnego Śląska i liczy sobie około 294 000 mieszkańców. Stolica Podlasia rozwija się gospodarczo dzięki napływowi mieszkańców pozostałej części województwa. Dlatego w Białymstoku można zauważyć dość dużą aktywność deweloperów. Głównie ze względu na inwestycje deweloperskie oraz prywatne budowy, liczba lokali i domów na terenie Białegostoku rośnie. W 2021 r. takich lokali oraz domów było około 137 000, co czyniło Białystok największym rynkiem mieszkaniowym północno-wschodniej Polski. Warto wiedzieć, że stolica Podlasia w Polsce północno-wschodniej jest również najważniejszym rynkiem dla ubezpieczycieli oferujących ochronę domów i lokali. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Białystok. Nie należy obawiać się, że takie ubezpieczenie mieszkania będzie kosztowne.

Niedrogi białostocki metraż wpływa również na ceny polis?

Trudno ukryć, że Białystok nie przoduje pod względem wysokości wynagrodzeń. W rankingach płacowych miast wojewódzkich, Stolica Podlasia od dawna zajmuje jedno z ostatnich miejsc. Ta sytuacja płacowa wpływa również na ceny metrażu, które są stosunkowo niskie jak na miasto wojewódzkie o tej wielkości. Poziom cen lokali z Białegostoku jest istotny w kontekście naszej analizy, bo składki polis mieszkaniowych wykazują duży związek z kosztem zakupu mieszkań. My wzięliśmy pod uwagę dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2022 roku, które wskazują, że wówczas 1 mkw. używanego białostockiego mieszkania sprzedawał się średnio za 7686 zł. Drożej było między innymi na terenie Rzeszowa oraz Lublina - nie wspominając już o Warszawie lub Krakowie.

W ramach odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Białegostoku postanowiliśmy przyjąć wartość modelowego lokalu jako iloczyn jego powierzchni użytkowej (50 mkw.) oraz średniej ceny 1 mkw. wg NBP (7686 zł). Białostockie mieszkanie, dla którego eksperci Unilink obliczyli średnią składkę ubezpieczenia, według naszych założeń znajduje się na terenie osiedla Antoniuk (kod pocztowy: 15-750). Przykładowy lokal z pomocą agenta zamierza ubezpieczyć jego czterdziestoletni właściciel użytkujący to „M” razem z żoną oraz córką. Pięćdziesięciometrowe mieszkanie jest i będzie wykorzystywane tylko na potrzeby prywatne. To lokal znajdujący się na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku, w którym nigdy jeszcze nie doszło do poważnych szkód. Modelowe „M” posiada domofon oraz drzwi antywłamaniowe, co obniży składkę za ubezpieczenie mieszkania od włamania.

Ubezpieczenie mieszkania Białystok - z ceną nie będzie problemu

W ramach analizy składek, jakimi cechuje się typowe ubezpieczenie mieszkania Białystok, naturalnym punktem odniesienia może być na przykład Rzeszów oraz Lublin. Obliczenia ekspertów Unilink potwierdzają, że w przypadku każdego z tych miast składka za ubezpieczenie mieszkania nie powinna stanowić problemu. Chodzi nawet o bardziej rozbudowaną polisę. Na razie sprawdźmy jednak, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie mieszkania z Białegostoku (np. ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny).

Taka podstawowa polisa dla właściciela modelowego lokalu o powierzchni 50 mkw. cechuje się kosztem wynoszącym średnio 69 zł na rok. Podobną cenę odnotowano w przypadku Rzeszowa oraz Lublina. Niska składka wynika z faktu, że najtańsza polisa obejmuje ochroną tylko mury lokalu. Ich wartość została określona po odliczeniu 40 000 zł w ramach wyceny dość zużytych już elementów stałych (m.in. płytek, drzwi i armatury). Za około 70 zł właściciel typowego mieszkania z Białegostoku wykupi ochronę murów przed żywiołami (np. ogniem). Jeśli taka podstawowa ochrona ma objąć również elementy stałe lokalu, to składka za ubezpieczenie mieszkania Białystok średnio wzrasta do 127 zł rocznie.

Jeżeli właściciel mieszkania z Białegostoku będzie chciał wykupić pełniejszą ochronę, to wydatek na polisę może wzrosnąć np. ponad dwukrotnie. Mowa o pakiecie ubezpieczeniowym, który obejmuje np. OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania). Wspomniana polisa zapewnia ochronę m.in. w razie zalania sąsiada z winy ubezpieczonego. Droższe, lecz wciąż stosunkowo niedrogie ubezpieczenie mieszkania Białystok może uwzględniać również ochronę elementów stałych i wyposażenia (np. mebli oraz elektroniki) przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą oraz włamaniem.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Ubezpieczenie mieszkania Białystok - na co zwrócić uwagę?

Dobre ubezpieczenie mieszkania to nie polisa, która jest przede wszystkim tania. Bardzo duże znaczenie ma ochrona, jaką można nabyć wydając określoną kwotę. Dlatego pomoc agenta ubezpieczeniowego okazuje się bardzo potrzebna - nie tylko osobie kupującej ubezpieczenie mieszkania Białystok. Agent ubezpieczeniowy to specjalista, który porówna zróżnicowaną ofertę co najmniej kilku ubezpieczycieli i wyjaśni na przykład od czego ubezpieczyć mieszkanie, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, a także co obejmuje ubezpieczenie mieszkania. W Internecie niekoniecznie znajdziemy dobrą odpowiedź na takie pytania. Poza tym wiele osób preferuje bezpośredni kontakt z pośrednikiem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie mieszkania Białystok - tutaj są placówki dobrych agentów:

Lista placówek Unilink - Białystok

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami