Ubezpieczenie mieszkania Zielona Góra - najtańsze na zachodzie kraju?

źródło: adobe stock

Zielona Góra to miasto, które zgodnie ze swoją nazwą cechuje się bardzo dużym udziałem terenów zielonych. Mowa o wyniku najlepszym w grupie dwudziestu polskich miast o największej powierzchni. Co ciekawe, Zielona Góra po rozszerzeniu granic z początku 2015 roku zajmuje wysokie, szóste miejsce w rankingu miast o największym obszarze wyprzedzając np. Poznań i Gdańsk. Jeżeli chodzi o liczbę ludności oraz mieszkań, to wynik jest mniej imponujący. Mimo tego, Zielona Góra licząca sobie około 140 000 mieszkańców stanowi ważny punkt na mapie zachodniej Polski. Wspomniane miasto jest również istotne z punktu widzenia sprzedaży ubezpieczeń (w tym mieszkaniowych). Mieszkańcy województwa lubuskiego dość często pytają, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania Zielona Góra. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi na podstawie obliczeń dotyczących przeciętnego „M”. Wyjaśniamy również, jaką cenę 1 mkw. i wartość ma obecnie takie lokum z Zielonej Góry.

Zielona Góra ma ceny mieszkań aż dwa razy niższe od stolicy

W przypadku miast wojewódzkich o takiej wielkości jak Zielona Góra, nie można spodziewać się bardzo wysokich cen mieszkań i skali obrotu rynkowego dorównującego krajowym liderom. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z ostatniego spisu powszechnego wskazują, że w marcu 2021 r. na terenie Zielonej Góry znajdowało się około 64 000 mieszkań. Inne dane GUS informują natomiast, że w bardzo dobrym dla lokalnego rynku 2021 roku na terenie Zielonej Góry sprzedało się niecałe 1900 lokali. Co ważne, nowe mieszkania miały udział rynkowy wynoszące zaledwie 10%.

Jeżeli chodzi o używany metraż, który zdecydowanie przeważa na zielonogórskim rynku, to Narodowy Bank Polski oszacował jego średnią cenę transakcyjną jako 6394 zł/mkw. To wynik opierający się na transakcjach z III kw. 2022 r. Warto odnotować, że Zielona Góra pod względem cen metrażu nie jest „najtańszym” miastem wojewódzkim. Znacznie niższe ceny są notowane w Gorzowie Wielkopolskim, czyli drugiej stolicy województwa lubuskiego. Pod względem średnich cen używanego metrażu, w III kw. 2022 r. Zieloną Górę i Warszawę dzieliła jednak różnica wynosząca niemal 100%. Jeżeli chodzi o składkę za ubezpieczenie mieszkania Zielona Góra i polisę dla warszawskiego „M”, to różnica nie jest aż tak znacząca.

Ubezpieczenie mieszkania Zielona Góra - jak obliczamy koszt?

Podobnie jak w przypadku innych miast wojewódzkich, odpowiedzi na pytanie o oto, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Zielonej Góry udzieliliśmy na podstawie lokalu o średniej wartości rynkowej. Chodzi o lokal liczący 50 mkw., który został wybudowany w 2000 r. na piątym piętrze dziesięciopiętrowego budynku. Analiza dotycząca Zielonej Góry zakłada, że takie modelowe mieszkanie znajduje się na zachód od centrum miasta (kod pocztowy: 65-536).

Pięćdziesięciometrowy lokal chce ubezpieczyć jego właściciel (40 lat) mieszkający razem z żoną i córką. Mieszkanie przyjęte jako modelowe jest wykorzystywane tylko na potrzeby prywatne. Oprócz domofonu posiada ono drzwi antywłamaniowe. Na szczęście, do tej pory w ubezpieczanym lokum nie doszło do poważnych szkód. Będzie ono wymagało jednak większego remontu za kilka lat, więc wartość elementów stałych (np. płytek ceramicznych, okien, drzwi i armatury) oszacowaliśmy jako 800 zł/mkw.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Zielonej Góry - wyniki analizy

Wyniki analizy przeprowadzonej przez ekspertów Unilink potwierdzają, że pod względem średniego poziomu składek za ubezpieczenie mieszkania, Zielona Góra należy do „najmniej kosztownych” miast wojewódzkich. Mianowicie, za podstawowe ubezpieczenie obejmujące tylko mury przykładowego mieszkania (np. ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny) trzeba zapłacić średnio 64 zł. Po rozszerzeniu ochrony przed żywiołami i zdarzeniami losowymi na stałe elementy lokalu, roczna składka wzrasta do około 136 zł. To odczuwalnie mniej niż w przypadku Warszawy (162 zł).

Oczywiście, kwota rzędu 140 zł nie jest duża względem wartości każdego mieszkania z Zielonej Góry. Warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu od skutków kradzieży, włamania oraz wandalizmu. W razie kłopotów, bardzo przydatne okazuje się również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (tzw. ubezpieczenie OC mieszkania). Taka polisa pomoże nie tylko po zalaniu sąsiada. Jej zakres ochrony może obejmować też szkody wyrządzone przez nasze dzieci oraz zwierzęta domowe.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z pozostałych miast wojewódzkich:

Od czego ubezpieczyć mieszkanie w Zielonej Górze?

Ubezpieczenie mieszkania z Zielonej Góry można szybko kupić przez Internet, ale niekoniecznie to musi być najlepszy wariant. Tym bardziej, że ubezpieczenia mieszkaniowe są dość złożonymi produktami finansowymi. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy rzetelnego agenta ubezpieczeniowego, który odpowie między innymi na następujące pytania:

  • Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku z Zielonej Góry?
  • Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania Zielona Góra?
  • Od czego ubezpieczyć mieszkanie z Zielonej Góry?
  • Czy ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego będzie droższe?

Ubezpieczenie mieszkania Zielona Góra - kto nam pomoże w zakupie?

Lista placówek Unilink - Zielona Góra

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami