Ubezpieczenie mieszkania Wrocław: jaka składka?

źródło: pixabay.com

Wrocław niedawno oficjalnie awansował na trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców w rankingu wszystkich polskich miast. Już od dłuższego czasu ta dolnośląska metropolia zajmuje również trzecią pozycję w rankingu uwzględniającym wartość sprzedanych mieszkań i domów. Dane ze spisu powszechnego GUS wskazują, że w 2021 r. na terenie Wrocławia znajdowało się około 363 000 lokali i domów. Porównywalne wyniki dla Warszawy, Krakowa oraz Łodzi wynoszą odpowiednio 1 036 000, 434 000 i 368 000. Wrocław to nie tylko najważniejsze miasto południowo - zachodniej Polski, ale również znaczący rynek dla ubezpieczycieli. Częstość internetowych zapytań o to, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia (ubezpieczenie mieszkania Wrocław) potwierdza spore zainteresowanie polisami dla właścicieli wrocławskich mieszkań. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia. Pod uwagę wzięliśmy typowe wrocławskie lokum.

Przeciętne mieszkanie z Wrocławia jest warte około 510 000 zł

Pomysł analizowania cen ubezpieczeń mieszkaniowych na przykładzie przeciętnego lokalu wydaje się uzasadniony, bo Wrocław podobnie jak inne duże polskie miasta cechuje się sporym zróżnicowaniem cen lokali. Około 40% - 50% używanych „M” z Wrocławia ma pięciocyfrową wartość w przeliczeniu na 1 mkw. (zwykle z przedziału 10 000 zł/mkw. - 15 000 zł/mkw.). Zatem ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia również może być bardzo zróżnicowane cenowo - w zależności od wyceny lokalu i zakresu ochrony.

W ramach naszej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia wzięliśmy pod uwagę lokal o powierzchni 50 metrów kwadratowych znajdujący się na południu miasta - w okolicach osiedli Huby, Gaj, Tarnogaj (kod pocztowy: 50 - 501). Przykładowe mieszkanie pochodzi z 2000 roku i znajduje na piątym piętrze dziesięciopiętrowego bloku. Ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia kupuje jego czterdziestoletni właściciel zasiedlający to lokum razem z żoną i dzieckiem. Przykładowe mieszkanie jest używane tylko na potrzeby własne i poza działalnością gospodarczą. Dwupokojowy lokal, w którym na szczęście nie doszło jeszcze nigdy do poważnych szkód posiada domofon i atestowane drzwi antywłamaniowe.

Co ważne, wartość przykładowego mieszkania została obliczona na podstawie średniej ceny transakcyjnej za 1 mkw. odnotowanej przez NBP w III kw. 2022 r. na wrocławskim rynku wtórnym. Mowa o stawce 10 178 zł/mkw. przemnożonej przez 50 mkw. Kolejne ważne założenie dotyczy wartości elementów stałych takich jak np. płytki podłogowe, parapety i armatura łazienkowa. Te dość mocno już zamortyzowane elementy wyceniliśmy na 40 000 zł. Osoby pytające, co obejmuje ubezpieczenie mieszkania powinny wiedzieć, że istnieje też możliwość objęcia ochroną ruchomości domowych (np. mebli i sprzętu elektronicznego).

Ubezpieczenie mieszkania Wrocław będzie tańsze niż myślimy

Skoro już wiadomo, jakie założenia obliczeniowe zostały przyjęte, to teraz warto sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia. Nasza analiza wskazuje, że takie ubezpieczenie mieszkania Wrocław w najbardziej podstawowym wariancie ochrony ma średnią składkę na poziomie 82 zł rocznie. Chodzi o ubezpieczenie chroniące tylko mury lokalu przed działaniem żywiołów i zdarzeń losowych (m.in. ognia). Często jest to ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny. Takie ubezpieczenie mieszkania pod kredyt dotyczące „M” z Wrocławia będzie niewiele tańsze niż w Warszawie i Krakowie. Ubezpieczenie mieszkania deweloperskiego w każdej lokalizacji natomiast może być droższe ze względu na wyższą wartość takiego lokalu.

Większość osób pytających, jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku zamierza objąć ochroną przed skutkami działania żywiołów również elementy stałe. Takie nieco rozszerzone ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia o wartości ok. 510 000 zł będzie kosztowało średnio 163 zł. Bardzo zbliżone wyniki (odpowiednio: 162 zł oraz 158 zł) odnotowaliśmy dla Warszawy i Krakowa. Dokupienie takich ubezpieczeń jak np. OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie OC mieszkania) podniesie składkę. Identyczny skutek ma objęcie ochroną ruchomości domowych i uwzględnienie w polisie ryzyka kradzieży oraz włamania. Trudno jednak sądzić, że roczny wydatek na poziomie 300 zł - 400 zł jest duży. Na szczęście, coraz więcej Polaków nie pyta już po co ubezpieczenie mieszkania wykupują np. bliscy lub sąsiedzi.

Warto porównać składki u agenta, bo są bardzo zróżnicowane

W ramach podsumowania, należy podkreślić, że podane wyżej średnie składki nie odzwierciedlają różnicy cenowej pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Okazuje się, że nawet przy podobnym zakresie ochrony wspomniane różnice składek bywają niemałe. Właśnie dlatego pomoc dobrego agenta ubezpieczeniowego będzie bardzo cenna. Taki ekspert nie tylko wyjaśni od czego ubezpieczyć mieszkanie, ale również sprawdzi, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia w najbardziej optymalnym wariancie.

Dowiedz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z innych miast wojewódzkich:

Sprawdź, gdzie agent pomoże Ci wybrać ubezpieczenie mieszkania z Wrocławia:

Lista placówek Unilink - Wrocław

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami